yukarı

Renault Clio: Nakavt için geliyor!

Renault'nun en çok satan modeli Clio, cazibe, kalite ve çılgın pratik (bkz. bagaj) özellikleriyle saldırıya hazır

05 Eylül 2019 kaynak: Renault

Bir alanda liderseniz büyük değişikliklerden kaçınmak menfaatiniz icabıdır. Avrupa'da 2019 Haziran'ında yollara çıkan Renault Clio da devrimden ziyade evrim geçirmeyi tercih etmiş. Ama ne evrim! 

 

Avrupa'nın VW Golf'ten sonra en çok satan ikinci modeli olmak zaten yeterince iyi bir başlangıç ama Clio mirasla yetinmişe benzemiyor. Sonuçta her açıdan bugüne kadarki en "premium" Clio çıkmış ortaya.
 


 

1 - Tasarım

2019 Renault Clio'nun ince çalışılmış detayları ve farklı parçaların uyumlu buluşması daha pahalı markalardan alıştığımız hareketler. 

 

Daha iddialı ön ızgarası ve son nesil Renault imzalarından "C" formlu LED farlarıyla onun bir Renault ve Clio olduğunu daha ilk bakışta anlıyorsunuz. Bir bakıma "Megane'laşmış Clio" da diyebiliriz kendisine.

 

14 mm daha kısa ve 30 mm daha alçak gövdesiyle daha aerodinamik ve sportif görünen bir Clio bu. Ön tamponda tekerlere denk gelen hava girişleri ve arka kapılara gizlenen kapı kolları da sportif algıya gaz veren detaylardan. 

 

Kalite algısı ise standart sunulan LED hatlar, bolca krom çerçeve ve parlak siyah çıtalara emanet. Bagaj kapağına entegre spoyler ve yine bagaj kapağıyla tamponun kesintisiz, doğal buluşması da 2019 Renault Clio'nun daha değerli ve "olmuş" görünmesinde pay sahibi.

 

Bir diğer önemli detay Renault Clio'nun sportif versiyonda GT-Line ismini bırakarak R.S. Line'a geçecek olması. R.S. Renault'nun aşırı derecede başarılı sportif departmanı Renault Sport'un kısaltması malum. 

 

Bal peteği ön ızgara, 17 inç jantlar, farklı tampon ve difüzör tasarımları, spor koltuklar, perforeli deri direksiyon, karbon görünümlü kaplamalarla fark yaratacak R.S. Line... Sular iyice ısınmaya başladı!.. Ford ST-Line, VW R-Line!.. Savaşa hazır mıyız!

 

V. nesil Renault Clio ile kısmetse Mart ayında gerçekleşecek Cenevre Fuarı'nda tanışacağız. O bakımdan, şimdilik daha fazla uzatmadan iç mekâna geçelim diyoruz. Ara ara bilgiler tazelenecek, söz!  
 


2 - Multimedya ve Teknoloji

2019 Renault Clio, kokpit sahnesine 9,3 inçlik dev dikey bilgi ve eğlence ekranını çıkarmış. Baz donanımda büyüklüğü 7 inçe düşen, hafiften sürücüye dönük ve kavisli bir ekran bu. 

 

Kendisi multimedya işlevlerinin yanı sıra, konfor ve iç aydınlatmaya dair pek çok fonksiyonun da kumanda merkezi. Hemen endişe etmeyin, bu dev ekranın hemen altında havalandırma sisteminin fiziksel kumandaları ve piyano kaplama düğmeler varlığını koruyor.

 

Renault'nun deyimiyle "Smart Cockpit"in bir diğer yeni numarası yine dijital hayata geçen gösterge paneli. Analog göstergeleri tarihe gömen bu dijital panelde, donanıma göre 7 ya da 10 inçlik (bazı kaynaklara göre 9,3") TFT ekran görev yapacak. 

 

Büyük seçenekte, anlık araç bilgileri haricinde navigasyonu da takip edebileceksiniz. Ayrıca Multi-Sense sistemindeki Eco, Comfort ve Sport sürüş modlarıyla direksiyon ve gaz tepkisini isteğe göre ayarlamak mümkün olacak.

 

Bir diğer not direksiyondaki kumandaların genişlemiş, airbag alanının küçülmüş olması.3 - Hacim ve Kullanışlılık

Dış ebatlardaki ufak küçülmeye rağmen, içeride daha geniş ve ferah bir ortam hazırlamış yeni Clio. Özellikle arka sıra iyileştirmesiyle dört yetişkinin rahatı konusunda epey iddialı Renault Clio insanları.

 

Daha geniş oturma alanlı ön koltuklar yanal destekleriyle vücudu daha iyi sarıyor. Eskisinden daha ince tasarlanan bu koltuklar arkadaki uzun bacaklara ekstra alan açmış. 

 

Daha kompakt ve virgül şeklindeki kafalıklar ise hem geri görüşü hem de arkadakilerin öne doğru görüş açısını genişleten bir detay. 

 

Ama yeni Clio'nun asıl bombası 390 litrelik dev bagaj olacak. Güncel Clio'nun bagajına %25 fark atan yeni Clio'nun bagaj hacmi, bir üst sınıfın kralı VW Golf'ün 380 litrelik bagajını bile sollamış durumda. 

 

Yüksekliği ayarlanabilir zemin yükleme eşiğini sıfırlarken, yatırıldığında düz bir zemin oluşturan arka koltuk sırtlıkları da bagaj kullanımını kolaylaştırıyor. Yükleme ağzı eskisinden daha dar ama muhtemel bir çarpışmada direnci artıran bir değişiklikmiş bu.

 

Merak edenler için, kabindeki saklama alanları toplam 26 litrelik bir kapasiteye sahip. Alkış emojisi!


4 - Sürüş ve Motorlar

Tasarımda sportif tatlar alsak bile, Renault Clio'nun konfor konusunda geri adım atmasını beklemek çılgınlık olur. Olsa olsa süspansiyon revizyonuyla biraz daha diri bir sürüş karakteri eklenmesi beklenebilir. Tabii büyük de konuşmamak lazım, belli mi olur:)

 

Teknik beklentimiz, güçlenen küçük hacimli benzinli motorlarda yakıt tasarrufu takıntısının iyice ön plana çıkması. Şimdilik kesinleşen bir durum yok ama Renault Clio'nun benzinli, dizel ve (2. aşamada) hibrit motorla sahaya tam kadro çıkması muhtemel. 

 

1.0 ve 1.3 benzilinin yanı sıra, 1.5 dizel seçeneği de en önemli satış adaylarından. Motor güçleriyse 90 hp ila 150 hp arasında değişecek gibi. Hibrit cephesindeyse 2020'de Renault Captur'de de kullanılacak e-Tech hibrit sistemini bekleyebiliriz. 

 

Hibrit Clio'da 1.6 benzinli motora eşlik eden elektrik motoru sayesinde, 50 km menzile kadar sadece elektrik enerjisiyle takılmak mümkün olacak. Bak Toyota Yaris'çiğim, kardeş geliyor!

 

Sözlerimizi bir kez daha "Teknik detaylarda büyük konuşup mahçup olmayalım, yaşayarak görelim" diyerek tamamlıyor, gözlerinizden öpüyoruz...

 

İçeriden bir gözle dış tasarım videosu...

Ve iç mekân turu...