yukarı

Renault Clio İç Mekân

Dışarısı sanki kapsamlı bir makyaj izlenimi verse de kapılar tam manasıyla yepyeni bir Clio'ya açılıyor! 

 

Özellikle orta donanım seviyesine çıktığınızda, modern tasarımı yumuşak plastikler ve sağlam işçilikle destekleyen Renault Clio'nun kalitede sınıf atladığını anlamak için saniyeler yeterli. 

 

Yeni Renault Clio, kokpit sahnesine 9,3 inçlik dev dikey bilgi ve eğlence ekranını çıkarmış. Baz donanımda 7 inçe düşen, hafiften sürücüye dönük ve kavisli bir ekran bu.

 

Renault Clio iç mekân

 

Kendisi multimedya işlevlerinin yanı sıra, konfor ve iç aydınlatmaya dair pek çok fonksiyonun da kumanda merkezi. Hemen endişe etmeyin, bu dev ekranın hemen altında havalandırma sisteminin fiziksel kumandaları ve piyano kaplama düğmeler varlığını koruyor. Bir de volume düğmemiz olaydı!..

 

Easy Link sistemli büyük ekranlı seçenekte, anlık araç bilgileri haricinde navigasyonu da takip edebilirsiniz. Ayrıca Multi-Sense sistemindeki Eco, Comfort ve Sport sürüş modlarıyla direksiyon ve gaz tepkisini isteğe göre ayarlamak mümkün olacak.

 

Orta donanımdan itibaren Apple CarPlay ve Android Auto'nun da listedeki varlığı güzel. Gerçi Android Auto kardeşimiz Türkiye'de henüz aktif değil ama gün ola harman ola... 

 

Renault'nun deyimiyle "Smart Cockpit"in bir diğer yeni numarası dijital gösterge paneli. Analog göstergeleri tarihe gömen bu dijital panelde, donanıma göre 4,2 ya da grafikleri uyarlanabilir 7 inçlik fiyakalı bir ekran görev yapıyor. 

 

Bir diğer not direksiyondaki kumandaların genişlemiş, airbag alanının küçülmüş olması. Bu sayede direksiyon daha sportif bir tasarıma kavuşmuş.

 

 

Renault Clio hacim ve kullanışlılık özellikleri

 

Dış ebatlardaki ufak küçülmeye rağmen, içeride bi tık daha geniş ve ferah bir ortam hazırlamış yeni Clio. Özellikle arka sıra iyileştirmesiyle dört yetişkinin rahatı konusunda epey iddialı Renault Clio insanları.

 

Merak edenler için, kabindeki saklama alanları, cepler, gözler toplam 26 litrelik bir kapasiteye sahip. Kapı içi cepler 1,5 litrelik şişelere hazırlıklı, orta konsoldaki gözler kullanışlı ve kol dayamanın altında başarılı bir hacim mevcut.

 

Renault Clio hacim özellikleri

 

Geniş oturma alanlı ön koltuklar hem çok konforlu hem de yanal destekleriyle vücudu daha iyi sarıyor. Eskisinden daha ince tasarlanan bu koltuklardaki arkasındaki oyuklar ikinci sıradaki uzun bacaklara ekstra alan açmış. Tabii ki bir "küçük sınıf" temsilcisinin içinde oturduğumuzu unutmuyoruz, teşekkürler.

 

Yeni Clio sınıfının en genişlerinden

 

Daha kompakt ve virgül şeklindeki kafalıklar ise geri görüşü ve arkadakilerin öne doğru görüş açısını genişleten bir detay. 

 

Ama yeni Clio'nun asıl bombası 390 litrelik dev bagaj. Güncel Clio'nun bagajına %25 fark atan yeni Clio'nun bagaj hacmi, bir üst sınıfın kralı VW Golf'ün 380 litrelik bagajını bile sollamış durumda!

 

Yüksekliği ayarlanabilir zemin yükleme eşiğini sıfırlarken, yatırıldığında düz bir zemin oluşturan arka koltuk sırtlıkları da bagaj kullanımını kolaylaştırıyor. Yükleme eskisinden 5 cm daha yukarıda ama rivayet odur ki bu değişiklik çarpışma direncini artırmış.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans