yukarı

VW ID.4: İlk elektrikli Volkswagen SUV'u hakkında çok şey...

2020 bitmeden Türkiye'ye gelecek elektrikli SUV'lar listesine VW ID.4 de eklendi...

10 Ekim 2020 kaynak: Volkswagen

Cupra el-Borne ve Skoda Enyaq iV'nin şahitlik yaptığı, Jaguar I-Pace, Kia e-Niro, Tesla Model Y, Ford Mustang Mach-e ve Nissan Ariya'nın da hazır bulunduğu nikâh töreninde, VW ID.4'ten güçlü bir "Evet!" geldi. Şimdi, elektriğe sıcak ailelerin uzatılan mikrofona ne diyeceğini bekliyoruz heyecanla. Ama önce birbirimizi daha yakından tanısak mı acaba?..

VW ID.4 Volkwagen'in ilk elektrikli SUV'u_arabazzi.com

ID.3'ün SUV hali de diyebileceğimiz Volkswagen ID.4, aynı zamanda VW'in tamamen elektrikli ilk SUV'u. Kompakt SUV'ların dünyanın en büyük sınıfı olması bir yana, Türkiye’de satışa sunulacak ilk tam elektrikli Volkswagen olması bakımından da önemli ID.4.

VW ID.4 için Tiguan'ın elektrikli hali diyebiliriz_arabazzi.com

Kardeşi ID.3'ün aksine, Almanya'daki Zwickau fabrikası haricinde Çin ve ABD'de de üretilecek olması VW ID.4 iddiasını daha net ortaya koyuyor. Volkswagen'in planı 2025 geldiğinde yılda 1,5 milyon adet elektrikli satmak ki bunların üçte birinin ID.4 olması bekleniyor.

VW ID.4 2020 Volkwagen'in Türkiye'de satılacak ilk elektrikli SUV'u_arabazzi.com

Tasarımda tam kıvamında bir gelecek-bugün dengesi tutturduğunu düşündüğümüz ID.4 kaslı, enerjik ama müşteri de kaçırmayacak bir akıcılığa sahip. "Bir elektrikli daha çarpıcı görünmeli" diyenler için, çarpıcılık görevi canlı renklere düşüyor gibi. Ama tıpkı ID.3 gibi aerodinamiğe büyük önem vermiş VW ID.3. Sonuç sadece 0,28'lik bir sürtünme katsayısı, hem de bir SUV'da!

Elektrikli SUV VW ID.4 farklı güç ve mezillerde seçeneklere sahip_arabazzi.com

MEB platformu üstündeki 4,58 m uzunluk (Tiguan+10 cm), 1,85 m genişlik ve 1,61 m yüksekliğe rağmen zorlanmadan kompakt gösteren ID.4, boyut farkını iç mekânda çok daha net hissettiriyor.

VW ID.4'ün kabini modern, minimalist bir huzura sahip_arabazzi.com

VW ID.4'ün içinde sadece dizler, başlar değil, 543 litrelik bagajdaki (maks. 1.575 lt.) eşyalar da kendilerine ayrılan hacimden hayli memnun olacaklar. Evet, bir Tiguan bagajı değil ama zemin altındaki elektrik şebekesi ve arka aksa bağlı elektrik motoruna rağmen güzel rakamlar bunlar.

VW ID.4 2020 bataryaya rağmen geniş bir bagaj hacmi sunuyor_arabazzi.com

Kabinde ise ID.3 ile alıştığımız yeni tasarım dili, minimalist diyebileceğimiz temiz çizgileri, renk tercihleri ve tam yerinde bilgi ve eğlence ekranıyla neredeyse konsept kıvamında, keyifli ve huzurlu bir ortam var.

VW ID.4 kabini elektrik altyapısı sayesinde daha geniş ve ferah_arabazzi.com

Sürücünün karşısındaki dijital gösterge panelinde hız ve standart Discover Pro navigasyon sistemi gibi temel forksiyonlar görüntülenirken, göz hizasındaki, donanıma göre 10 ya da 12 inçlik multimedya ekranı, ID.4'ün çoğu fonksiyonuna kumanda ediyor.

VW ID.4 2020 üst donanımdaki beyaz direksiyon simidiyle çok konuşturacak gibi_arabazzi.com

Ön panel ve direksiyondaki dokunmaya duyarlı (kapasitif) kumandalarsa - inşallah yanılırız ama - arabazzi jürisinin huzurunu kaçırmaya devam edecek gibi görünüyor. Tamam sesli komut da menüde ama gel vazgeç bu sevdadan, bırak gözlerimiz yollarda kalsın Volkswagen!..

VW ID.4 2020 kabin kalitesi eski günlerdeki gibi değil ama başarılı_arabazzi.com

Sıcak temas sağlayan bazı otoriteler, VW ID.4'ün malzeme kalitesi açısından tatmin etse bile, Volkswagen'in eski ihtişamlı günlerdeki düzeyde olmadığını söylüyor. Gerçi artık hangimiz eski ihtişamlı günlerimizdeyiz ki...

Açılışı yapacak olan motor, 77 kWs'lik bataryadan beslenen 204 hp ve 310 Nm torkluk değerlere sahip. Bu kombinasyon ID.4'ü 0'dan 100 km'ye 8,5 saniyede taşırken, maksimum hızımız 160 km/s olacak.

VW ID.4 2020 havalı da olmayı başarmış_arabazzi.com

125 kW'lık hızlı şarj noktasında %80 doluluğa (320 km menzil) 30 dk'da ulaşan bataryanın tam dolu haliyle menzilini 520 km'den gerçek hayatı çıkararak bulacağız.

55 kW bataryalı, arkadan çekişli, 148 hp ve 170 hp'lik giriş seviyesi ID.4'lerin yanı sıra, 306 hp'lik çift motorlu ve 4x4 bir ID.4 de 2021 takviminde.

VW ID.4 markanın mobilite ve teknoloji üssü_arabazzi.com

Volkswagen
'in We Connect Start isimli uzaktan güncelleme yapılabilen interaktif servisleri bir yana, park asistanı, şerit takip ve koruma, otomatik acil fren desteği ve yol durumuna adapte olan 'cruise control' gibi sürüş destek sistemleri de "IQ Drive" çatısı altında sunulacak. Artık alıştık mı bu özelliklere ne...

VW ID.4 üst donanımda LED matrix farlara sahıp_arabazzi.com

Almanya fiyatları netleşen iki "stoklarla sınırlı" ID.4'ün 'First' donanımlısı 49.950 Euro'luk fiyat etiketi karşılığında özel renklerin yanı sıra, 20" jantlar, karartılmış arka camlar, geri görüş kamerası(!), ısıtmalı koltuklar ve direksiyon gibi ayrıcalıklara sahip olacak.

VW ID.4'ün stoplarında animatik sinyalli LED'ler_arabazzi.com

ID.4 First Max ise LED Matrix aydınlatma sistemi, panoramik cam tavan, elektrikli bagaj kapağı ve 21" jantları,  erken dönem ID.4 müşterilerine + 10.000 Euro karşılığında sunuyor. Ama Almanya'da...

VW ID.4 2020 sonunda Türkiye'de ama fiyat listesi merak konusu_arabazzi.com

2021'de, VW grubu içinde VW ID.4 ile müstakbel Audi Q4 E-Tron dahil bir pazar paylaşımı olur ama en ilginç anlar, çok yakın fiyatlara (50.000 Euro civarı) sahip Tesla Model 3 (ve tabii Model Y) ile VW ID.4 arasında tercih aşamasında yaşanacak galiba...