yukarı

Volvo XC90 İç Mekân

Çağdaş İskandinav iç mekân sanatlarının Volvo dilindeki tercümesi XC90’ın ön paneli. Az ama öz detay, yalın ama rafine çizgiler ve yüksek kalite. Havalandırmalar ve direksiyonun merkezi gibi köşeleri yumuşatılmış hatlar tatlı bir rahatlama veriyor insana.

 

Kabindeki yumuşak plastikler, traşlı metal kaplamalar ve özellikle ahşap kaplama opsiyonu, doğallık ve kalite hissini zirveye çıkarıyor. Toplam kalite anlamında XC90’ı yenebilecek tek model (orta konsolunun tokluğuyla) Audi Q7 gibi.

 

Volvo XC90’ın fiyat listesinin zirvesinde bir “Exellence” donanımı var ki tam bir Lüks Cumhuriyeti. Arkada napa deri kaplı iki özel koltukta ısıtma, havalandırma, masaj ve daha pek çok çılgınlık mevcut kendisinde. Orta konsoldaysa (yine arkada) özel bir soğutucu bölmede özel iki şişe ve iki el yapımı kristal bardak efendilerini bekliyor. 

 

Ve yine aynı orta konsoldaki dokunmatik ekrandan koltuğunuzun eğimi ya da içeceklerinizin ısısını ayarlamanız mümkün. Kendini Şeyh gibi hissetmek isteyen?

 

 

Bilgi ve eğlence sistemi

 

Başka arabalara alıştıktan sonra bir şeyler eksikmiş izlenimi uyandıran bu ön panelde çoğu fonksiyon büyük, dikey ve havalı dokunmatik ekrana gizlenmiş durumda.

 

Volvo’nun “Sensus” yazılımıyla kumanda edilen bilgi ve eğlence sistemi, menüler, grafik tasarım, geçişler, kullanım kolaylığı ve tepki hızıyla çok başarılı. Bir iPad ile yapılan kaydırma ve büyütme gibi hareketlerinin hemen hepsini bu ekranda da yapabilirsiniz. 

 

Lakin sürüş esnasında gözleri yoldan ayırmadan da işimizi görmek için bazı fiziksel kısayol düğmelerine ihtiyacımız var. Eskiden çok düğme var diye şikâyet ederdik ama bu kadarı da fazla sanki...

 

Üst donanımda 12,3 inçe kadar çıkan dijital gösterge paneli de (standart 8”) Volvo XC90’ın fiyakasını artıran teknolojik dokunuşlardan. Sürücünün ister araç durumuna ilişkin her türlü bilgiyi, ister navigasyon haritasını bu ekrandan izlemesi mümkün.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Volvo’nun yeni modüler SPAR platformunu kullanan ilk model XC90. Bu da onu daha hafif, daha dirençli (dolayısıyla güvenli) ve artan aks mesafesiyle daha geniş kabinli bir model yapmış.

 

Kucaklayıcı, mıncıklayıcı ve şımartıcı deri koltukların olağanüstü konforuna hastayız. Geniş kapı içi cepler, büyük bardaklıklar, kol dayama ve vites kolu muhitindeki saklama alanları ve geniş torpido da beklentileri fazlasıyla karşılıyor. 

 

İkinci sıradaki üç koltuğu bağımsız olarak ileri geri kaydırıp yatırabilmek, yolcuların da ihmal edilmediğinin kanıtı. Panaromik tavana rağmen cömert baş mesafesi ve geniş diz mesafesi bol yetişkinli aile ve patronları ziyadesiyle mutlu edecektir. Gerçi ortadaki koltuk yetişkinler için o kadar da kucaklayıcı sayılmaz.

 

Eğer 7 koltuk opsiyonunu seçtiyseniz, üçüncü sıradaki iki koltuğun bilemedin erken ergenlik dönemi için uygun olduğunu fark etmişsinizdir. Land Rover Discovery hariç, bundan iyisi Şam’da kayısı.

 

 

Bagaj

 

Üç koltuk sırası görevdeyken bile küçük boy bir hatchbak kadar (318 l) bagaj hacmi sunabiliyor XC90’ın bagajı. Bu istisnai durum üçüncü sıra kapandığında daha da inanılmaz hale geliyor. 

 

967 litrelik bagaj beş kişinin valizlerini rahat rahat yutarken, mesela Audi Q7’nin 770 litrelik bagajına fark atıyor. Yükleme eşiğimiz falan yok ve zemin de dümdüz. Beş yıdız, on puan!.. Zemin altı bölmesinin kapağını dikerek bagajı iki bölüme ayırmak bile mümkün.

 

O da ne! İkinci sırayı da mı yatırdık?.. 1.868 litre ve yine dümdüz bir zemin. Gelsin bisikletler! Hayır hayır, ön tekerleri çıkarmaya gerek yok.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans