yukarı

Kia Cerato Sürüş Özellikleri

2016 makyaj operasyonu sırasında elden geçirilen Cerato artık yol bozukluklarıyla daha kolay başa çıkabiliyor. Sürüş ve yol tutuş anlamında da Kia Cerato’ya bir olgunluk geldiği söylenebilir. 

 

Direksiyon yüksek hızlarda güven verse bile, sert virajlarda Cerato'dan bir Ford Focus ya da Mazda 3 kıvraklığı beklemek hayal kırıklığı yaratabilir. 

 

Kia Cerato için sportiften ziyade “dengeli ve keyifli” tanımlamasını kullanmayı tercih ederiz.

"Yüksek hızlarda güven verse bile, Cerato'dan bir Ford Focus ya da Mazda 3 kıvraklığı beklemek hayal kırıklığı yaratabilir"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

1.6 litre benzinli motorun 130 hp’lik gücü gayet iyi görünmekle birlikte, bu güce ulaşmak için 6.300 devire tırmanmanız gerekiyor. Yani öyle bir güce sahip değilsiniz. Üstelik 157 Nm geçmiş zamanlardan kalma bir tork değeri. Yine de maunel olsun, 6 ileri otomatik olsun kabul edilebilir bir motor bu.

 

Teknik olarak daha başarılı olan 1.6 dizel motor ise bizce başarısını çok pahalıya ödetiyor. Evet 4.000 devirde 136 hp ve daha da önemlisi 1.750 devirden itibaren 300 Nm önemli değerler. 10,8 saniyelik 0-100 km hızlanması da fena değil. 

 

Soru şu ki, Kia Cerato’nun dizelini almak için, 2018 rakamlarıyla, fazladan yaklaşık 24.000 TL ödemeye değer mi? Lakin, siz bu satırları okurken menüdeki tek seçenek, çift kavramalı DCT otomatik şanzımanlı 1.6L dizel olabilir.

İç Mekân Sonuç