yukarı
Volvo
XC90
2.517.138 - 2.828.245 TL
SUV sana çok yakışıyor!

Volvo XC90 İncelemesi

Tam 11 yıl boyunca satılan ilk XC90, efsanelere konu güvenliği (Biz bu incelemeyi hazırlarken, bir XC90 içinde hiç kimse hayatını kaybetmemişti) ve Volvo’nun ilk SUV'u oluşuyla tam bir fenomen oldu. 

 

Mali krizlerle hayatı kararan ve tıpkı merhum SAAB gibi geleceği şüpheli hale gelen bir markadan, Çinli Geely çatısı altında küllerinden doğan bir markaya dönüşmenin sembolüydü Volvo XC90.

 

Motorun enlemesine yerleştirilmesi dışında hemen her detayı baştan ele alınan ve arkasından gelen Volvo modellerine (S90, XC60, XC40 ...) yol gösterici olması bakımından XC90, Volvo için sandığınızdan da önemli bir SUV.

 

Yedi koltuk seçeneği ve geniş iç hacmiyle kalabalık ailelere, standart dört çekeri ve D5 motoruyla macera düşkünlerine hitap eden XC90, ilk nesilden çok daha güçlü rakiplerle savaşıyor. 

 

Sağ baştan sayarsak; Britanya’dan Land Rover Discovery, Discovery Sport, Range Rover Sport ve Jaguar F-Pace, Almanya’dan Mercedes GLE, BMW X5, Audi Q7, Porsche Cayenne gibi çılgınca iddialı “Büyük SUV”lar. 

 

İnsan bu rakipleri sıralarken bile ürperiyor ama Volvo XC90 da boş değil. Her şeyden önce, özellikle kabindeki kuzeyli ve minimalist/modern tarzıyla kendi kulvarında gidiyor XC90. Güvenlik takıntısı ve kalitesinden bahsetmek de çok gerekli değil artık. Aşmış durumdayız.

 

Üstüne bir de dört silindirli dizel D5 ve elektrik destekli T8 de eklenince, (altı ve sekiz silindirli motorlar ülkemizde iyice manasızlaşan fiyatların mağduru) rakiplerine karşı güç avantajı da yakalıyor Volvo XC90.

Volvo XC90 Dış Tasarımı

Rafine ve modern dokunuşlarla şekillenen büyük, geniş, kübik bir aile taşıyıcı XC90. Kötü yollara, maceralı arazilere girmeye hevesli yerden yüksek yapısı ve dik yüzeyleriyle, özellikle XC60’ın yanında, şüphe götürmez derecede daha bir “SUV” Volvo XC90.

 

Bunlar rakiplerde de mevcut diyenler için ön farlardaki “T” şekilli LED hatları ve arkada tavana kadar yükselen LED stopları verelim. Bu arka farları dövmeye benzetiyor Volvo, bizden söylemesi.

 

Şimdilerde alışmış olabilirsiniz ama dikey çizgili bu ön ızgara ve yenilenen logo, Volvo’nun yeni heybetli yüzünün ilk temsilcisi. Tampon altındaki yatay krom çizgiler hem farlarla başarıyla paslaşıyor hem de XC90’a daha geniş bir hava katıyor.

 

Standart tavan rayları ve geniş jantlar da XC90’ın macera katsayısını yükseltiyor ama 19” üstü jantların omurga konforundan çaldığını belirtmek isteriz.

İç Mekân

"Şimdilerde alışmış olabilirsiniz ama dikey çizgili bu ön ızgara ve yenilenen logo, Volvo’nun yeni heybetli yüzünün ilk temsilcisi"
Ümit Şen


Volvo XC90 Rakipleri

Q7

Audi

Q7

3.353.723 TL

İnceleme
X5 (2013-18)

BMW

X5 (2013-18)

Satış dışı

İnceleme
Range R. Sport

Land Rover

Range R. Sport

1.862.749 - 4.453.670 TL

İnceleme
Discovery

Land Rover

Discovery

2.834.708 - 3.333.737 TL

İnceleme