yukarı
Volkswagen
Arteon
Satış dışı
Dört kişilik seksi Passat

Volkswagen Arteon İncelemesi

Kırkını geçmişlerin gözü hâlâ dışarda olanları için, dört kişilik seksi Passat. Nam-ı diğer VW Arteon. 

 

VW bir İtalyan markası olsaydı Passat nasıl bir araba olurdu sorunun cevabı sanki Arteon. Audi A5, BMW 4 Serisi ve Mercedes CLS tarzı arabalara hasta olanların ve tasarımın da işlev kadar önemli olduğunu düşünenlerin Arteon’u görünce beynindeki VW devrelerinin yanacağı kesin. 

 

Passat’tan daha yere yakın, daha sert, daha sportif bir beş kapılı coupé VW Arteon. Her ne kadar dışarıdaki karnaval iç mekân ve sürüşte satranç maçına dönüşse de Volkswagen’in uzun yıllardır ürettiği en çekici şey olabilir Arteon. 

 

Altyapısını paylaştığı Passat’tan 9 cm daha uzun, 4 cm daha geniş ama 3 cm daha alçak olan VW Arteon, Skoda Superb’i de taşıyan MQB platformunun XL verisyonu üzerinde yükseliyor.

 

Daha önce elinde patlayan Phaeton’dan sonra daha mütevazı CC ile belli bir başarıya ulaşan VW için, yeni bir “amiral gemisi” denemesi VW Arteon. Bakalım VW logosunu milyonların zihninde daha “prestijli” bir noktaya taşıyabilecek mi?

Volkswagen Arteon Dış Tasarımı

Bir VW’in olabilecek en tutkulu ve cesur hali gibi görünen Arteon, "Dizaynların Efendisi" Klaus Bischoff’a bakılırsa yeni nesil VW tasarım dilinin ilk temsilcisi. Güzeeel!..

 

Son VW modellerinde uygulanan "ön ızgaradaki krom çizgilerin farların iç tasarımıyla birleşmesi" olgusunu bir adım ileri taşımış Arteon. 

 

Logonun iki yanından çıkan çizgiler, Arteon’un far gruplarını fiziksel olarak iki parçaya bölmüş durumda. Izgara ve far gruplarının böylesine entegre olması oldukça iddialı bir hareket.

 

Bu ızgara-far devamlılığı ve logonun üstündeki gövde renginde ince plastik hat yeni Polo’da da kullanıldı bile. Tamponun altındaki hava girişlerinde kalabalık atraksiyonlar yapmaktan da geri durmamış VW Arteon. 

 

Aşağı doğru kesintisiz bir bütün "gibi" duran bu geniş ızgara ve hava girişleri sayesinde yola daha yakın ve saldırgan görünüyor VW Arteon. Bu saldırgan görüntünün diğer unsurları, sanki rüzgârla şekillenmiş gibi duran çizgiler, boydan boya devam eden keskin kat yerleri ve "lazer kesim" kaslı çamurluklar.

 

Daha ince cam yüzeyler ve alçalarak arkadaki spoylerde sonlanan kesintisiz tavan eğimi, BMW’nin GT’leri ve Audi A5, A7 gibi coupé sedanlardan da tanıdık, zarif hareketler. 

 

VW Arteon’un farkı, prestijli rakiplerini iç hacimle dövmek için gövdenin sanki fazlaca uzatılmış olması. Haliyle bu durum profil dinamizmini biraz tırpanlıyor. 

 

Alevi körükleyen detaylarsa, doğal spoylerin altındaki sert açılı yüzeyler ve ince uzun LED stoplar. Tabii gövdenin alt kısmında çepeçevre dolanan şeridi de unutmamak lazım. Depo kapağına varıncaya kadar özenilmiş çizgiler tek kelimeyle takdirlik.

İç Mekân

"Spoylerde sonlanan kesintisiz tavan eğimi, BMW’nin GT’leri ve Audi A5, A7 gibi coupé sedanlardan tanıdık, zarif hareketler"
Ümit Şen


Volkswagen Arteon Rakipleri

A5 Sportback

Audi

A5 Sportback

1.503.372 - 1.657.657 TL

İnceleme
Giulia

Alfa Romeo

Giulia

1.749.950 TL

İnceleme
4 Serisi Coupe

BMW

4 Serisi Coupe

1.417.600 - 2.392.400 TL

İnceleme
6

Mazda

6

698.797 TL

İnceleme
3 Serisi GT

BMW

3 Serisi GT

Satış dışı

İnceleme
Passat

Volkswagen

Passat

769.500 - 1.667.000 TL

İnceleme
C Serisi

Mercedes

C Serisi

1.372.000 - 1.547.000 TL

İnceleme
S60

Volvo

S60

1.282.534 TL

İnceleme
Insignia

Opel

Insignia

Satış dışı

İnceleme
Superb

Skoda

Superb

759.900 - 1.549.900 TL

İnceleme