yukarı
BMW
i3
517.100 - 540.800 TL
Gelecekten umutluyuz

BMW i3 İncelemesi

Dünyanın başına gelen pek çok musibetin petrol ganimetini paylaşma savaşından kaynaklandığı malumunuz. Diğer yandan, kimsenin bir kısım insanlığın acısını umursayıp otomobil konforundan vazgeçeceği de yok. 

 

İşte tam da bu nedenledir ki, arabazzi’nin aklı ve kalbi elektrik ya da başka herhangi bir temiz enerji kaynağına her daim açık olacak.

 

Nissan ve Renault'dan sonra BMW de, Elon Musk’ın kişisel fantezisi Tesla ile birlikte “elektrikli otomobil” gündeminin başrol oyuncularından olmak üzere harekete geçti. Emisyon sınırlamaları sağolsun, sonrasını biliyorsunuz zaten.

 

Hibrit uzmanı Toyota, konuya ısınmaya başlayan Hyundai-Kia ikilisi ve emisyon skandalı sonrası rota değiştiren VW grubunun da elektrik devriminden geri kalmayacağı kesin.

 

Hibrit motor seçeneğini hemen tüm modellerinde (Bizde daha değil şekerim) sunmaya başlayan BMW, sadece elektrikle yol alan BMW i3 ve hibrit sporcu i8 ile ortalığı fena dağıtmış bulunuyor.

 

BMW i3, tasarımından teknolojisine fazlasıyla devrimci ve fazlasıyla da başarılı bir araba. Şehiriçi kullanımda fosil yakıtı çıktığı yere geri gönderen i3, “Uzun yola gitmek istesem?” sorusuna da menzil artırıcı motor opsiyonuyla cevap veriyor. 

 

“E bildiğin hibrit işte...” demek için acele etmeyin. Bu iki silindirli motorun yaptığı tek şey pilleri şarz etmek. Şarz etmek… Şarj!.. etmek. Evet. Bir tür jeneratör gibi düşünebilirsiniz.

BMW i3 Dış Tasarımı

DNA testi yaptırsak, BMW i3’ün Twingovari tek hacimli bir şehir arabasıyla bir SUV’un çiftleşmesinden olduğu gerçeğiyle karşılaşırız. Damarlarında yakıt yerine elektrik akımı dolaşan BMW i3’ün tasarımı için “uçan arabadan bir önceki durak” desek de olur.

 

Puzzle gibi iç içe geçen hatlar, karoser parçaları ve renkler i3’ün olduğundan da farklı görünmesine yol açıyor. Elektrikli arabaların atalarından sayılabilecek Nissan Leaf’in tasarımı bile, BMW i3’ün yanında geçmiş zaman kipinde kaldı.

 

Alüminyum şasi ve karbonfiber-plastik karışımı gövdesiyle BMW i3, üç kapılı görünümün arkasında beş kapı saklıyor. 

 

Dışarıda kapı kolu bulunmayan dar arka kapılar, ön kapılar açıldıktan sonra arkaya doğru açılıyor. Ortadaki B sütununa ihtiyaç bırakmayan bu yapının (dar otoparklarda kullanışlı olmasa da) havalı bir farklılık olduğu kesin.

 

Özellikle arkadan Wall-e filminden fırlamış gibi duran BMW i3’ün başlıca tasarım sivrilikleri şu şekilde: 

 

- U formlu LED farlar 

- Siyah cam kaplı arka bagaj kapağı 

- Kaputtan arka tampona kadar devam eden siyah kuşak

- Hava girişi olmasa da BMW olmanın şartı küçük böbrekler

- Arka kapılardaki diklemesine pencereler

- 19 inçlik geniş jantlar ve sürtünmeyi azaltan ince lastikler 

 

Olur da BMW i3’ün elektrikli olduğunu unutursanız diye, kaputtaki logonun etrafında, böbreklerin çerçevesinde ve kapı altlarında i Serisi’nin elektrik mavisi kullanılmış.

 

Gövde rengine göre bu mavi, gümüş gri de olabilirken, mavi detaylar logo çevresiyle sınırlı kalabiliyor. İçeride daha tutucu bir tasarım bekleyenlere sürprizlerimiz olacak...

İç Mekân

"Alüminyum şasi ve karbonfiber-plastik karışımı gövdesiyle BMW i3, üç kapılı görünümün arkasında beş kapı saklıyor"
Ümit Şen


BMW i3 Rakipleri

Ioniq

Hyundai

Ioniq

Satış dışı

İnceleme
Prius

Toyota

Prius

Satış dışı

İnceleme
Niro

Kia

Niro

360.900 TL

İnceleme
Yaris 2011-2019

Toyota

Yaris 2011-2019

Satış dışı

İnceleme
C-HR

Toyota

C-HR

661.950 - 790.150 TL

İnceleme