yukarı
BMW
3 Serisi
579.700 - 634.600 TL
Ronaldo mu, Messi mi?
9
Arabazzi ortalama puanı
Sürüş
9.5
Konfor
8.5
Kalite
9.5
Kullanışlılık
8.5
Cazibe
9
6.2
Kullananlar
ortalama
puanı

BMW 3 Serisi İncelemesi

Bundan öncekiler de boş değildi ama 7. nesil BMW 3 Serisi dünyanın en iyi arabası seçiliyor olsaydı en kuvvetli adaylardan biri olurdu. 

 

Bir diğer açıdan, BMW ruhunu en iyi yansıtan, marka karakterini tek bir bünyede toplayan model kendisi. Galakside satılan her dört BMW’den birinin 3 Serisi olması boşuna değil.

 

Eskilerin deyimiyle gerçek bir “ultimate driving machine” olduğunu her seferinde bir kez daha hatırlatıyor BMW 3 Serisi. 2019'da gelen yeni nesille, Mercedes C Serisi ve Audi A4 karşısında konfor ve kalitedeki maç eksiğini de telafi etmiş oldu. İş sportif sürüşe gelince diğerleri hep bir adım geri çekilirdi ki bu durum perçinlenerek devam ediyor.

 

Aslında Alfa Romeo Giulia’nın da BMW 3 Serisi'nin rakipleri arasında sayılması mümkün ama yetenekli (ve vergi mağduru) İtalyan güzelin başlangıç fiyatı dengeli bir kıyaslamayı çok zorlaştırıyor. Volvo'nun yeni harikası S60, Peugeot'nun bizce sınıf atlayan sedanı yeni 508 ve yine vergiden kaybeden Lexus IS'i de unutmayalım tabii.

BMW 3 Serisi Dış Tasarımı

Bir öncekine kıyasla yaklaşık 8 cm uzayıp 1,6 cm genişleyen "G20" kodlu BMW 3 Serisi, sadece 1 mm yükselmekle yetinmiş. Boyutlar 5 Serisi'ne fazlaca yaklaşmış olsa da endişe etmeyin, yeni 3 Serisi'nde 55 kg'lık bir hafifleme söz konusu.

 

Yeni 3 Serisi'ne tam karşıdan ilk dikkat çekenler, yeni optik tasarımlarıyla enlemesine genişleyen farlar, farlarla tamamen bütünleşen parlak siyah ön ızgara ve alt kısımdaki T formlu hava girişleri. Son dönemdeki bazı abartılı örneklere bakarak, neyse ki böbrekler sadece yatayda genişlemiş diye şükretmedik değil!

 

Profilden daha zarif bir hal alan tasarım biraz da 4 cm uzayan aks mesafesinin (ön ve arka tekerler arası) sonucu. Bunun asıl faldasını arka koltuktakileri görüyor ki ona iç mekân başlığında değineceğiz.

 

Arkada daha kaslı hatlar, bölümler arası yumuşak geçişler ve 3 boyutlu ince uzun LED stoplar, yeni 3 Serisi'nin hem iddalı hem de olgun görünmesini sağlamış.

 

Arka farlar bize hafiften Lexus dünyasını çağrıştırdı ama olur o kadar. Tamponun iki yanındaki hava kanalları yalandan olsa da çift egzoz çıkışının gerçekliği yüreklere su serpiyor!

 

Maalesef donanıma fazlaca duyarlı tasarım öğeleri içeren BMW 3 Serisi, giriş seviyesi Sport Line ile "idare eder" olsa bile, Luxury Line ya da M Sport paketlerinde aklınızın kalmaması neredeyse kaçınılmaz.

İç Mekân

"Kızgın bakışları, genişleyen hava girişleri ve profildeki çift çizgisiyle 3 Serisi, park halinde bile dinamik bir araba"
Ümit Şen

BMW 3 Serisi Rakipleri

A4

Audi

A4

667.493 - 794.638 TL

İnceleme
C Serisi

Mercedes

C Serisi

525.713 - 627.525 TL

İnceleme
Giulia

Alfa Romeo

Giulia

720.950 - 791.950 TL

İnceleme
Passat

Volkswagen

Passat

358.900 - 859.800 TL

İnceleme
6

Mazda

6

Satış dışı

İnceleme