yukarı
Renault
Clio
136.900 - 224.900 TL
Zirveye çeyrek kala...
8.4
Arabazzi ortalama puanı
Sürüş
8
Konfor
8.5
Kalite
8.5
Kullanışlılık
8.5
Cazibe
8.5
8.7
Kullananlar
ortalama
puanı

Renault Clio İncelemesi

2020 model Renault Clio nasıl acaba? Önümüzdeki Renault Clio inceleme sayfalarında, tasarımdan sürüş karakterine, motor seçeneklerinden konfor özelliklerine yeni Clio ve rakipleri hakkında basit, anlaşılır ve günlük hayatta işinize yarayacak bilgiler bulacaksınız.

 

Gerçek hayattan Renault Clio kullanıcı yorumları için ise "Kullananlar ne demiş?" butonunu tıklamanız yeterli. Olur ya, eğer bir Renault Clio kullanıyorsanız (hangi model yılı olursa olsun), şu mavi renkli "Kullanıyorsan anlat"a tıklayıp Clio'nuzun karnesini doldurursanız, tecrübelerinizle tüm insanlık yararlanmış olur:)

 

Bu mini introdan sonra, hazırsak başlıyoruz:)

 

Yeni Renault Clio'ya giriş

 

Renault Clio gibi, bir alanda yıllardır liderseniz büyük değişikliklerden kaçınmak menfaatiniz icabıdır. Lüzumsuz bir özgüvenle kendi devriminize girişirseniz, başarının arkasında isminiz ya da markanız değil, bir zamanlar itinayla koruduğunuz nitelikler olduğu anlamanız uzun sürmez.

 

Neyse ki 2019 yazında yollara çıkan 5. nesil Renault Clio, neden o zirvede olduğunun bilincinde, devrimden ziyade evrim geçirmeyi tercih etmiş. Ama ne evrim! 

 

Avrupa'nın VW Golf'ten sonra en çok satan ikinci modeli olmak zaten yeterince iyi bir başlangıçtı ama yeni Clio mirasla yetinmişe benzemiyor. Sonuçta, tasarımı ancak iyi bir makyaj kıvamında değişmiş olsa da her açıdan bugüne kadarki en "premium" Clio bir ara zirveye bile çıktı. 

 

Sonra Golf yerine geri döndü ve koronavirüsün herkesi alabora ettiği bir dönemde Tesla Model 3 ikinciliğe kadar çıktı... Ama eninde sonunda sular durulacak ve Renault’nun bütün uzmanlığını konuşturduğu Clio alıştığı yere belki de tüm rakiplerinden önce dönecek. 

 

"Uygun fiyata, akıllı boyutlarda, konforlu ve olgun bir küçük aile arabası" tanımını aynen koruyan 2020 Renault Clio, yine her konuda en az olması gerektiği kadar başarılı. 

 

Üstelik göründüğünden çok daha kapsamlı teknik ve teknolojik değişimler yaşamış. Ama bir arabanın görüntüsüne vurulmadan satın alma kararı vermek zor. Nitekim V. nesil Renault Clio da boş durmamış, kalp çalmak için türlü güzellikler hazırlamış...

 

Bu arada, yukarıdaki Renault Clio fiyat aralığını mümkün olduğunca güncel tutmaya çalışsak da dalgalı piyasa ortamında fiyatlar da dalgalanmış olabilir. Tabii ki hizmette sınır tanımayan arabazzi sayesinde Renault Clio fiyat listesi şimdi size bir tık mesafede! Yine de para konuşmadan önce onu yakından tanımanızı öneririz. Buyrun, tasarımla devam edelim...

Renault Clio Dış Tasarımı

Belki unuttunuz ama 2012 doğumlu bir önceki Clio, Renault’nun nicedir aradığı yeni tasarım dilinin ilk sözcüsü olmuştu. Yeni Renault Clio'nun da o dili pek değiştirmediği aşikâr.

 

Daha iddialı ön ızgarası ve son nesil Renault imzalarından "C" formlu LED farlarıyla onun bir Renault ve Clio olduğunu daha ilk bakışta anlıyorsunuz. Bir bakıma "Megane'laşmış Clio" da diyebiliriz kendisine. Arkadaki stoplarda ise güçlü Captur esintileri var.

 

2020 Renault Clio'nun ince çalışılmış detayları ve farklı parçaların uyumlu buluşması daha pahalı markalardan alıştığımız hareketler. 

 

14 mm daha kısa ve 30 mm daha alçak gövdesiyle daha aerodinamik ve sportif görünen bir Clio bu. Ön tamponda tekerlere denk gelen hava girişleri ve C sütununa gizlenen arka kapı kolları da sportif algıya gaz veren detaylardan. 

 

Kalite algısı ise önde-arkada standart sunulan LED farlar, bolca krom çerçeve ve kapılardaki parlak siyah çıtalara emanet. Bagaj kapağına entegre spoyler ve yine bagaj kapağıyla tamponun kesintisiz, doğal buluşması da Renault Clio'nun daha değerli ve "olmuş" görünmesinde pay sahibi.

 

Bir diğer önemli detay yeni Renault Clio'nun sportif versiyonda GT-Line ismini bırakarak R.S. Line'a geçecek olması. R.S. Renault'nun aşırı derecede başarılı sportif departmanı Renault Sport'un kısaltması malum. 

 

Bal peteği ön ızgara, 17 inç jantlar, farklı tampon ve difüzör tasarımları, spor koltuklar, perforeli deri direksiyon, karbon görünümlü kaplamalarla fark yaratacak R.S. Line. Sular iyice ısınmaya başladı...

 

Fiesta, Polo, Ibiza, 208, Corsa, Fabia, Micra, Yaris, Jazz, i20, Rio... Küçük sınıfta büyük savaşa hazır mıyız!..

İç Mekân

"Renault Clio'nun ince çalışılmış detayları ve farklı parçaların uyumlu buluşması daha pahalı markalardan alıştığımız hareketler"
Ümit Şen

Renault Clio Rakipleri

Rio

Kia

Rio

144.900 - 206.900 TL

İnceleme
C3

Citroen

C3

151.500 - 197.500 TL

İnceleme
208

Peugeot

208

141.500 TL

İnceleme
Ibiza

Seat

Ibiza

185.000 TL

İnceleme
Fabia

Skoda

Fabia

Tükendi

İnceleme
Yaris

Toyota

Yaris

Satış dışı

İnceleme
Sandero Stepway

Dacia

Sandero Stepway

144.900 - 154.900 TL

İnceleme
Punto

Fiat

Punto

Satış dışı

İnceleme
Jazz

Honda

Jazz

Satış dışı

İnceleme
Polo

Volkswagen

Polo

176.800 - 329.200 TL

İnceleme
Corsa

Opel

Corsa

163.900 - 215.900 TL

İnceleme
Micra

Nissan

Micra

170.300 - 217.500 TL

İnceleme