yukarı

Yeni Dacia Sandero, Sandero Stepway ve Logan: Bam bam bam!

Aile bütçesine yakınlığıyla tanınan sempatik küp Dacia Sandero, Sandero Stepway ve yeni Logan 2021'e hazır

kaynak: Dacia

2017'den beri satış rakamlarıyla Avrupa'nın altını üstüne getiren, hatta efendi Renault'nun memleketi Fransa'da - kurumsal satışları çıkarırsanız, "2019'un en çok satan otomobili" Dacia Sandero yenilendi.

Üçüncü nesline kavuşan Dacia Sandero, Sandero Stepway ve Logan için Mircea Lucescu'dan bu yana Türkiye'de en sevilen Romanya vatandaşları da diyebiliriz.

Yeni Dacia Sandero ve yeni Sandero Stepway 2021_arabazzi.com

Beygir güçlerinin, torkların, voltların, kilowatların havalarda uçuştuğu bir devirde bu tempoyu yakaladıysa, pandeminin, daha doğrusu ekonomik çöküşün dünyanın suyunu sıktığı bir devirde yeni Sandero neler yapacak kim bilir...

Bu başarıda, Sandero'nun süper mantıklı, samimi, iş gören, mesut eden ve fiyatının hakkını fazlasıyla veren bir model olmasının yanında, küçük SUV irtifasında salınan Sandero Stepway'in de payı büyük.

Yeni Dacia Sandero ve Yeni Sandero Stepway 2021_arabazzi.com

Yeni Clio
'da kullanılan Renault-Nissan ittifakı ürünü platformunu kullanıyor yeni Sandero, Sandero Stepway ve tabii ki yeni Logan. Pazara göre değişken olmakla beraber, adı geçen kuzeninden %30 civarında daha ucuza satılma ihtimali olan ve en alt donanımda bile, LED farlar ve cruise control'ü standart sunuşor Dacia Sandero - Sandero Stepway - Logan üçlüsü.
 

Yeni Dacia Sandero, yeni tasarım...

Profilden Clio, önden Polo gibi geniş bir akran listesine benzetilme ihtimali mevcut ama bizce en çok kendi kendine benzemiş yeni Sandero.


Daha eğimli ön cam, alçalan tavan çizgisi ve LED farlarındaki yatay "Y"ler sayesinde daha akıcı ve modern bir Sandero var karşımızda. Bagaj açma işinin eski usül ve ekonomi sınıfı hissettiren basmalı düğmeden, dışarıdan görünmeyen elektrikli sisteme geçişi de Dacia'nin algı niyetini gösteren ufak bir detay.Yürüyen aksamda bazı farklılıklar ve düşük maliyetli tercihler olmakla birlikte, yeni Clio ve Captur'de de kullanılan CMF platformunu kuşanmış yeni Dacia Sandero ve Logan. Bu sayede, boyutlarda özellikle enlemesine 11,5 cm'lik ciddi bir genişleme söz konusu. Omuzların sosyal mesafesi için bu çok yerinde bir adım olmuş.Uzunlukta ise Sandero 2 cm, Sandero Stepway de onun üstünde 1 cm daha koyarak 4,10 m'ye ulaşmış. Artan aks mesafesiyle birlikte, Logan dahil tüm arka koltuk sakini dizlere +4,2 cm'lik bir kıyak geçilmiş. Hem yeni Sandero hem de Sandero Stepway'de 328 litrelik (310 +18 lt.) bir bagaj ve donanıma bağlı olarak çift kademeli bagaj zemini sunuluyor.Normal Sandero'ya kıyasla yerden 4,1 cm daha yukarıdan giden Sandero Stepway ise tavan rayları, çepeçevre plastik koruma dekorları ve kendine has kaputuyla kardeşinden ayrışıyor.Tavan raylarını kolayca söküp enlemesine takarak farklı eşyaları, mesela bir tavan bagajını monte etmenin mümkün olması da çok kullanışlı.

Yeni Dacia Sandero Stepway ve çift yönlü tavan rayları_arabazzi.com

Yeni Logan da 3,6 cm artan uzunluğu, uzayan aks mesafesiyle kullanışlılığı ön planda tutmuş. Arkaya doğru 1 cm alçalan tavanı, alçalarak devam eden tavan çizgisi, hafifçe daralan yan pencereler ve daha eğimli ön camı ile her zamankinden dinamik görünüyor yeni Dacia Logan. Yoksa "ilk defa" mı demeliyiz...

Yeni Dacia Logan Sedan bagaj farkıyla kalpleri kazanacak_arabazzi.com

Logan'ın "Y" şeklindeki LED ışık imzası da, Sandero'da olduğu gibi, ön ızgaradaki hatlarla paslaşıp cazibeyi artırıyor. Tıpkı arkadaki LED stoplarda olduğu gibi. Ki o stopların arasındaki bagaj kapağını açtığınızda 528 litrelik koskaca bir hacim karşılayacak eşyalarınızı.

Yeni Dacia Logan 2021'e 528 litrelik bagajda girecek_arabazzi.com

Bu hangarın içinde her virajda savrulurlar diye düşünmeyin, yeni Logan'a özel, dört parçalı bir düzenleme aparatı hazırlamış Dacia.

Bagaj arayanların adresi Dacia Logan_arabazzi.com

Şimdi soru şu: Yeni Dacia Logan Türkiye'deki hayatına Logan olarak mı devam edecek, Renault Symbol olarak mı?..
 

Yeni Dacia Sandero, yeni iç mekân...

İç mekânda sadece tasarım değil kalite anlamında da bir basamak yukarı çıkmış romen kardeşler. Dokunmatik bilgi-eğlence ekranı ve Clio'dan transfer otomatik klima (opsiyonel) dahil donanımıyla da hayli ilerlemiş Sandero.

Yeni Dacia Sandero Stepway'in kalitesi yükselen kabini_arabazzi.com

İlginç yapısı ve başarılı konumuyla bu 8 inçlik ekran - yine üst donanımlarda - WiFi ve kablosuz Apple CarPlay, Android Auto gibi güzelliklere ev sahipliği yapıyor.

Giriş seviye Sandero ise aynı noktada akıllı telefonlar için "Media Control" isimli bir bağlantı portuyla yetiniyor. Hayır, mahzun bakışlara gerek yok!.. Dacia'nın özel uygulaması sayesinde, telefonu ucuz yoldan bir multimedya ekranına dönüştürmek an meselesi.

Dacia Sandero Stepway'in turuncu detaylı üst donanım kabini_arabazzi.com

Ön panel ve kapı içi kol dayamalardaki kumaş dekorların da (üst donanımda) bir üst sınıfa taciz ateşi kıvamında olduğu söylenebilir.

Varlıkları pazardan pazara değişmekle beraber, elektrikli park freni, anahtarsız giriş, ısıtmalı ön koltuklar (Nisan 2021'den itibaren) gibi opsiyonlar ve konforu nihayet artan koltukların, rakiplerdeki stres kaynaklı kasılmaları artırması kuvvetle muhtemel. Belli ki "ucuz marka" algısından hızla uzaklaşma niyetinde Dacia.

2021 Dacia Sandero Stepway ve turuncu dekorları_arabazzi.com

Yeni Sandero Stepway'in koltuklar, havalandırma kanalları ve kapı içlerine serpiştirdiği turuncu dikiş ve dekorlar da ekstra cazibe unsuru.
 

Yeni Dacia Sandero, yeni sürüş deneyimi...

Yol konforunu artırmaya dönük ilk bilgiler arasında hidrolik sistemden elektrik desteğine geçen direksiyon ve hareketli parçaların daha uyumlu birleşimi ve yalıtılması gibi çabalarla iyileşen ses izolasyonu var.Tabii ki sürüş esnasında Sandero'dan bir Clio ya da Captur seviyesinde süspansiyon konforu ya da rafinelik beklememek lazım. Zira, mesela aks bağlantılarında - fiyatla doğru orantılı - daha ekonomik tercihler söz konusu. Ama Sandero tarihinde ilk kez olmak üzere "sunroof" gibi güzel haberlerimiz de yok değil.
 

2021 Dacia Sandero, yeni motor seçenekleri...

Ve şok şok şok, artık dizel yok!.. Yeni Dacia Sandero ve Sandero Stepway'de, Renault'dan tanıdık 3 silindirli 1.0 benzinli etrafında şekillenen birkaç seçenek olacak. Giriş seviyesindeki 75 hp'lik, 5 ileri manuel şanzımanlı seçenek sadece normal Sandero'da sunulacak.

Yeni Dacia Sandero motor seçenekleri_arabazzi.com

Bir sonraki adım, 90 hp'lik turbolu ve 6 ileri vitesli TCe90 olacak ki kendisinin Stepway dahil en çok rağbet görecek motor olması bekleniyor. Önceki basit debriyajlı "robotize" otomatik şanzımanın yerini alan CVT'nin (opsiyonel) devreye girdiği ve Sanderoseverleri çok mutlu ettiği nokta da burası olacak.

Dizelin listeden çıkış sebebiyse yeni emisyon normlarını karşılamak için fazla maliyetli bir mekanizma gerektirmesi. Onun boşluğunu doldurma göreviyse Dacia'nın 3 silindirli ve 100 hp, 170 Nm'lik turbo benzinli-LPG'li TCe 100 Eco-G motoruna düşüyor.

Yeni Dacia Sandero Stepway ve LPG'li Eco-G motoru_arabazzi.com

Eco-G'li Dacia Sandero ve Logan'ın şanzıman tercihi manuel ve hangi yakıtı kullanabileceğinizi kendiniz seçebiliyorsunuz. LPG bittiğinde sistem otomatik olarak benzin deposuna yöneliyor.

LPG deposu bagajda stepnenin yerini kapan bu Eco-G'nin asıl marifeti, toplam 90 litrelik yakıt depolarıyla (50+40) 1.000 km'yi bulan menzili... Bin kilometre! LPG sayesinde benzinli motora göre daha düşük emisyon değerleri de cabası.
 

Yeni Dacia Sandero ve yeni güvenlik donanımları

Modüler CMF platformunun çok daha gelişmiş oluşu sayesinde artan güvenlik, standart sunulan 6 airbag, ESP, otomatik acil frenleme sistemiyle desteklenmiş. Yeni elektronik mimari, sürüş destek sistemlerinin yanı sıra, kaza anında otomatik olarak yardım çağıran "eCall" sistemine de izin veriyor. Avrupa'nın yeni  güvenlik normları hepimizin işine yarayacak anlayacağınız.

Yeni Dacia Sandero güçlü bir donanım listesiyle geliyor_arabazzi.com

Opsiyon da olsalar park sensörleri, geri görüş kamerası, yokuş kalkış desteği ve özellikle kör nokta uyarısının da listeye eklenmesi, yeni Sandero, Sandero Stepway ve yeni Logan'ın atılımının bir parçası.
 

Peki ya yeni fiyat listesi?

Henüz netleşmeyen fiyatların kur artışı ötesinde yükselmemesi durumunda, ki aksi bir gelişme beklemiyoruz, fiyat-kazanç oranı açısından yeni Dacia Sandero biraderler ve Logan (ya da Symbol?) hepimiz için keyifli birer atılım olacak gibi görünüyor.

Yeni Dacia Sandero fiyat listesi henüz netlik kazanmadı ama artış yüsdesi düşük olacaktır_arabazzi.com