yukarı

VW Golf GTI 2020: 8. nesil kalkışa hazır

Kırmızılı, pötikareli halk efsanesi Golf GTI, nispeten mülayim hatlar ve ateşli rakamlarla geri döndü!

kaynak: Volkswagen

Tam 44 yıldır, süper kahraman gibi hissetmek isteyen sıradan ölümlüleri, kendine has kırmızısı ve pötikareli kumaş koltuklarıyla farklı bir boyuta taşıyan Volkswagen Golf GTI geri döndü!
 

Sporseverlerin deyimiyle "hot hatch" aleminin krallarından Golf GTI, bugüne kadarki belki en sakin ifadelerinden birini takınmış ama teknik verileri bize gayet sert bakıyor...
 

VW Golf GTI tasarım

 

Golf R gelene kadar, 2019 sonunda tanıtılan Golf ailesinin en güçlü ve sportifi olacak Golf GTI.  2.0 lt. 4 silindir 245 hp ve 370 Nm tork. Standart 6 ileri ve 7 ileri çift kavramalı DSG... 0-100 km hızlanması için 6 saniye civarı bir rakam bekleyebiliriz. Elektrik furyasında bunlar artık sıradanlaşan değerler ama Golf GTI karakteriyle fark yaratmakta zorlanmayacaktır...
 

VW Golf GTI 2020 arabazzi

 

Yine önden çekişli olacak Golf GTI, spor süspansiyonları, standart 17" jantları ve daha büyük frenleriyle normal Golf'ten ayrışıyor. Tasarımda azalan agresilik, tampon boyunca uzanıyor izlenimi veren dev hava girişi ve beşli LED sis farlarıyla telafi edilmiş gibi. Hafiften bir Renault Sport havaları sezen?
 

VW Golf GTI 2020 sis farları

 

Ama bizim en beğendiğimiz ayrıntılar jantların tasarımıyla nefis paslaşan ve logonun üstünden doğru farları birleştiren kırmızı ve beyaz (LED) şeritler. Arkadaysa iki yandaki egzoz çıkışları dışında doğrusu pek el yakmıyor GTI MK8.
 

VW Golf GTI 2020 kokpit

 

İçeride dijital gösterge paneli ve bilgi-eğlence ekranında GTI'ya özel kırmızı grafikler hakim. Kokpit alabildiğine sade, minimalist, karmaşadan uzak, bol kırmızı detaylı ve kaliteli. Kırmızı demişken, GTI ile aynı anda yollara çıkacak hibrit sporcu Golf GTE mavi ve dizel sporcu Golf GTD ise gümüş rengi sahiplenmiş.
 

VW Golf GTI, GTE ve GTD

 

Ne dersiniz, yeni VW Golf GTI'yı kanlı canlı görünce daha mı bir heyecanlanıp bağlanır ve günlük hayatta çaktırmadan fark yaratmasına hayran kalırız acaba?