yukarı
BMW
4 Serisi Coupe (2013-19)
Satış dışı
3 Serisi nasıl daha seksi olur?
proace
proace

BMW 4 Serisi Coupe (2013-19) İncelemesi

“3 Serisi’nin hastasıyım ama fazladan çekicilik ve bencilliğin bir zararı olmaz” diyorsanız, e para da varsa, BMW 4 Serisi Coupé tam sizlik olabilir. Yalnız bir sorun var...

 

BMW Türkiye'nin 2020 Şubat fiyat listesinde 4 Serisi yok maalesef. Siz bu satırları okurken durum ne olur bilemeyiz. 5 kapılı coupé meraklıları için 2 Serisi Gran Coupé'nin gelişi de 4 Serisi'nin kadroda yer bulmasını kolaylaştırmıyor doğrusu.

 

Üstüne, aile kullanımı için +2 kapı isteyenler, istediklerinden de fazlasını alıyor. Zira 5 kapılı BMW 4 Serisi Gran Coupé bencil kardeşinden biraz daha konforlu bir karakete sahip

 

Safkan sürüş için zaten çok iyi bir temel olan eski 3 Serisi’nin türevi BMW 4 Serisi daha kaslı bir görünüm ve sportif ayarlarla donanmış durumda. Formül tutmuş olsa gerek ki, yola çıktığı 2013 yılından bu yana sınıfının en çok satan modeli kendisi. Ama bizde değil:)

 

Eskiden 3 Serisi Coupé olan modelin ismi yeni nesil BMW sınıflandırmasıyla 4 Serisi’ne terfi etti. 4 Serisi’nin ilk göz ağrısı olan 4 Serisi Coupé daha kişisel bir keyife odaklanırken, Gran Coupé işin içine zarafet ve fazladan iki kapı kullanışlılığı ekliyor.

 

Daha fazla hacim ve pratik özellik sunan 3 Serisi GT’yi de denkleme sokarak kafaları iyice karıştırmak mümkündü ama o da Türkiye menüsünden çıktı.

 

Çok sıkı bir rekabetin sahnelendiği bu sınıfta Audi A5 ve Mercedes C Serisi Coupé şıklıkları ve modern tasarımlarıyla öne çıkmakta. Maç eksiği bulunan BMW 4 Serisi’nin kozu ise sürüş dinamikleri.

 

Belli ki işimiz bir kez daha fotofinişe kalacak.

BMW 4 Serisi Coupe (2013-19) Dış Tasarımı

Yere 6 cm daha yakın olmanın yanı sıra, 3 Serisi’nden 2 cm daha geniş ve 1 cm daha uzun BMW 4 Serisi Coupé. Daha şişik arka kanatlarıyla (zevke göre omuz ya da popo da denebilir) asfaltı tırmalamaya hazır bir 4 Serisi çıkmış ortaya.

 

BMW 4 Serisi Gran Coupé ise, tıpkı üst sınıftan 6 Serisi Gran Coupé gibi, coupé şıklığını sedan kullanışlılığıyla buluşturmuş durumda.

 

Daha zarif bir çizgide akan hatları ve çerçevesiz camlarıyla, 3 Serisi’nin İtalya’da yetişmiş kardeşi gibi 4 Serisi Gran Coupé. Coupé’den farklı olarak 2 cm daha yüksek olan Gran Coupé, aynı zamanda arka camla birlikte genişçe açılan bir bagaj kapağına sahip.

 

2017 makyajıyla gelen yenilikleri hemen fark etmek kolay olmasa da özellikle far grupları ve iç tasarımları modernize edilmiş durumda. Bir iki ekstra donanım, daha modern bir bilgi-eğlence sistemi ve bir iki yeni renk bu çekici coupé’den diğer haberler.

 

İlk zamanlardaki etkileme potansiyeli olmasa bile, 4 Serisi Coupé’nin dış görünüşü artık yaşını iyice belli eden iç mekâna kıyasla cazibesini koruyor.

 

Düşük ağırlık merkezi ve oransal olarak azalan cam yüzeyler de BMW 4 Serisi’ne estetik avantaj sağlamış durumda.

İç Mekân

BMW 4 Serisi Coupe (2013-19) Rakipleri

A5 Sportback

Audi

A5 Sportback

826.498 - 883.433 TL

İnceleme
3 Serisi GT

BMW

3 Serisi GT

Satış dışı

İnceleme
Arteon

Volkswagen

Arteon

Satış dışı

İnceleme
3 Serisi

BMW

3 Serisi

636.100 - 1.449.200 TL

İnceleme