yukarı

BMW 4 Serisi Coupe Sürüş Özellikleri

“Sürüş keyfi” denilen şey hangi özellikleri gerektirir diye sorsak, BMW 4 Serisi Coupé çok fazla kutucuk işaretler. Arkadan itiş, daha alçak ağırlık merkezi, daha geniş iz açıklığı, daha sportif süspansiyon ayarları, adaptif M Sport süspansiyon…

 

Direksiyonun da 3 Serisi Sedan’dan daha keskin olduğu gerçeği eklenince, boş bir yol bulunca, ruhen direkt ‘Sport’ moda geçiyorsunuz.

 

Virajlar, kıvrımlar vs. gövde salınımlarını boşuna beklerken süspansiyon tepkileri güven veriyor. 4 Serisi Gran Coupé’de bu keskinlik hafifçe törpülenmiş ama yine de fevkalede bir seviyedeyiz.

 

Hülasa, Mercedes ve Audi’deki rakiplerin sportif hissiyat ve keyif anlamında 4 Serisi Coupé ile rekabet etmeleri oldukça zor.

 

 

BMW 4 Serisi konfor özellikleri

 

BMW 4 Serisi Coupé’nin 3 Serisi’den daha sert olduğunu zaten belirtmiştik ama özellikle adaptif süspansiyon sistemi sayesinde pek problem kalmıyor. Yine de standart halleriyle Mercedes C Serisi Coupé ve Audi A5’nin yol konforunda daha önde olduğunu not edelim.

 

Rakiplerin konfor üstünlüğü, gürültü düzeyi de devreye girince daha da netleşiyor. Özellikle yüksek hızda, markaya yakışmayan derecede yüksek bir yol ve rüzgâr sesi 4 Serisi’nin bünyesine giriş yapıyor.

 

Çok yönlülük anlamında oldukça iyi bir not ortalaması tutturan BMW 4 Serisi’nin konforda ciddi kayıplar vermesi pek anlaşılır değil ama neyse.

"Direksiyonun da 3 Serisi Sedan’dan daha keskin olduğu gerçeği eklenince, boş bir yol bulunca, ruhen direkt ‘Sport’ moda geçiyorsunuz"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Giriş seviyesi motorumuz 136 hp’lik 3.18i coupé ruhu ve tasarımın çağrıştırdığı güçten uzak. 4 Serisi’ni sürekli şehir içinde normal bir sedan gibi kullanacaksanız mesela yok ama aslına bakarsanız bu motorun en güçlü tarafı fiyatı.

 

Ona en yakın olabilecek 420i bizde nedense yok. Bir üstündeki 430i de sadece xDrive sistemiyle geliyor ki, neden acaba neden?..

 

Fiyatını bir kenara bırakırsak, BMW 4 Serisi’nin tadını en güzel çıkartacağınız motor bu 430i. 252 hp, 350 Nm ve 5,9 saniyede 0-100km. Bu motor 420d’den hem daha rahat devirleniyor hem de daha sessiz ve rafine. Lakin, tasarrufla gücü nefis kavuşturan 420d’ye de laf söylemek çok zor. Saygılar!

 

418d ise, o kadar para vermişken 420d’ye terfi etme mantığıyla favorilerimiz arasında değil. Gerçi sizi xDrive’a mecbur bırakmaması hoş bir detay. Zaten bizce 4 Serisi Coupé’nin yılın büyük kısmında xDrive sistemine hiç ihtiyacı yok. Boşuna ağırlık ve tüketim artışı.

 

Şanzımanda tek seçenek 8 ileri otomatik. Ki manueli de gelse tercihimiz otomatikman otomatik olurdu. Artık ezberlemişsinizdir ama hızlı, sessiz ve pürüzsüz bir makine gibi kendisi. Nefis.

İç Mekân Sonuç