yukarı

Mercedes E Serisi 2020: Teknolojik konfor merkezi

Mercedes'in özünü temsil eden Mercedes E Serisi, 2020 makyajıyla tarzda gençleşip konforunu teknolojiyle artırdı

17 Mart 2020 kaynak: Mercedes

Diğer modelleriyle de bir alıp veremediğimiz yok ama "Mercedes nedir?" diye sorsalar hiç teklemeden "E Serisi" deriz. Markanın karakterini 5 nesildir kusursuz bir şekilde temsil eden işte o Mercedes, 2020 makyaj odasından tam bir teknolojik konfor yumağı olarak çıktı.

 

Tasarımda (tabii ki) çılgın hamleler yapmamakla beraber, artık daha kararlı ve genç hatlara kavuşmuş bulunuyor Mercedes E Serisi. Yenilenen tamponlar, krom miktarı coşan ön ızgara, çift dikey hatlı motor kaputu ve özellikle de farların formu bütünle daha uyumlu bir hal almış. 

 

Mercedes E Serisi 2020 yolda daha güzel

 

Lakin, full LED farların CLS tarzı daha agresif bir yöne değil de mülayim, sakin bir ifadeye yönelmesi ilginç. Gerçi Mercedes açıklamıştı "CLS her modelin yüzü olmayacak" diye. 

 

Yine de rakipler gayet ısırgan bakışlar atarken Mercedes E Serisi'nin daha alt sınıfılardan bir yüz ifadesi takınması sevenlerini ne kadar memnun eder bilemiyoruz.

 

Mercedes E Serisi 2020 makyajıyla daha uyumlu bir bütün ama...

 

Standart olarak ön ızgaraya inip sportif havayı güçlendiren büyük Mercedes yıldızını kaputa geri çıkarmak isterseniz Exlusive Line'a teşrif etmeniz gerek. Bagaj kapağına doğru uzanan stoplarda da yeni A Serisi Sedan izleri bulmak mümkün.

 

Makyajlı E Serisi A Serisi Sedan çizgilerinde devam ediyor

 

E serisi'nin iç mekân konforuna özel önem verdiğini söyleyen Mercedes, iddiasının altını doldurmak için geleceğe ışınlanmış. Mesela "Energizing" konfor paketi sadece koltukların minderini ara sıra hareket ettirip masaj yapmakla kalmıyor, ortam ışığı ve müzik türünü bile haleti ruhiyenize göre ayarlıyor.  

 

Mercedes E Serisi kokpiti maksimum konfor için çıtayı daha da yükseltmiş

 

Analog göstergelere veda anlamını taşıyan 10,25 inçlik çift dijital ekran (üst donanımda 12,3 x 2) ve dokunmaya duyarlı yeni (pek havalı) kapasitif direksiyon simidi iç geçirten türden.

 

Sesli komutla da çalışan 8. sürüm bilgi ve eğlence sistemi MBUX da (opsiyonel) merakımızı cezbetti ama asıl "Vay be!"mizi park halindeyken bir yaya ya da bisikletli geçiyorsa kapıların açılmasına izin vermeyen kör nokta uyarısı bir aldı. Navigasyon sistemindeki sanal gerçeklik desteğini de atlamayalım tabii.

 

Mercedes E Serisi tasarımı düşkünlerinin başka yerde mutlu olması zor

 

Yarı otonom sürüşe uyumlu hale gelen Mercedes E Serisi, yaya ve karşıdan gelen araçları algılayan aktif fren asistanını standart donanıma katılmış. 

 

Anlık harita ve akıllı sinyalizasyon sistemleri gibi çevresel verileri işleyen aktif hız sınırlayıcısı da uzun sürüş destek menüsündeki yeniliklerden sadece biri. 

 

Yeni E Serisi çok tartışılacak ama yine benimsenecek elbet

 

2020 Mercedes E Serisi'inin motorları için kısaca "elektriklendi" diyebiliriz. Dizeller dahil şarj edilebilir hibrit modeller bir yana, M 254 kodlu 4 silindirli 2.0 turbo benzinlide fazladan 15 kW güç, 180 Nm tork ve 48 Voltluk bir marş jeneratörlü kalkış desteği söz konusu. 

 

Mercedes E Serisi 2020 ortasında yollarda olacak

 

Benzinliler 156 ila 367 hp, dizellerse 160 ila 330 hp arasında güçlere sahip olacak. Çekiş sistemiyse arkadan ve 4x4 (4Matic) seçenekleriyle hayatına devam ediyor.

 

O zaman sorumuz gelsin: Yılda 300.00 adet satan bu Mercedes klasiği, BMW 5 Serisi ve Audi A6'ya ringleri dar eder mi sizce?