yukarı

Audi A3 Sedan 2020: Show must go on!

Online lansmanda örtüyü kaldıran yeni Audi A3 Sedan salgın günlerinde kendini spora vermiş gibi

kaynak: Audi

Her şeyin devam edeceğine inanmak ayakta kalmanın en etkili ilacı belki de. Fabrikalar durmuş, satışlar dibe vurmuş ve herkes betondan hücrelerine çekilmişken Audi'nin yeni A3 Sedan'ı lanse etmesi de benzer bir düşüncenin ürünü olsa gerek.

 

Audi  A3 Sedan 2020

 

Aslında iptal edilen Pekin Otomobil Fuarı'nda örtüyü kaldıracaktı yeni Audi A3 Sedan. Ama kısmette kendi giyabi fuarını yapmak varmış. Yakın zamanda tanıttığımız 4. nesil A3 Sportback temelinde yükselen 2. nesil A3 Sedan, sedansever ülkemizde daha bir heyecanla karşılanacaktır şüphesiz. 

 

Yeni Audi A3 Sedan

 

Eskisinden 4 cm, A3 Sportback'ten 15 cm daha uzun gövdeye rağmen, 2,64 m'lik aks mesafesinde (ön ve arka tekerler arası) herhangi bir değişiklik yok. Yani iç hacimdeki genişleme umutları koltuk tasarımcılarının marifetine kalmış gibi. 425 litrelik bagaj hacmi de eskimeyen değerler arasında.

 

Bize henüz teşrif etmeyen yeni A1'den doğru yayılan daha sert, keskin ve sportif hatlar, A3 Sedan'ın radikal bir değişim geçirmeden tutkulu denizlere açılmasını sağlamış. Arka kısmın yükselmiş olması hem coupévari görünüme hem de 0,25'e düşen sürtünme katsayısına yaramış.

 

Audi A3 Sedan 2. nesilde daha iddialı

 

Yepyeni sportif tarzıyla kokpitin kalbimize sürtünme katsayısı ise çok daha yüksek! Audi tüpünün içine birkaç damla Lamborghini damladığının en net kanıtıysa havalandırma tasarımları

 

Audi A3 Sedan'ın kokpiti Lamborghini'den esintilere sahip

 

Ekranlardan kumandalara, kapı içlerinden sürücüye dönük orta konsola kadar, son iki A3 Sedan arasındaki dev fark bu kokpit. Kardeş Golf'ün aksine fiziksel kumandaların varlığını koruması da like'a bastığımız özelliklerden. Uzun ve pahalı opsiyon listesinde özel animasyonlu 15 LED'li Matrix farlar ve 12,3" ekranlı sanal kokpit başı çekecektir. 

 

Audi A3 Sedan güçlü bir dijital kadroyla geliyor

 

Motorlarda Golf ve A3 Sportback'te ne varsa ve fazlasını bekleyebiliriz. Açılışı 150 hp 1.5 benzinli 35 TFSI ile 150 hp'lik 2.0 TDI yapacak. Şanzımanımız tabii ki 7 ileri S-Tronic. Devamını 3 silindirli 1.0 TSI (110 hp), light hibrit 1.5 ve şarj edilebilir hibritli 1.4 benzinli getirecek. Sonra gelsin S'ler, 400 hp'lik RS'ler...

 

Audi A3 Sedan 2020 LED stoplarıyla da havalı

 

Doğrudan rakipler BMW 2 Serisi Gran Coupé ve Mercedes A Sedan olacak gibi görünse de A4 sınıfının varlığını bile sorgulatabilir A3 Sedan. Pergeli biraz daha geniş açınca, marka desteğinden yoksun Mazda 3 geliyor mesela aklımıza ama neyse...