yukarı
BMW
3 Serisi GT
Satış dışı
Beni anlamadın... Yoksa ben mi anlatamadım?

BMW 3 Serisi GT İncelemesi

“3 Serisi’nin hatcback’i olsa da binsek” diye yakınanların ilacı BMW 3 Serisi Gran Turismo. Ama Türkiye'de pek kimse bu ilacı istemediği için, fazla dayanamayarak satıştan kalktı 3 Serisi GT. Dünyada da devamlılığı şüpheli zaten.

 

Tahminlerin aksine 3 Serisi Sedan ile ortak hiçbir karoser parçası bulunmayan GT, özellikle yerden yüksek yapısı, coupé’vari alçalan tavan çizgisi ve liftback tarzı bagaj kapağıyla ayrışıyor.

 

Klasik sedana kıyasla artan boyutlar sayesinde BMW 3 Serisi GT arkadaki yolcular ve bavullar için daha fazla alan anlamına geliyor. BMW aynı formülü daha önce 5 Serisi GT’de de uygulamıştı.

 

3 Serisi GT’yi anlatmak için “Audi A5 Sportback’in 4 Serisi ile birlikte BMW’deki karşılığı” diyebiliriz. Lakin, bu gayet mantıklı otomobil de BMW modellerinin birbirine fazla yakın olması nedeniyle tatlı bir kafa karışıklığından mustarip.

 

4 Serisi Gran Coupé’nin 3 Serisi’nin zarif hali olduğunu varsayarsak, 3 Serisi GT’ye kullanışlılık ve konfor rolü düşse gerek. Yalnız BMW’nin bu farkları yeterince anlatabildiğine ya da anlatmak istediğine dair şüphelerimiz yok değil. En azından Türkiye'de olmadı.

 

Neyse, biz işimize bakalım. Güzel araba, pardon otomobil:)

BMW 3 Serisi GT Dış Tasarımı

3 Serisi’nin popo kısmı farklı halinden fazlasını sunuyor BMW 3 Serisi Gran Turismo.

 

18 cm boy, 2 cm genişlik ve 6 cm yükseklik farkıyla bu GT kendine özgü bir estetik anlayışına sahip. Kasa yapısıyla 3 Serisi Sedan ile bizde pek rağbet görmeyen 3 Serisi Touring arasında köprü durumunda.

 

Çok şükür ki, mantığını paylaştığı 5 Serisi GT gibi, çok afedersiniz ama, biçimsiz bir model değil 3 Serisi Gran Turismo.

 

Gergin hatlar, incelerek devam eden pencereler, tavan eğimi ve enine çizgiler BMW 3 Serisi GT’nin büyük boyutlarının dışarıdan hissedilmesini engelliyor.

 

Yeterince farklı gelmedi mi? Çerçevesiz camlı kapılar yeter mi? Yine olmadıysa BMW’nin ilklerinden ön çamurlukların gerisindeki hava tahliye kanalları ve 110 km’nin üstünde otomatik açılan arka spoyler sürpriz kozlarımız.

 

2016 makyajıyla gelen başlıca yenilikler ise öndeki hava girişleri ve iç tasarımları yenilenen LED far grupları.

 

3 Serisi Sedan bu kadar oturmuş ve beyinlere kazınmış bir efsane olmasaydı, Gran Turismo’nun benimsenme katsayısı bizce çok daha yüksek olabilirdi.

İç Mekân

3 Serisi Sedan bu kadar oturmuş bir efsane olmasaydı, Gran Turismo’nun benimsenme katsayısı çok daha yüksek olabilirdi.
Ümit Şen


BMW 3 Serisi GT Rakipleri

A5 Sportback

Audi

A5 Sportback

1.503.372 - 1.657.657 TL

İnceleme
4 Serisi Coupe

BMW

4 Serisi Coupe

1.417.600 - 2.392.400 TL

İnceleme
C Serisi

Mercedes

C Serisi

1.372.000 - 1.547.000 TL

İnceleme
Giulia

Alfa Romeo

Giulia

1.749.950 TL

İnceleme