yukarı

Zeekr 001: Ve Dünya yörüngeden çıktı!

Bütün Çinliler aynı anda zıplamadı ama Çin markaları otomotivi alıştığımız yörüngesinden çıkarmış durumda. Bkz. Zeekr 001

02 Mayıs 2021 kaynak: Geely - Zeekr

Tabii ki bu durumu bir felaket habercisi olarak düşünmemek lazım. Olan şey, Batı ülkelerinin ekseni etrafında döndüğü varsayılan "otomobil"in Çin'in inanılmaz kütle çekimine kapılmış olması.

Örnek vermek gerekirse, Geely'nin son markası "Zeekr" Nisan başında ortada yoktu bile. Ama başta Volvo olmak üzere, Polestar, Lynk&Co, Smart, Lotus, LEVC (London Electric Vehicle Company) gibi pek çok markanın da sahibi ve Daimler'in de ortağı olan Geely için, bir logoyu çıkarıp öbürünü yapıştırmak an meselesiydi.

Zeekr 001: Geely'nin premium elektrik markası_arabazzi.com

Premium elektrikli modelleriyle öne çıkmak isteyen markasının ismi, 90'ların ikinci yarısında doğan "Z kuşağı" ve adeta teknolojiyle nefes alanları temsil eden "Geek" kavramlarının buluşmasından türetilmiş.

Ülkenin en büyük özel teşebbüs otomotiv markası olan Geely'nin, lider internet operatörü Baidu'yu stratejik yazılım ortağı olarak seçmesi de bu niyeti netleştiriyor.

Zeekr 001 %100 elektrikli shooting brake

Zeekr'ın ilk hedefi - elektrikliye niyetlenen pek çok marka gibi - tabii ki elektriklilerin dünya starı Tesla. Ama bu sefer durum ciddi, çünkü otoritelerin "Tesla Model 3'ten iyi" yorumları yaptığı ilk model olan "Polestar 2" de aslında %100 Geely üretimi.

Geely'nin İsveç - Göteborg'daki tasarım stüdyosunun eseri olan Zeekr 001, bu körpe markanın bizce süper iddialı, süper şık ve süper enerjik açılış parçası. Test edenin salyasına hakimiyette zorlandığı çok çok iyi bir %100 elektrikli hot hatch!

Zeekr 001: Lync&Co Zero'nun lezzet ikizi

Geçen yıl tanıtılan Lynk&Co Zero konseptinin, tasarım ve SAE (Sürdürülebilir Deneyim Mimarisi) platformu dahil hemen her şeyinin yeni bir isimde somutlaşmış hali Zeekr 001. Aynı platform gelecekteki Volvo ve Polestar modellerinde de kullanılacak.

Zeekr 001'in uzunluğu 4.97 m, genişliği 1.99 m, yüksekliği ise 1.56 m. Tasarım açısından bakarsak, son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan crossover-coupé-station karması bir "shooting brake". Aks mesafesi 3 m gibi müthiş bir rakama ulaşan 001, maksimum 2144 litrelik bir bagaj kapasitesine sahip.

Zeekr 001'in resmi menzili 700 km

86 ya da 100 kW kapasiteli batarya seçenekleriyle 700 km'lik bir menzile (NEDC normu) sahip Zeekr 001. 360 kWs'e kadar kadar şarjı destekleyen teknolojisiyle - tabii öyle bir istasyon bulursanız - 5 dakikada 120 km'lik enerji toplayabiliyor. 2023 sonuna gelindiğinde, Çin'de bu kapasitede 2200 şarj istasyonu kurmuş olmayı hedefliyor Geely.

Zeekr 001'in tekno kokpiti_arabazzi.com

Ön ve arka akstaki elektrik motorlarından 400 kW (536 hp) güç ve 700 Nm tork, 3.8 saniyelik 0-100 hızlanması ve 34 metrelik 100-0 frenleme derecesiyle Zeekr 001 hep uçlarda geziniyor. Uysallaşmaya hiç niyeti olmadığını göstermek için de "Sport" modun yanına "Drift" modu ve sonradan arkadan itişli versiyon daha koyacak Zeekr.

Kameralar, sensörler, otonom sürüş teknolojileri vs. daha biz görmeden, henüz hayatımıza girmeden konuşa konuşa lapaya döndü ama Zeekr 001'de fazlası var...

Zeekr 001'in otomatik açılan kapıları_arabazzi.com

Yüz tanıma teknolojili 001, araca yaklaşıp kapı koluna dokununca kapılarını kendi açıyor. İçeriden tekrar dokunup kapatmaya üşenirseniz, ayağı frenden çekince "fırlatma" öncesi tüm kapılar otomatik olarak kapanıyor.

Ayrıca, yola çıkınca zemin koşullarını tarayan kamera ve sensörler, otomatik havalı süspansiyon sistemine yerden yüksekliği 117 mm ila 207 mm arasında ayarlayacak verileri sağlıyor.

Zeekr 001 dünyaya 2022'de açılacak

Satışlarını iki ana showroom ve çok sayıda mini bayi üzerinden gerçekleştirecek olan Zeekr, tabii ki kendi uygulaması üzerinden de sipariş seçeneği sunacak. Batarya kiralama ve üyelikle kullanım seçeneklerinin yanı sıra, kullanım süresi boyunca her yıl en az bir (ortalama 4-6) uzaktan güncelleme de markanın vaatleri arasında.

Zeekr 001 Türkiye'ye gelecek mi?

Geely'nin 2019'da tanıttığı, daha ekonomik modellerle daha geniş kitlelere hitap eden Geometry EV markasının üstünde konumlanacak Zeekr. Çin'de ilk teslimatlar Ekim'de, global açılım için ise 2022 planlanıyor.

Arkasında dev bir finans, üretim, dağıtım ağı bulunan ve 23 yılda 10 milyon adetten fazla araç üreten Geely ismini yeni çağda daha çok duyacağız gibi görünüyor.

Mesela elektrikli uçan taksi Volocopter vesilesiyle!..

Zeekr 001 2021_arabazzi.com