yukarı

BMW 3 Serisi Sürüş Özellikleri

Ağırlık merkezi 1 cm alçalan, tekerler arası iz açıklığı önde 4.3 cm, arkada 2.1 cm genişleyen, şasi direnci %50 yükselen, 55 kg kadar hafifleyen ve tabii ki arkadan itişli bir BMW 3 Serisi'nde devam bölümlerini tahmin etmek hiç zor değil.

 

Her nesilde aynı şeyi tekrarlıyoruz ama 2019 çıkışlı yeni 3 Serisi’nin de tartışmasız en iyi olduğu alan sürüş. Mükemmel iletişimli direksiyon ve taleplere anında cevap veren şanzıman eşliğinde, pedallarla bu kadar keyifle oynanan başka bir seri üretim araç bulmak kolay değil doğrusu.

 

BMW 3 Serisi’nde görev yapan inanılmaz şasi ve direksiyon ikilisi aklınızdakini yola kusursuz bir şekilde tercüme ederken - arkadan itişin de değerli katkılarıyla - virajlar durdurulamaz bir çekirdek çıtlamasına dönüşüyor.

 

Özellikle M Sport paketine adaptif süspansiyon opsiyonunu ekleyerek (yoksa sert kaçabilir) paraları saçtığınızda bu viraj ustalığı ve keyif farkı daha da somutlaşıyor.

 

Konforsuz olmadan gerçek sporcu, gösterişe kaçmadan ayrıcalıklı bir sürüş sunmak kolay değil. Hidrolik süspansiyon sayesinde, Mercedes C Serisi ya da Audi A4 ile arasındaki bozuk zemindeki konfor farkını da minimuma indirmiş 3 Serisi mühendisleri.

"Şasi - direksiyon ikilisi aklınızdakini yola kusursuz bir şekilde tercüme ederken, virajlar durdurulamaz bir çekirdek çıtlamasına dönüşüyor"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

BMW 3 Serisi dünyanın kalan kısmında, şarj edilebilir hibrit 330e dahil, sonsuz bir motor havuzunda yüzüyor. Türkiye BMW 3 Sevenler Cemiyeti üyeleriyse, yerli malı vergilerimiz nedeniyle tek bir standart motor seçeneğiyle yetinmek zorunda.

 

Bizdeki adıyla BMW 320i'yi hareket ettiren 170 hp güç ve 2.000 devirden itibaren 250 Nm tork keyifli bir sürüş için yeterli olmakla birlikte, 3 Serisi’nin hakkı bizce daha fazlası. Yine de 7,7 saniyelik resmi 0-100 km hızlanma derecesi spor severleri mutsuz etmekten uzak.

 

Dört çeker seçeneği xDrive’a onca para vermek yerine (ki an itibariyle listede yoktu) bir set kış lastiğine yatırım yapmanız bizce çok daha mantıklı olacaktır. Zevk meselesi tabii.

 

Sekiz ileri otomatik şanzıman, her hal ve şarttaki akıcı tepkileriyle türünün en iyisi olmaya devam ediyor.

İç Mekân Sonuç