yukarı

Polestar 2: Volvo usülü Tesla Model 3

Biraz Volvo, biraz Tesla Model 3... Çin işi, İsveç işi elektrikli Polestar 2 için geri sayım başladı!..

kaynak: Polestar

Bu elinizde görmüş olduğunuz, yakın geleceğin elektrikli "premium" güzeli Polestar 2. Yeni "Polestar" markası için, kısaca "Volvo'nun Tesla'sı" diyerek açılımı ilerleyen paragraflara bırakıyoruz.


Polestar 2
, biraz SUV'umsu, biraz liftback'imsi. Ve haliyle Volvo'lara, Cross Country'lere benziyor. Zaten bir ara bütün dünya onun yeni V40 olacağını düşünmüştü, sonuç "Polestar 2" oldu... 

 

Her bir aksta birer elektrik motorunun güç birliğiyle 408 hp ve 660 Nm tork kuşanan Polestar 2, bu motorları 78 kWs'lik lityum-iyon bataryayla besliyor.  

Bu kombinasyonun sonucunda Polestar 2, 0-100 km hızlanmasını 5 saniyenin altında tamamlıyor. Daha şiddetli bir akım isteyenler için Polestar 2'nin bir de "Performance" paketi olacak. Paket içeriğinde Öhlins marka amortisörler, Brembo frenler ve 20 inçlik jantlar mevcut. 

Volvo XC40'ın platformu üzerinde hayat bulan 4,61 m'lik Polestar 2, resmi açıklamaya göre 500 km'lik bir menzile sahip olacak. Demektir ki gerçek hayatta 400 km'ye yaklaşırsanız gayet şanslı sayılırsınız.

 

Evden çekeceğiniz bir uzatma kablosuyla bilemedin 45 saat (!) olan şarj süresi, Wallbox ile 14 saate düşüyor...  

Polestar 2 kendine rakip olarak Tesla Model 3'ü bellemiş ama SUV'umsu bir havaya bürünmeyi de ihmal etmemiş. Kokpitteki 11 inçlik dikey ekran da ilk anda Model 3'ü anımsatıyor ki, doğrusunu isterseniz bu ekran fetişizminin bir an önce sonlanmasını diliyoruz. Gözlerimiz yolda kalsın lütfen, teşekkürler! 

Ekran demişken, Polestar 2 bilgi sistemlerinde Google'ın yeni Android sistemini kullanan ilk model olacak. Sistem kapsamında Google Maps, Google Assistant et Google Play Store mevcut. Sesli komut ya da akıllı telefondan kumanda özelliklerini de unutmayalım. 

Avrupa'ya 2021 ortasında gelmesi beklenen Polestar 2 şimdiden 59.900 Euro'luk açılış fiyatını açıklamış. Sabredebilirseniz, pil ve güçle orantılı olarak 39.900 Euro'dan başlayan daha "ekonomik" modeller teşrif edecekler. 

 

Bu arada satış konusunda da Tesla'vari bir yol benimsemiş Polestar ve söylendiğine göre Polestar 2 satışları sadece internetten yapılacakmış. Ama duruma göre bakılır, orta yollar bulunur bu camiada.

 

"Polestar nedir?" konusuna dönersek... Yakın zamana kadar Volvo'nun sportif departmanıydı Polestar. Sonra Volvo'nun elektrikli modellerinin ismi olacak derken, Volvo ve Çinli Geely'nin %50 ortaklaşmalı "elektrikli performans arabaları" markasına dönüştü. Diyeceksiniz ki Volvo kimin :)  

Yola hibrit GT Polestar 1 ile çıkan bu yeni oluşumun fabrikaları Çin'de bulunuyor ki Volvo'nun tecrübesiyle Geely'nin parasının nasıl havalı tesislerde kullanıldığını görünce kıskançlıktan çatlar gibi olduk. 

 

Ve "Keşke," dedik, biz de 'yerli oto' için her şeyi sıfırdan keşfetmekle uğraşacağımıza, mesela Opel'i satın alsaydık da edinmesi on yıllar süren tecrübe ve marka değerini hap gibi yutsaydık... 

 

Neyse artık, kısmet...