yukarı

BMW 2 Serisi Gran Coupé: Uzatmalı cazibe

Mercedes CLA'ya meydanı fazlaca bıraktığını düşünen BMW, hamlesini yaptı: BMW 2 Serisi Gran Coupé

kaynak: BMW

Aslen müstakbel 1 Serisi'nden türetilen 4,53 m uzunluğundaki 2 Serisi Gran Coupé, boyutlarıyla sadece CLA'nın değil, A Serisi Sedan ve Audi A3 Sedan'ın da antitezi oluyor bir bakıma.

 

Hatchback kasa 1 Serisi'nden bagaj eklentisinin yanı sıra, enlemesine genişleyen ön ızgarası, farları, çerçevesiz kapıları ve arkaya doğru alçalan tavanıyla ayrışıyor 2 Serisi Gran Coupé. Genel formu ve arka LED farlarıyla 8 Serisi'nin de kulaklarını çınlatmıyor değil hani.
 
 

Tıpkı yeni 1 Serisi'nde olduğu gibi önden ya da 4x4 (M235i) çekiş sistemine sahip olacak 2 Serisi Gran Coupé. Önden çekişe burun kıvırmakta acele etmeyin. BMW, 2 Serisi Active Tourer, X1 ve Mini modellerinde rüştünü ispatlayalı çok oluyor. Unutmadan, BMW'nin amacı görüntüde olduğu kadar, sürüşte de sportif bir coupé olmuş.

 

Virajlarda maksimum tutunma için, M235i xDrive'ın çok özel bir silahı var: ARB çekiş kontrol sistemi. Kısaca, motor devri, tork kontrolü ve frenleme karmasını normal sistemlerden çok daha hızlı gerçekleştiriyor ARB.  

BMW 2 Serisi Gran Coupé kullanışlılık açısından da 1 Serisi'ne göre daha güçlü. Arka sırada 33 mm daha fazla diz mesafesi sunmak bir yana, hafiften daha iyi baş mesafesi ve 430 litrelik bagaja sahip 2 Serisi Gran Coupé. Kısaca, sadece daha şık değil, Türk aile yapısına daha uygun bir 1 Serisi var karşımızda.

1 Serisi'nin kokpitini paylaşan 2 Serisi Gran Coupé, opsiyonel 10,25 inçlik bilgi ve eğlence ekranı, dijital gösterge paneli, head-up display ve sesli komut gibi opsiyonlarla zamanın ruhunu yakalamış durumda. Kapıları akıllı telefon uygulamasıyla açabilmek artık "şok edici haber" değeri taşımasa da havalı. 

Motorları 140 hp'lik 3 silindirli benzinliden 306 hp'lik M235i'ye uzanan BMW 2 Serisi Gran Coupé, 190 hp'lik 2.0 dizelin yanı sıra, ilerleyen dönemde şarj edilebilir hibrit ve daha güçlü bir "M" ile taçlandırılacak gibi duruyor.

 

Bu zarif coupé-sedan ile 2020 Mart ayı ya da Türkiye saatiyle bir miktar daha geç tanışmamız olası.