yukarı

VW Golf GTI Clubsport: Nürburgring sana geliyorum!

Hot hatch pazarında rekabet Volkswagen'den Golf GTI’ın daha güçlü versiyonu Golf GTI Clubsport hamlesi geldi...

15 Ekim 2020 kaynak: Volkswagen

Standart GTI gibi, GTI Clubsport da 2.0 litrelik turboşarjlı dört silindirli bir motora sahip. Standart GTI 240 hp güç 370 Nm torkla sınırlandırılmıştı ve Hyundai i30 N gibi rakiplere göre biraz fazla "normal" kalıyordu. GTI Clubsport ise ürettiği 300 hp ve 400 Nm ile rakiplerine "Bi durum mu vardı?" der gibi.

Bu güç artışı için, genişletilmiş bir ara soğutucu, yeni Continental turboşarj ve yeniden ayarlanmış ECU yazılımı silahlarına başvurulmuş.

Yeni VW Golf Clubsport_arabazzi.com

Ön tekerlekleri gücü ileten yedi ileri çift kavramalı şanzıman, Volkswagen Golf GTI Clubsport’u 6 saniyeden daha kısa sürede 0’dan 100 km/s hıza ulaştırabiliyor. Maksimum hız ise 250 km/s’de limitlendirilmiş.

Çift kavramalı şanzıman ise standart GTI'da olduğundan daha kısa vites oranlarına sahip. İbrelerin dalgalanmasını görür gibi oluyoruz... Ne! Dijital gösterge paneli mi!..

VW Golf GTI Clubsport, standart GTI'in elektronik XDS sisteminin yerini alan bir VAQ elektromekanik kilitli ön diferansiyel ile birlikte yollara çıkıyor. Bu yeni diferansiyel, sürüş modlarına bağlı olarak ayarlanabiliyor.Dinamik Şasi Kontrolü (DCC) sistemi, Konfor ve Spor sürüş modları tam on beş farklı ayarı içerecek şekilde yenilendi. Ve hatta, yeni Golf GTI Clubsport'ta efsane pist Nürburgring Nordschleife için özel bir mod bile mevcut!

ABS ve denge kontrol sistemleri de performansın yanı sıra, keyfin de maksimum düzeyde kalması için ayarlanmış. Güçlendirilmiş çift pistonlu kaliperlerle GTI Clubsport sınıfının en iyi fren performanslarından birine sahip olduğunu iddia ediyor.

VW Golf Clubsport 2021 aerodinamik açıdan daha donanımlı_arabazzi.com


Golf GTI Clubsport, 19 inç jantlar, hızlandıkça yere daha sağlam basmasını sağlayan iki parçalı arka spoyler ve yenilenmiş ön tamponu ve yan eteklerdeki siyah grafiklerle standart GTI’dan ayrışıyor.

VW Golf GTI Clubsport'un kabini normal GTI'dan çok farklı değil_arabazzi.com

Bu iştah açıcı "hot hatch"in iç mekân değişiklikleri "ArtVelours" döşemeli "premium" sport koltuklar, kavrama kısımları özel perforeli deriden direksiyon, alüminyum görünümlü pedallarla sınırlı kalmış.

VW Golf Clubsport ve özel premium spor koltukları_arabazzi.com

Clubsport S mi? Birazcık sabır;)