yukarı

Honda Jazz 2020: Önce hibrit, sadece hibrit

Dertsiz şehir küpü Honda Jazz, yeni hibrit motorlu haliyle 2020'de tasarruf küpü de olacak...

20 Şubat 2020 kaynak: Honda

Elektrik konusuna iyice ısınan Honda, sadece hibrit motorlu yeni Jazz’la Viyana kapılarına dayandı. 

 

Honda'nın e:HEV adını verdiği sistem 1.5 lt benzinliyle iki adet elektrik motorunun işbirliğinden oluşuyor. Sadece elektriklilerin toplam gücü 109 hp ve 253 Nm tork olarak açıklansa da biz bunun toplam “toplam güç” olduğu kanaatindeyiz.

 

Honda Jazz 2020 arka

 

Honda yeni e:HEV Jazz'ın istisnai bir performans sunacağını söylüyor ama (0-100 km 9,4 saniye) asıl istisnai durum tüketimde yaşanacak gibi. Şehir içi ve şehir dışı karma kullanımda, 100 km'de 4,5 litrelik bir tüketim vaadediyor Jazz e:HEV.

 

Honda Jazz 2020 tasarım detay

 

Gücü ön tekerlere iletecek hibrit Jazz, CR-V'de kullanılan hibrit sistemin küçük bir kopyasıyla donatılmış. 2020 Jazz e:HEV yeni tek ileri şanzımanla yol alırken, duruma göre sadece elektrikhibrit ya da sadece benzinli modlarından biri devreye girecek.

 

Honda Jazz Crosstar

 

21.800 Euro Avrupa fiyatı aynı sınıftaki içten yanmalılara göre yüksek görünse de kendisinden güçlü (140 hp) hibrit Renault Clio E-Tech'ten 700 Euro daha ucuz olacak Honda e:HEV Jazz. Tabii hibritte maç fazlası bulunan Toyota Yaris'in de (114 hp, 20.950 Euro) meydanı Jazz'a bırakması söz konusu değil. Bu arada, yerden yüksek Honda Jazz Crosstar’ın fiyatı da yerden 5.000 Euro kadar daha yüksek olacak.

 

Honda Jazz Crosstar arka tasarım

 

Lakin kendisine kafa tutmak için daha estetik ya da daha cimri olmanın yetmeyeceği bir silahı var Honda Jazz'ın: Kullanışlılık ya da sektör deyimiyle "değişkenlik". Sihirli olarak adlandırılan Honda Jazz'ın koltukları298 litrelik bagajı 1.203 litreye varabilen bir yükleme alanına imkân tanıyor.

 

2020 Honda Jazz bagaj

 

Sihir bunun neresinde derseniz, Honda Jazz'ın koltuk sırtlıkları yatmakla kalmıyor, arka koltuk minderleri tıpkı sinema koltukları gibi kalkıp yüksek eşyaların taşınmasını kolaylaştırıyor.

 

2020 Honda Jazz kokpit

 

Diğer ataklarını Apple CarPlay dahil zengin bağlantı seçenekleri ve etkileşim zamanını (yani gözleri yoldan ayırdığımız zamanı) %58 azaltan yeni ekranla yapıyor yeni Honda Jazz

 

Kendisini 2020 yaz aylarında Türkiye'ye de beklesek çok mu iyimser oluruz acaba?