yukarı

BMW 3 Serisi GT Sürüş Özellikleri

Yerden yüksek yapısı ve süspansiyon ayarlarıyla yol konforunda sedan versiyonu aşıyor 3 Serisi Gran Turismo. Bunun karşılığında sürüş kabiliyeti bir miktar azalıyor haliyle. Tabii bu kıyaslamayı camianın sürüş referansı 3 Serisi ile yaptığımızı hatırlatmak isteriz.

 

Yüksek ağırlık merkezi ve artan ağırlık hızlı virajlarda limitlere daha erken ulaşmanıza neden olsa da ortalamanın üstündeyiz. Arkadan itiş için tasarlanmış enfes şasi ve direk direksiyon ikilisi durumu daha da keyifli hale getiriyor.

 

Aynı virajlarda 3 Serisi GT’nin yana yatma eğiliminin de sedandan fazla olduğunu belirtelim. Yine de önce sedanı sonra GT’yi kullanmadıkça aradaki farkı net olarak anlamak çok kolay değil.

 

Ayrıca Gran Turismo’nın adaptif M süspansiyon gibi çok özel bir kozu var. Sport+’tan Comfort moduna uzanan bu süspansiyon sistemi hem ufak dinamik açıkları kapatıyor hem de GT’nin sürüşüne şasinin hakettiği rafineliği kazandırıyor.

 

Kısacası, aradığınız şey sedandan daha fazla konforsa, GT’nin sportiflikten konfora doğru kayan sürüş karakterinden şikâyetçi olmanız düşük ihtimal.

 

Ama aradığınız şey mutlak sessizlikse bozuk yollardaki lastik sesi pek sizlik olmayabilir. Devirlenince şiir gibi çalışan meşhur 320d motorunun rölantide modern bir traktörü anımsatması da pek olacak şey değil ama neyse.

"Yüksek ağırlık merkezi ve artan ağırlık hızlı virajlarda limitlere daha erken ulaşmanıza neden olsa da ortalamanın üstündeyiz"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Size 340i GT gibi canavarları uzun uzun anlatmak isterdik ama an itibariyle Türkiye menüsünde tek motor seçeneği var, o da harika 2.0 dizel 320d GT.

 

190 hp ve 1.750 devirden itibaren 400 Nm her koşulda dinamik ve yeterli. 7,7 saniyelik bir 0-100 km hızlanmasından bahsediyoruz sonuçta.

 

Derken bir anda 2.0 benzinli motoruyla 330i’nin de seçenekler arasında olmasını isteyesimiz geliyor ama yapacak bir şey yok.

 

Arkadan itişin de rahatça yeteceği BMW 3 Serisi GT için 4 çeker xDrive verisyon uygun görülmüş. Sedan versiyondan az daha yüksek oluşunun ve motor hacminden kaynaklanan yüksek fiyat etiketinin hakkını vermek istemiş olabilir yetkililerimiz.

 

Sekiz ileri otomatik şanzımanın Türkiye’deki tek seçenek olduğunu ve yakın bir fiyat bandında türünün en iyisi olduğunu her BMW modelinde yazmadıysak ayıp etmişiz. Zira kendisi hızlı, yumuşak ve sessiz çalışmakta.

İç Mekân Sonuç