yukarı

Yeni VW Golf'ü 5 adımda tanıma rehberi

Kompakt sınıfın efendisi Volkswagen Golf görüntüde tutucu, teknolojide radikal yeniliklerle yaklaşıyor...

09 Mart 2021 kaynak: Volkswagen

45 yılda 35 milyon adetten fazla satan ve Kompakt Sınıf Krallığı tahtından uzun yıllardır zerre kımıldamayan Volkswagen Golf, örtüyü 8. kez kaldırdı.

Biz de 2020 Golf'ün sonsuz yenilikler okyanusunu sizin için 5 ana başlık ve altındaki yüzlerce (hemen hemen) ayrıntıda toparladık.

  

1 - Tasarım

 

Golf'ün nesilden nesile aldım-verdim adımlarıyla ilerlemesine alışkınız ama bunca yıldan sonra biraz daha kıpırdanma beklerdik sanki.

 

Hele ki profilden son iki nesli ayırmak dikkat testine girmek gibi bir şey. Yanal çizgi kapı kolları hizasına çıkmış, yan aynalar biraz daha alttan çıkıyor, bir de... galiba... cızzzt! 

Daha aşağıya inen yeni VW logosu, enlemesine uzayan ön farlar ve daralan ön ızgara Golf MK8'in en önemli yenilikleri. 

LED farlar tüm seri boyunca standart olacak ama IQ.Light gibi akıllı aydınlatma opsiyonları birikimlerinize gözünü dikmiş durumda.

 

Kaputtaki çift hat dinamizme katkı yapsa da eskisinden daha mülayim, daha uysal görünüyor Golf. Elektrikli ID.3'ten fazlaca mı etkilenmişiz ne?

 

Arka stoplarda en son T-Roc'ta kullanılan tasarımı ödünç almış Golf. Model ismi de logonun altındaki yeni yerine sıralanmış.

 

Bagaj kapağı genişlemiş gibi görünse de açıldıktan sonra yükleme girişinin değişmediğini göreceksiniz. Zaten 380 litrelik bagaj hacminde de herhangi bir artış yok. Kabin içi hacim ve saklama alanlarında ise ufak iyileşmeler olası. 

Platformu değişmemekle beraber, tampon farkıyla 26 mm uzayan (4,29 m), 26 mm alçalan ve daha aerodinamik hale gelen yeni VW Golf kanlı canlı nasıl görünecek merakla bekliyoruz...

 

 

2 - Dijital çağ ergonomisi

 

Lansmanda tasarıma vurgu yapmaktan itinayla uzak duran Volkswagen'in sesi, dijitalleşme, bağlanabilirlik ve güvenlik teknolojileri konusunda alabildiğine yüksek çıkıyor. 

Yeni Golf'ün içine oturunca gerçek bir yenilik hissine kapılacağınız kesin. İlk dikkat çeken, fiziksel düğmelerin çoğunun yerini dokunmatik kumandalara bırakmış olması. Orta konsoldakiler ve cam açma kapamalar dışında basacak düğme bulmak kolay değil.

 

Direksiyonun üstünde, solunda (aydınlatma) ve ön konsoldaki kumandalar (multimedya-havalandırma vs.) hep dokunmatik. Pek çok örneğinin kullanışsız olduğunu düşündüğümüz bu seçim bakalım VW'in ellerinde nasıl bir gerçek hayat pratiği sunacak. 

Yeni direksiyon, yeni ön panel, daha yukarı ve kullanışlı bir konuma çıkan 8,25 inçlik bilgi ve eğlence ekranı (10" opsiyonel) ideali yakalamış görünüyor. İsteyene ön cama yansıtma gösterge paneli "head up display" opsiyonlar listesinde.

 

Bir de müjdemiz var: 10,25 inçlik dijital gösterge paneli tüm Golf'lerde standart olacak.

 

 

3 - Mobil bağlantı ve güvenlik teknolojileri

 

Standartları gerçekten yükselten Golf MK8, akıllı telefonlarla kablosuz bağlantı kurmanın yanı sıra, özel uygulamasıyla araca yaklaşınca kapıların açılması, anahtarsız çalıştırma, otomatik klima ve çok fonksiyonlu direksiyonu da uzun standart donanım listesine eklemiş.

Yoldaki gelişmeleri anlık izleyen yeni Golf, 800 m menzildeki diğer araçlardan ve altyapı sistemlerinden toparladığı bilgileri işleyebilen Car2X iletişim sistemiyle donatılmış.

 

Kısaca C2X de diyebileceğimiz sistem, yakın çevrenizdeki arızalı araçları, trafik durumunu, acil yardım araçlarını algılayıp gösterge panelinde sürücüyü uyarması şeklinde çalışıyor.

Geriye, belediyeler ve diğer markaların bu teknolojiyle uyumlu hale gelmesi kalıyor ki, bu sandığımızdan da hızlı gerçekleşebilir. Ki aynı sistem elektrikli VW ID.3'lerde de mevcut olacak.

 

Sınıfında bir ilki temsil eden Car2X ve diğer algılama sistemleriyle yeni Golf, otonom sürüş için fazlasıyla hazırlıklı görünüyor. Kanuni zorunluluktan 2. seviye otonomiyle yetinen 2020 VW Golf uydu ve GPS verilerini de güvenliğiniz için kullanacak.

 

Bütün bu uzay çağı donanımlarından sonra şerit takip, uyarlanabilir cruise control ve diğer sürüş asistanları size ne kadar havalı gelir bilmiyoruz ama standart listede olduklarını not edelim. Ama geri görüş kamerasında hâlâ emin değiliz!
 


 

 

4 - Kişiye özel VW kimliği

 

Tesla etkisi otomotivde sandığınızdan da hızlı yayılıyor. Tüm Golf'lerde takılı olacak eSIM aracılığıyla bağlantı kurulan "We Connect" platformu araç sahipliğinde yeni dönemin işareti.

 

Navigasyon sistemlerinde otomatik güncelleme, araç içi uygulama satın alma gibi güzelliklerin yanı sıra, sürücünün sürüş pozisyonu ve kişisel ayarlarının kaydedilmesi gibi ilginçlere sahip We Connect.

 

Korkmayın, yaptığınız ihlalleri, hızı ve gittiğiniz yeri polise ya da sevgili eşinize haber vermek gibi alışkanlıkları yok We Connect'in. Ama siz isterseniz olur tabii!

 

Başka bir Volkswagen modeline mi geçtiniz? Yine We Connect sayesinde, sizi ve alışkanlıklarınızı sizden iyi bilip kendini ona göre ayarlayan bir arabada olacaksınız.

 

Ve muhtemelen ona da "Hello Volkswagen" diyerek kendinizi tanıtıp sesli komutlarla işinizi gördürmeye başlayacaksınız.

 

Yetmediyse, "akıllı uzun far asistanı" gibi donanımları sonradan satın alma ya da kiralama opsiyonunu da ekleyip konuyu kapatalım. Teşekkürler Tesla!

 

 

5 - Motorlar

 

Yeni Golf'ün gerçekten yeni olduğu bir diğer konu motor seçenekleri. Lansmandan itibaren sunulacak 5 farklı hibrit motor manşetlerden inecek gibi değil mesela. 

Açılışı 48 Volt hibrit destekli eTSI benzinliler (110, 130 ve 150 hp) yapacak. Bu yarı hibrit sistemin önceliği kalkışlarda elektrik desteğinden yararlanıp tasarruf sağlamak.

 

Şarj edilebilir hibrit motorlarsa iştah kabartan 204 hp ve 245 hp'lik (GTE) güçleriyle Voltran'ı oluşturmuş geliyor! 1.4 benzinli motorları ve 13 kWs'lik lityum iyon bataryasıyla şarj edilebilir hibrit Golf'ler yaklaşık 60 km'lik bir elektrikli menzile sahip olacak. 

Kısa süre sonra önden çekişli bir Golf GTI ile 300 hp'nin üstünde gücüyle 4x4  Golf R'ın teşrifleri de muhakkak ve kaçınılmaz. 

Tamamen elektrikli bir Golf ise, ID.3'ün ayağına basmamak için olsa gerek, hiç gündemde değil.

 

Benzinlilerde 90 hp ve 100 hp gücünde iki adet 3 silindirli TSI görev yaparken, dizeller 115 hp ve 150 hp'lik 4 silindirli TDI motorlarla sahne alacak. Yeni teknoloji çift katalitik konvertörlü bu dizellerin 2.0 hacimli olması, Türkiye'nin eski dizellerle yetineceğini hissettiriyor bize.

 

Bu arada menüde bir de gazla çalışan 130 hp'lik TGI var ama şimdilik "kısmet" demekle yetinelim..   


 

Yeni Golf ne zaman gelir?

 

Aralık ayında kuyruğa girebileceğiniz VW Golf MK8, 2020 başlarında yollara çıkacak ve muhtemeldir ki gelişen dinamizm / konfor dengesiyle farkı daha da açıp çoğu rakibini bir kez daha çaresiz bırakacak... Yani genelde öyle olur:)

 


 

Edit: Yeni VW Golf 8, 2021 Mart ayının ortasında Türkiye'de satışa sunulacak.