yukarı

Tesla Model 3: Son Tabu Yıkıcı

"Ya hocam, elektrikli otomobiller gerçek hayatta ne işimize yarayacak ki!" sorusunun en net cevabı...

kaynak: Tesla

Tesla'nın Türkiye'ye ne zaman geleceği şimdilik belli olmasa da "ulaşılması en mümkün Tesla" olması bakımından bizde de hayli merak uyandırıyor Model 3.

 

Belki her şeyden önce, "elektrikli araba" kavramını normalleştirme misyonuna sahip Tesla Model 3. Bugüne kadar üretilen Tesla'lar içinde hem fiyat hem de boyut açısından en mantıklı olanı. 

 

Amerika ve Avrupa'da Model S'in yaklaşık yarı fiyatına satışa sunulan Model 3, Elon Musk'un gezegeni fethetme planının (şimdilik) en önemli aktörü.

 

Tekerlekli Silikon Vadisi'yle tanışmaya hazır mısınız?

 

 

Tesla Model 3 ve tasarım

 

Tesla Model 3'ün dış tasarımda uzay çağı çağrışımları yapmaya, teknik farkını aerodinamik çılgınlıklarla dışa vurmaya çalıştığı falan yok. Zaten o günler hemen tüm markalar için geride kaldı.

 

 

4,69 m'lik uzunluğuyla BMW 3 Serisi sınıfı dolaylarında dolanan, hatchback görünümlü bir sedan Tesla Model 3. Burnu olabildiğince alçaktan başlayıp arkaya doğru kesintisiz yükselen Model 3, geniş cam yüzeyleri ve arka spoylere kadar devam eden cam tavanıyla "ailenizin Porsche'si" olmak istiyor.

 

Ön ızgaranın yokluğu, kararsız far tasarımı ve yüksek cam oranıyla Model 3'ün ilk ilk yarısı pek de sportif sayılmaz. Bu güç değerlerindeki herhangi bir içten yanmalı sedan, dev ön ızgarasıyla önüne geleni yutardı.

 

 

Tesla Model 3: İçeri gelsene!

 

Gizli kapı koluna uzandığınız anda başlayan "Teslalık", çerçevesiz kapı camlarıyla markanın ihtirasını ortaya koyuyor. Bu sakin ihtirasın ve Tesla'nın nasıl farklı bir kafada olduğunun asıl kanıtları içeride. 

 

 

Bahsi geçen "Teslalık", kredi kartı boyutunda bir kartla ya da Tesla'nın mobil uygulamasından kapıları açarken başlıyor, iç mekâna girip 15 inçlik ekranı gördüğünüz anda zirve yapıyor. 

 

Nerede bu düğmeler, butonlar, şalterler?..

 

Kumandalar nerede?.. Yok. Start düğmesi falan?.. Yok. Sadece ekran var. İlla bir şeylere bastırmak isterseniz dörtlü flaşörler, SOS çağrı düğmesi ve direksiyonun iki yanındaki kumandalarla idare edeceksiniz. Pardon, bir de koltuk ayar düğmeleri var. Kalan her şey ekranda

 

 

"The Ekran"

 

Hız, menzil, farlar, havalandırma, ses sistemi, koltuk ısıtma, oyunlar ve diğer her şey... Yan aynaları dahi bu dev ekrandan ayarlıyorsunuz. Hatta torpidonun açılıp kapanmasını... 

 

Sürüşle ilgili tüm bilgiler sağda, kalan her şey sol tarafta. Çıtır çıtır şömine tam ekran. Tesla Model 3'e hoş geldiniz!

 

Ekran beklenenden daha az dikkat dağıtıyor ve bir kez alışınca kullanımı kolay. İşletim sistemi de akıllı telefonlara en iyi uyum sağlamış olanlardan. 

 

 

Yine de otomobil arayüz tasarımcısı ve karar alıcılarının - bizce - beyinlerinde kurdukları teknoloji-ekran bağlantısını gözden geçirmeleri gerekiyor. 

 

Park halinde hayat çok güzel ve eğlenceli. Lakin, sürüş sırasında gözlerin yoldan ayrı kaldığı her saniye, hele böylesine hızlı arabalarda, kaza riskini fazlasıyla artırıyor. Tamam, Tesla Model 3'ten geçmiş artık ama kalan sağlar bizimdir...

 

 

Malzeme & İşçilik

 

Evet, malzeme kalitesi yer yer bir Mercedes-BMW-Audi seviyesinde değil ama bunu gerçekten umursayacağınızı pek sanmıyoruz. İnsan belli bir karakter atfettiği arabaların ufak tefek eksiklerini görmezden gelir ki Tesla Model 3'te o karakterden bolca var.

 

 

Ön konsolu da fazlaca sade bulursanız, yalnız sayılmazsınız. Ama yeni nesil elektrikli minimalizm böyle bir şey olabilir. Zira Tesla Model 3'ün gerçekten farklı bir kafası var ve rakiplerin asıl çekinmesi gereken bizce bu farklı kafa.

 

 

Tesla Model 3 hacim ve kullanışlılık özellikleri

 

Elektrikli altyapı sayesinde, motor hacminden yaptığı tasarrufu kabine verebilmiş Tesla Model 3. BMW 3, Audi A4 ya da Mercedes C ile kıyaslayınca, 4 yetişkin için daha ferah bir otomobil bu. İşin içine ultra panoramik cam tavan da girince Tesla Model 3 tekerlekli bir akvaryuma dönüşüyor.

 

 

Sadece arka diz ve baş mesafesi değil, geniş kapı içi cepler, orta konsoldaki gözler ve saklama alanlarıyla da rakiplerini mahcup ediyor Model 3. Arkada zeminin dümdüz olması da ortadaki bacaklara müjdemiz olsun! 

 

Lakin aynı bacaklar için bir de kötü haberimiz var. Zeminin altında pillerin olması koltuk minderiyle zemin arasındaki mesafeyi kısaltıyor. Bu da arkaya oturan yetişkinlerin havaya kalkan bacaklarına çocuk koltuğu hissi yaşatıyor.

 

 

Bagaj

 

Önde ve arkada iki bagaja sahip Tesla Model 3 toplam 425 litrelik hacme sahip. Kaba bir hesapla BMW 3 Serisi'nin 55 lt. gerisindeyiz. Yine de yükleri ön ve arka arasında bölüştürebilmek kullanışlı.

 

Ön kaputun altındaki bölmeye orta boyda iki sırt çantası ya da market torbalarını sığdırmak mümkün. Arkadaki derin bagajın altındaki gizli bölme ise kabin tipi bir valizi ağırlayacak cömertlikte. Şanj kablolarını nereye koyacağınızı düşünmeye gerek yok.

 

 

Alemsin Tesla! Ve Model 3...

 

Tesla'nın nasıl farklı bir kafası olduğuna dair birkaç fantastik örnek ister misiniz?.. Buyrun, kahve makinesi önü sohbetlerinde iyi gider...

 

 

- Tüm Model 3'ler donanım açısından aslında tamamen yüklü geliyor ama ödediğiniz para kadarı aktif oluyor. Ola ki satın aldıktan sonra cazip gelen bir donanım oldu, bir yazılım güncellemesiyle ediniveriyorsunuz! Bir güncelleme daha ve hop!.. Tesla Model 3'ünüz otonom oldu.

 

- Bir an bizim yollarda otonom sürüş hayal edip korkuya kapıldıysanız bir adım geri gidip rahatlayalım... Otoparkta kapıların açılamayacağı darlıkta bir boşluk buldunuz. Araçtan iniyorsunuz ve akıllı telefonunuzdaki Tesla uygulamasını kullanarak Model 3'ün kendi kendine park etmesini izliyorsunuz. Görenler size hasetle bakıyor vs. 

 

Aslında bir de park yerinden kendi kendine çıkıp yanınıza gelişi var ama görmeden inanmazsınız. O zaman buyrun... Tesla'nın Eylül sonuda yayınladığı V10 güncellemesiyle gelen bu yeni özelliğin adı Smart Summon

 

Uygulama telefonun GPS özelliğini kullanıyor ve yaklaşık 60 m'lik bir menzil içinde çalışıyor. Olur da Türkiye'de aktif olursa, Vale meslek kuruluşlarımızın onu UBER'den beter edeceğine eminiz.

 

 

- Kedi-köpeğinizi arabada bıraktığınızda, özel bir mod (Dog Mode) sayesinde iç sıcaklığın ayarlanmasına ne dersiniz? Yapıyor.

 

- Bakın bu da güzel: Vale Modu'nu seçip Model 3'ünüzü valeye teslim ettiğinizde, kendisi pedalı ne kadar zorlasa da 42 km/s'i geçemiyor!

 

- Hırsızlar (ya da meraklılar) fazlaca yanaştığında Model 3'ün onları filme almasına ve dev ekranda "Seni gördüm pislik!" tarzı bir yazı (tamamen sallıyoruz) çıkmasına ne dersiniz? Oluyor.

 

- Diğer bir sürü hınzır oyuncağın yanında, hangi koltuğa oturulduğunda nasıl bir yellenme (çok kibarızdır) sesi çıkacağını seçebilmek de mümkün! Sabah meltemi mi olsun, hafif nemli mi? Hayır, şaka yapmıyoruz. Şakacı olan Tesla ve uzaktan doğru çok sevdik bu kafayı!

 

 

Gelelim Model 3'ün faydalarına: Hız, motor, batarya...

 

Sizi teknik veriler çorbasında boğmak istemeyiz ama başlıca detayları da atlamayalım: Girişte tek motorlu ve arkadan itişli "Ucuz Model 3" olan Standard Plus karşılıyor bizleri. 

 

Aklınızda yanlış bir imaj oluşmasın, 180 kW gücündeki motoruyla bu sözümona "standart" Model 3 bile 0-100 km hızlanmasını 5,6 saniyede tamamlıyor. Tam dolu 50 KWs'lik batarya ile resmi menzil 409 km. Siz yola çıkarken kafadan bir % 20 keserseniz, garanti olur.

 

 

"Dual motor" tabir edilen "çift motor + 75 kWs batarya kapasitesi + dört tekerden çekiş" şeklinde formüle edebileceğimiz iki farklı Tesla Model 3 mevcut. 

 

İlki "Long Range", Türkçesiyle "Uzun Menzil", 560 km'lik menziliyle zirve yapıyor. 0-100 km hızlanma derecesiyse 4,6 saniye. Gerçek hayat için en mantıklı ve keyifli seçenek bu gibi duruyor. Üstelik motorlardan biri paydos etmeye karar verdiğinde yola diğeriyle devam edebilmek gibi rahatlatıcı bir faydası var Dual Motor'lu Tesla Model 3'ün.

 

Mantıklı dedik ama 350 hp ve ilk andan itibaren ayağınızın altındaki 527 Nm'nin hazırlayıp sunduğu sessiz ve çılgın ivmelenmeye beyninizi hazırlasanız iyi olur.

 

530 km menzilli "Performance" ise 3,4 sn'lik 0-100 km zamanı ve 261 km/s azami süratiyle iyice çıldırmış. 469 hp ve 639 Nm'yi kontrol etmek isteyeceğinizden emin misiniz efendim? 

 

 

Tüketim - Şarj - Deşarj

 

Menziller iyi hoş ama gaz pedalının (gaz!) altına yumurta yerleştirseniz iyi olur. Zira gücün tadına vardıktan sonra, her iki "Dual Motor"lu Tesla Model 3 için de 400 km civarı bir gerçek hayat menzili başarı sayılır.

 

 

Otoyol hızlarında aynı hızda tükenen enerji için Tesla'nın cevabı ise genişleyen "Supercharger" ağı. Otoparkınızdaki Wallbox'tan 13 saatte şarj olan Model 3, hızlı şarj noktalarında aynı işi 70 dakika civarında gerçekleştiriyor.

 

Bahsi geçen 120 kW'lık "süper" şarj noktası ise Model 3'ün %80 doluluğa 30 dakikanın altında ulaşmasını sağlamakta. Ki yakında bu Supercharger'ların 240 kW'lık kapasiteye ulaşması bekleniyor.

 

Piliniz bitmeye yakın, navigasyon sistemi sizi otomatik olarak şarj istasyonuna yönlendirirken, maksimum şarj performansı için piller ısıtılmaya başlıyor. Sonra fişi takıp sadece birkaç dakikada - varsayalım - İstanbul'un bir ucundaki evinize varacak enerjiye kavuşuyorsunuz. 

 

 

Tesla Model 3'ün sürüş ve konfor özellikleri

 

En standart haliyle bile çok keyifli ve sportif ama konforlu da kalabilen bir otomobil Tesla Model 3. Şaşırtıcı kullanım kolaylığına daha da şaşırtıcı sessizlik eklenince, Model 3 ile yeni tanışanların yüzündeki sırıtma kaçınılmaz oluyor.

 

 

Sürüş kalitesi ve içgüdüsellik anlamında belki bir BMW 3 Serisi değil ama kendine has akıcı bir keyfi var Model 3'ün. Model S'te mevcut olan havalı süspansiyonlar yerine geleneksel bir süspansiyon sistemine (sabit amortisörler, helezonik yaylar) sahip olsa da tutuş ve konforda herhangi bir eksiklik hissetmiyorsunuz.

 

"Performance" paketi ile yere biraz daha yaklaşmanın, sertleşmenin ve büyüyen jantların konfordan yemesi de sürprizden sayılmamalı.

 

Ağırlık merkezinin yere çok yakın olması, arka akstaki çok kollu bağlantı, dört çeker sisteminin ön ve arkada ayrı ayrı tork dağıtımı yapması, yol tutuş ve kontrol konusunda Model 3'ün en önemli avantajları. Dual Motor'daki çekiş sistemi, tekerlerin tutunma durumundaki değişimlere 10 milisaniyede tepki verebiliyor.

 

 

Sonuç olarak Tesla Model 3

 

Elektrik motorlu olmanın tüm nimetlerinden faydalanan, hatta kendi nimetlerini tırnaklarıyla kazıyarak ortaya çıkartan bir araba Tesla Model 3.

 

Bir yandan, en sportif haliyle bile günlük kullanıma uygun bir sedan olmak, bir yandan Porsche 911'in bile ulaşamadığı performans değerlerini yakalamak (sakin, sadece rakamlardan bahsediyoruz:) kolay olmasa gerek. 

 

Her gün gelişen menzili ve şarj hızıyla elektrikli olmanın gerginliklerini de minimuma indiriyor Tesla Model 3. Sürüşü enerjiye çeviren teknolojiler - çoğu rakibinin aksine -  rejeneratif frenleme yaparken bile sürüş deneyiminden çalmıyor.

 

 

Tesla Model 3 elbette ucuz bir araba değil ve olmayacak da. Ama sundukları ve yaşattıklarının yanında, Model S'in yaklaşık yarı fiyatına son derce makul bir teklif Model 3

 

Tek motor ve arkadan itişli Tesla Model 3 fiyatları Amerika’da 35.000 $, Avrupa’da 40.000 € civarından başlıyor. Dual Motor’a geçişler Amerika’da + 9.000 $, Avrupa'da + 10.000 € ve donanıma göre üzerine koya koya devam ediyor. Bir kıyas gerekirse, Jaguar I-Pace’in epeyce altında fiyatlarda Tesla Model 3.

 

Kaldı geriye, Tesla'nın Türkiye'ye gelmesi...