yukarı

Audi A3 Sportback 2020: Zirvede yer açalım lütfen...

VW grubu kompakt kuzenlerinin en imtiyazlı, en fiyakalı ve en fiyatlı üyesi Audi A3 Sportback 4. nesline kavuştu

kaynak: Audi

Zalim Corona virüsü koskoca Cenevre Fuarı'nı harcadı ama Leon, Octavia ve Golf'ten sonra, kuzenlerin en cazip ve "premium" olanı, online lansmanla da olsa yüzünü gösterdi. Karşınızda, A Serisi'ni fazla avangart, 1 Serisi'ni fazla sportif bulanların rafine tercihi, yeni Audi A3 Sportback!

 

Audi A3 Sportback arka 3/4

 

Tasarımda şaşırtmadan evrim geçirmekle yetinen Audi A3 Sportback, bol açılı, daha kaslı ve iddialı detaylarına baktıkça eskisinden daha net ayrışıyor. Sonuçta işleyen bir formülü bozmanın alemi yok ve aramızda kalsın, ilk intiba enerjisini kaybeden yeni Golf'ten daha iyi durumda A3 Sportback.

 

Yeni Audi A3 Sportback daha sert ve iddialı bakıyor

 

4. nesil A3 Sportback uzunluk (4,34 m) ve yükseklikte (1,43 m) değişmese de özellikle arkadaki omuzların yararına 3 cm genişlemiş. Kaputta daha fazla kat yeri, daha keskin bakışlar ve büyümesini sürdüren ön ızgara yeni A3'ü daha sert gösteriyor. Arkaya doğru alçalan tavan çizgisiyse daha sportif bir hava katmış.

 

Audi A3 Sportback 2020 dijital LED farlar

 

Yeni Audi A3'ün 15 LED'li dijital gündüz farları, donanıma göre farklı ışıklı oyunlar yapacak. Yaya korumasını artırmak için uzayan ve alçalan burunda yalandan hava girişlerinin yüzölçümünün azalması memnuniyet verici.

 

Yeni Audi lisanında tasarlanmış stoplar da havalı LED grafikleriyle bizce türünün en iyilerinden. Bugüne kadarki en uzun spoyler de 2020 A3 Sportback'te yerini almış. İlk bilgiler son A3'te kullanılanın iki katı büyüklükte olduğu yönünde.

 

Alaçalan tavan çizgisiyle 2020 Audi A3 Sportback daha sportif

 

Asıl değişimi yaşayan kokpit modern olduğu kadar sportif de görünen sert çizgilerle tasarlanmış. O da ne! Lamborghini havalandırması mı bunlar!.. Neyse o da bizim gruptan zaten...

 

Golf'ün aksine fiziksel havalandırma kumandalarını koruduğu için A3'e fazladan 1 puan daha verdik gitti. Üstelik 10,1" bilgi-eğlence ekranı ve yine 10" dijital gösterge paneli "virtual cockpit" de standart. Like!

 

2020 audi A3'te Virtual Cockpit standart

 

2020 Audi A3'te kullanılan bilgi ve eğlence sistemi Audi'nin son sürümü. Net ve büyük grafikli menüler arasında dolaşması çok kolay. Opsiyonları çok seven Audi yeni A3 Sportback'de Apple CarPlay ve Android Auto'yu standart donanıma almış. İkinci yıla da para istemiyor, duydun mu BMW!

 

Yapay zekâmsı özellikler de içeren sesli komut sistemi doğal konuşmalara tepki verebiliyor...

- Açım Audi.

- Sizi kelle paçacıya götüreyim mi?

- Bu saatte mi?

- Prof. Dr. Karatay Hanım kahvaltıda dahi öneriyor.

gibi gibi...

 

2020 Audi A3 kalite ve işçilikte yine zirvede

 

Ve itiraf ediyoruz: Elektronik kontrole geçtiği için küçülen bu küçük otomatik şanzıman şeysini - hadi joystick diyelim - sevemedik biz! Audi'nin medya bölümü de çok kötü göründüğünü düşünüyor olsa gerek ilk yayınlanan görsellerde kendisine itinayla yer vermemiş.

 

Otomatik şanzımanın küçük kumandası o kadar keyifsiz ki manueli tercih ederiz

 

Benzetmek gibi olmasın, evrim sürecinde kullanılmadığı için küçülen organlara benziyor bu arkadaş ve kontrol hissi sizlere ömür. Hani sırf bu yüzden bile manuel şanzımanı tercih edebiliriz!

 

Yine orta konsoldaki döner MMI kumandası da modaya uyarak yok olmuş maalesef. Yerine gelen şey, kullanımı eski iPod'ları hatırlatan dokunmatik ses sistemi kumandası. Neden? Çünkü akıllı telefonların dokunmatik kullanımına çok alışmışız. Peki.

 

Audi A3 Sportback motor seçenekleri zamanla çoğalacak

 

Motorlarda açılışı 150 hp 1.5 TFSI benzinli ile 116 hp ve 150 hp'lik 2.0 TDI yapacak. Devamını 3 silindirli 1.0 TSI (110 hp), 48 V destekli 1.5 "light" hibrit ve şarj edilebilir hibrit motorlu 1.4 benzinli getirecek. Sonra gelsin S3'ler, RS3'ler...

 

Audi A3 Sportback 2020 arka açıdan iddialı

 

Şimdilik kısaca böyle... İlk fotoğraflar, teknik veriler, mevcut donanımlar ve geçmiş tecrübelere dayanarak, yeni Audi A3 Sportback'in toplam puanda Mercedes A Serisi'nin hemen arkasına yerleşeceğini, ama BMW 1 Serisi'nin "sürüş makinesi" liderliğini sürdüreceğini düşünüyoruz.