yukarı

Yeni Nissan Qashqai: Üçüncü sezona hazır mıyız!

Kamuflajlı hali ve ön farın detayından sonra, yeni Nissan Qashqai'nin iç mekânı ve önemli teknolojileri netleşti...

11 Aralık 2020 kaynak: Nissan

Yakın plan panoramik fotoğraflar... İyi bir "retouch" çalışması mı, yoksa Nissan'ın yeni Qashqai hakkındaki özgüven göstergesi mi?

Fotoğraflara eşlik eden taze bilgilere bakılırsa, ikinci ihtimalin geçerli olma ihtimali daha yüksek. Nissan'ın yeni anlayışını, yani kalite ve algıdaki yükselişini kanıtlamak açısından, elektrikli Ariya, X-Trail ve Juke'dan sonraki ve belki de en önemli adım üçüncü nesil Qashqai. Zira bir zamanlar listelerin zirvesinden inmeyen bu kompakt SUV'un, artık hemen her markadan, çok dişli rakipleri var.

Yeni Nissan Qashqai kamuflajlarla_arabazzi

Haliyle tasarım ve malzeme kalitesindeki yükseliş teknolojideki yükselişle de desteklenmiş. Kalite iddiasını hissetmek için makro çekim fotoğraflar yeterli olmazsa, opsiyonel Nappa deri kaplı ve masaj fonksiyonlu koltuklardan bahsedebiliriz.

Yeni Qashqai'nin minimalist ve kaliteli kokpiti

Orta konsolun tasarım ve malzeme secimi, titiz dikişli kaplamalar, 3 boyutlu yapısıyla bol maliyetli dekorlar... Ekran çılgınlığı trendine kapılmaktansa, günlük kullanımın gerekleri ve galiba otomotiv medyasına da kulak vermiş gibi Nissan.

Örnek olarak, bilgi-eğlence sistemi NissanConnect'in kumanda merkezi olan dokunmatik ekrana, altta, ayrı bir bölümdeki fiziksel kısa yol kumandalarının eşlik etmesi gösterilebilir.Görseller şimdilik karanlık olsa da yeni X-Trail sayesinde tanışmıştık bu kokpitle. Her ne kadar bir 3008 ya da yeni Tucson etkisi yaratmasa bile, Nissan Qashqai'yi uzun yıllar taze gösterecek bir tasarım var karşımızda.Bu 9 inçlik bilgi ve eğlence ekranına, direksiyonun arkasındaki 12,3 inçlik dijital gösterge paneli de katılmış. Canlısını da görmek lazım ama fotoğraflardaki animasyon da oldukça seksi görünüyor. Ön cama yansıtmalı "head-up display" gösterge de yeni Nissan Qashqai'nin yenilikler listesinde.

Yeni Qashqai dijital gösterge panelinde 3D navigasyona sahip

Apple CarPlay ve Android Auto'nun beklendiği gibi standart olmasının yanı sıra, TomTom'un canlı tarfik bilgilerini de işleyen 3D navigasyon uygulamasını da sistemine entegre etmiş Nissan.

Yeni Qashqai boyutları yolcuların konforu lehine büyümüş

Aks mesafesindeki (ön ve arka tekerler arası) artışı yolcuların konforu lehine kullanan yeni Nissan Qashqai, arkadaki dizlere 23 mm, ön ve arkadaki baş mesafesine ise 15 mm eklemiş.

Her boydan sürücünün daha rahat bir pozisyon bulacağı iddiaları bir yana, incelen A sütunu (ön camın yan çerçeveleri) sayesinde daha geniş bir görüş açısı sağlanmış.

Yeni Qashqai daha iyi görüş açılarına sahip

Uzunluğu sadece 3,5 cm artışla 4,45 m'ye ulaşan Nissan Qashqai, kompakt SUV'ların en kompaktlarından biri olmaya devam edecek. Mevcut modellerde vasatlarda gezinen bagaj hacmi ise daha az yer kaplayan arka süspansiyonlar sayesinde 74 litre artışla 504 litreye ulaşmış.

Yeni Nissan Qashqai III

Dış tasarımda yeni X-Trail'in çizgisinde bir hamle hissettiğimiz 3. nesil Nissan Qashqai, pek yakında daha fazla detay ve umarız genel plan fotoğraflarla tekrar bizimle olacak.