yukarı

Toyota Aygo X Prologue: Oturmaya mı geldik gençler!

Toyota'nın yeni patlayan şekeri Aygo X Prologue, çoğu markanın terk ettiği minik sınıfın yıldızı olmaya aday

kaynak: Toyota

Talep azlığıydı, düşük kârlılıktı derken minik sınıf modelleri son yıllarda markaların gözünden hızla düşmeye başlamıştı. Tabii ne bilsinler, pandemi maskesi ardından nefes almakta zorlanan dünya, daha küçük ve daha ekonomik çözümleri radara alacak!

İşte Toyota Aygo X Prologue tam da böyle bir U dönüşü periyodunda devreye giriyor. Belli ki Yaris'in yakın zamanda Avrupa şampiyonu olmasının da keyfiyle "Yürüyün gençler!" demiş yönetim.

Toyota Aygo X Prologue

Gerçek hayatta olaylar bu kadar da hızlı gelişmiyor tabii... Önce, evvelce Peugeot 108 ve Citroen C1 ile ortak üretim yaptığı Çek Cumhuriyet'indeki tezgâhların parasını verip aldı Toyota. Sonra yeni Yaris ve Yaris Cross'un da kuşandığı platformda küçük, az daha yüksek, çok daha keyifli görünen bir modelin startını verdi.

Toyota'nın Avrupa'daki tasarım merkezi olan ED²'de, Avrupalı zevklere hitap edecek tarzda geliştirilmiş yeni Toyota Aygo X.

Toyota Aygo X Fransa'daki ED² stüdyosunda tasarlanmış

İsmindeki "Prologue"dan da anlaşılacağı üzere, bu son hali değil ama eski Aygo'yu hatırlayanlar sonucun çok da farklı olmayacağını tahmin ederler. Hele ki yeni Yaris ve C-HR'den sonra, Toyota'nın çılgın tatlılıklarına bir yenisinin ekleneceği kesin gibi.

10 cm artışla 3,7 m'ye çıkan uzunluğu, 9 cm uzayan aks mesafesiyle (ön ve arka tekerler arası) "kendi çapında" daha kullanışlı olacak Toyota Aygo X.

Toyota Aygo X ve çift renk kullanımı

"X" harfi ise eski Aygo'nun ön ızgarasına olduğu kadar, hafiften yüksek, SUV'umsu stile de referans gibi. Çift renk tercihi ve siyah rengin alt ve arka kısımdaki kullanımı, ileri hareket hissi verecek şekilde düzenlenmiş.

En köşelere itilmiş geniş lastikler, yükselerek daralan arka pencereler ve neredeyse görünmez kapı kolları ile, sporsever gençliğe el sallıyor Toyota Aygo X.

Toyota Aygo X LED tasarımı

Kendinden tavan rayları, arka tampona entegre bisiklet taşıyıcı ve yan aynalardaki aksiyon kameraları ise "Hafta sonu ne yapsak?" ekibinin vazgeçilmezleri olabilir.

Burundaki logonun altından geçen LED tüneliyle birbirine bağlanan far grubu da az can yakmayacak gibi. Arka tarafsa, tavana kadar farları, siyah cam bagaj kapağı ve yine boydan boya LED stop hattıyla, eski Aygo'nun daha modernize ve keyiflisi.

Toyota Aygo X LED stopları

Toyota'nın motorlar konusunda henüz net bir açıklaması yok ama böylesine fiyata duyarlı bir devirde, bu sınıfta elektrikli altyapı maliyetine girmesi düşük ihtimal. Daha ziyade 3 silindirli 1.0 motor ve hafif hibrit desteği beklentisine girmekte ise hiç sakınca yok. 2022'nin başında netleşir her şey.

Toyota Aygo X minik bir SUV tasarımına sahip

Peki bizim yollara da ister miyiz Türkiye? Alıştık mı daha küçük araba düşüncesine? Yoksa "Önce bir GR'ını da görelim" mi dersin?..