yukarı
Kia
Cerato
167.900 TL
Sürpriz Kore bagajı
7.5
Arabazzi ortalama puanı
Sürüş
7.5
Konfor
7.5
Kalite
7
Kullanışlılık
8
Cazibe
7.5
0
Kullananlar
ortalama
puanı

Kia Cerato İncelemesi

Baştan açık konuşalım, biz Kia Cerato’nun ciddi ciddi "Cee’d’in bagajlısı" olduğunu düşünüyoruz. Evet dış görünüşleri ve iç tasarımları farklı olabilir ama kullanılan ortak parça sayısı da hiç az değil. Peki genişliklerinin (1,78 m) santimi santimine aynı olması.

 

Üstelik bir dahaki nesilde ikisinin de aynı görüneceğine dair fısıltılar geliyor kulağımıza. Hani bazı ülkelerde HB kasası da olmasa kesin emin olacağız ama… Neyse hadi.

 

4,5 m uzunluğunda, Kia’nı yeni tarzını yansıtan tasarımıyla eskisinden çok iddialı bir Cerato var karşımızda. İşin ilginci ne tipi ne de fiyatıyla hiç de “Kia’nın Accent”i gibi durmuyor artık Cerato. Sanki daha çok Elantra diyesimiz geliyor. Tamam tamam, bir şey bildiğimiz yok.

 

Kendisinin ABD'de Forte, Güney Kore'de K3, Rusya ve Türkiye'de Cerato ismiyle satıldığını ekleyerek tasarıma geçelim. Siz bu satırları okurken belki de çoktan Türkiye menüsünden çıkmış olacak...

Kia Cerato Dış Tasarımı

Sedan sevdiğinizi biliyoruz ve belki Kia Cerato ile sırf bu yüzden ilgileniyorsunuz. Ama bizce Cerato gerçekten şık, havalı ve dinamik bir model. Avustralya gibi pazarlarda Kia’nın en çok satan arabası olması boşuna olmasa gerek.

 

Kia’nın son nesil tasarım izlerini ön ızgarayla buluşan enlemesine farlarda görebilirsiniz. Farlardaki LED hatlar, alçalarak devam eden tavan çizgisi, arkaya doğru daralan pencereleriyle Cerato coupé’vari bir dinamizme sahip.

 

Arka camın eğimi ve doğal spoylerli popo kısmıyla (çok afedersiniz) buluşması da sportif dünyaları anımsatan türden. Avrupa’da satılmamasına rağmen gayet Avrupalı hissettiren, en güzelinden bir Kia sedanı bu. 

İç Mekân

"Avrupa’da satılmamasına rağmen gayet Avrupalı hissettiren, en güzelinden bir Kia sedanı bu"
Ümit Şen

Kia Cerato Rakipleri

Elantra

Hyundai

Elantra

Satış dışı

İnceleme
Egea Sedan

Fiat

Egea Sedan

123.900 - 219.900 TL

İnceleme
Civic Sedan

Honda

Civic Sedan

231.200 - 316.500 TL

İnceleme
3

Mazda

3

190.490 - 323.146 TL

İnceleme
Corolla Sedan

Toyota

Corolla Sedan

190.900 - 362.200 TL

İnceleme
Astra Sedan

Opel

Astra Sedan

192.900 - 214.600 TL

İnceleme
Octavia

Skoda

Octavia

Satış dışı

İnceleme