yukarı

VW Golf GTI Clubsport 45: Nice yıllara şampiyon!

Volkswagen, Golf GTI’ın 45’inci doğum gününü estetik ve teknik dokunuşlar yaptığı özel bir "Clubsport 45" serisiyle kutluyor

kaynak: Volkswagen

1976 yazında Volkswagen, pazara oldukça sportif bir Golf sunmuştu. GTI takısı o zamanlar pek de bilinen bir uzantı değildi. Bu kadar başarılı olabileceğini Almanlar bile düşünmemiş olacaklar ki Golf GTI’in üretimini başlangıçta 5000 adetle sınırlamışlar.

Ancak, başlangıçta planlanan 5.000 araçtan bugün 2,3 milyonu aşan adetlere geldi GTI efsanesi. Şimdi Volkswagen, bu ikonik otomobilin 45. doğum gününü bir yıldönümü modeliyle kutluyor: Golf GTI Clubsport 45.

Yeni Golf GTI Clubsport 45 matris LED farlara sahip

Kapsamlı kişiselleştirme listesi, yeni bir otomobil bile olsa Clubsport 45'i koleksiyonerlerin gözdesi haline getiriyor.

Kaputun altında her şey Golf GTI Clubsport ile aynı. 300 hp ve 400 Nm üreten 2.0 litrelik turbo şarjlı dört silindirli motor, gücünü ön tekerleklere 7 ileri çift kavramalı şanzımanla iletiyor. 0-100 km/s hızlanmasını kısa vites oranlarına sahip şanzımanıyla 6 saniyede tamamlıyor.

Golf GTI'ın 45. yılına özel "Clubsport 45"

VW Golf GTI Clubsport’u temel alan Clubsport 45, siyah bir tavan ve tavanla uyumlu spoyler ve parlak renkte 19 inç Scottsdale alaşım jantları içeren tasarımıyla farklılık yaratıyor. Ayrıca bagaj kapağında ve yan marşpiyelerde bulunan 45 yazısı aracın sahiplerini farklı hissettiriyor.

Yarış Paketi ile spor egzoz sistemi de menüye ekleniyor. Normalde 250 km/s olan maksimum hız, Clubsport 45 için 300 km/s'e çıkarılmış. Hız sınırı olmayan "autobahn"lar için güzel haber!

Yeni Golf GTI Clubsport 45 ayrıca standart olarak kırmızı şeritli matris LED farlara sahip. Kabinde ise, GTI logolu premium spor koltuklar ve spor direksiyon simidinin merkezindeki "45" arması dikkat çekiyor.

Clubsport 45 maksumum hızı 300 km/s

Tüm VW Golf GTI Clubsport modelleri, standart GTI’da bulunan elektronik XDS sistemi yerine bir VAQ elektromekanik kilitli ön diferansiyel ile birlikte geliyor.

Uyarlanabilir süspansiyon sistemi, yeni bir "Nurburgring modu"nun yanı sıra, sürücünün tercih ettiği moda göre süspansiyonlara ince ayar yapmasına olanak tanıyacak şekilde geliştirilmiş.

Ön satışlara belli başlı Avrupa ülkelerinde 1 Mart'ta başlanacak olan Golf GTI Clubsport 45'in Almanya fiyatı 47.790 Euro'dan başlıyor. Yani "normal" bir Golf GTI Clubsport + 6.525 Euro. Pamuk eller cebe Almanya'daki dostlar!.. Tadını çıkarın:)