yukarı

Honda e: Elektrikli arzu nesnesi

Urban EV, e Prototype derken, "Honda e" isminde nihayetlenen yılın şarjlı ve küçük güzeli hazır...

01 Şubat 2020 kaynak: Honda

Bir emoji olabilecek kadar sempatik görünen %100 elektrikli Honda e, en az ilham aldığı akıllı telefonlar (hani şu ısırılmış elmalılar) kadar teknoloji yüklü. Ama onu içeri girince anlatırız.

 

3,9 m uzunluğunda bu 4 kapılı ve 4 koltuklu şehir arabasının Neo-Retro tasarımı 70'li yılların Civic'leriyle geleceği buluşturur gibi. Bize bir şekilde ilk Golf'ü de hatırlatan Honda e, gizli kapı kolları ve yan aynaların yerini alan kamera sistemiyle Jaguar I-Pace ve Audi e-Tron ile aynı şıkları işaretlemiş.

 

Honda e tasarım

 

Honda e'nin arka aksa bağlantılı elektrik motoru gücü doğrudan arka tekerlere aktaracak. Beklentiyi aşarak 136 hp ve 154 hp'lik (e advance) iki güç seçeneği ve 315 Nm torkuyla iştah açıcı bir kapsül Honda e! 0-100 km dereceleriyse sırasıyla 9 ve 8,3 saniye

 

Arkadan itiş avantajıyla, ziyadesiyle atik ve keyifli olması beklenen Honda e'nin "Type R" bir gelecek fikrine uzak olmadığını da duyduk ki daha ne isteriz!

 

Lakin Honda e'nin çoğu rakibinden kasten geri kaldığı bir husus var: Menzil. Maksimum 222 km'lik menzil ve 35,5 kWs gibi sıradan bir batarya kapasitesini, küçük ebatları koruma güdüsüyle açıklıyor Honda. Zaten kısa mesafeli takılan şehir insanından başka bir hedefleri olmadığını evvelce açıklamışlardı.

 

Honda e şarj kapasitesi

 

Evden kablo uzatıp şarj edelim derseniz, şebekeye göre 4,1 ila 19 saat arasında değişen dolum süreleri var Honda e'nin. Ama hızlı şarj noktalarında %80 doluluk süresi 30 dakikaya kadar iniyor. Bunları araştırıp yazdıkça aklımız hep hidrojen yakıt hücrelerine gidiyor ama neyse... 

 

Kokpitte dijital gösterge paneline ek, iki adet 12 inçlik dokunmatik ekranıyla konser sahnelerini aratmıyor Honda e. Arada bir yola da bakmayı unutmayın e mi? Sahne dememizin bir diğer sebebi, bazı kumandaları da barındıran basamaklı ve ahşap kaplı ön panel. 

 

Honda e kokpit

 

Bu çok teknolojik ama bir o kadar doğal ve retro panelde bol miktarda şarj noktası, mobil bağlantı ve hatta HDMI girişi mevcut. Gelsin videolar! Yan ayna yerine geçen kameraların çektiği görüntüleri de ön panelin iki ucundaki ekranlardan izleyeceğiz. Sonra vay efendim, çocuklar neden ekran bağımlısı!

 

Polyester kaplı ısıtmalı koltukların tasarımına kadar her detayı oturma odası rahatlığı yaratmak için tasarlamış Honda. Zaten yapay zekâ destekli Honda Kişisel Asistan, konuşmanıza alışan sesli komut falan derken, bu mesafeden bilim-kurgusal bir gevşeme yaşamadık değil.

 

Honda e arka tasarım

 

Honda Sensing isimli gelişmiş aktif güvenlik teknolojilerinin detaylarına hiç girmeyelim ama yüksek fiyatın kabul edilebilir olmasını çok kolaylaştırdığını söylemekle yetinelim.

 

Fiyat mı?.. Honda e'nin Avrupa genelinde ortalama açılış fiyatı 35.000 Avro civarlarında dolaşıyor. Türkiye'ye gelir mi, gelirse ne zaman gelir, kaça gelir... gibi konular biz yayına hazırlanırken gizemini koruyordu.