yukarı

Toyota Yaris Cross: Hibrit SUV konsantresi

Karşınızda, her cümleye "hybrid"le başlayan Toyota ve onun son bombası, küçük hibrit SUV Yaris Cross!

kaynak: Toyota

RAV4'le SUV akımını başlatmış, Prius'la hibritin kitabını yazmış, Yaris'ten Aygo'ya küçük araba konusunda aşmış bir marka için, Toyota Yaris Cross alınyazısı sayılır. Ekonomik kriz ve düşen petrol fiyatları nedeniyle elektrikli model geliştirmelerinin yavaşlama ihtimali de hibrit modellerin elini güçlendiriyor.

 

Toyota Yaris Cross tamamen farklı bir karosere sahip

 

Captur, T-Cross, 2008, Juke ve daha onlarca dişli rakibin karşısına çıkacak olan Yaris Cross, isminin çağrıştırdığının aksine, Yaris'in yükseği olmaktan ibaret değil. Evet, Yaris'le aynı platformu paylaşıyor ama kardeşinden 24 cm daha uzun (4,18 m) ve 2 cm daha geniş olacak Yaris Cross. Normal Yaris ile hiçbir ortak karoser parçası bulunmadığını da ekleyelim.

 

Toyota Yaris Cross ilk RAV4'ün izinde

 

Boy uzamasına rağmen aks mesafesinin (ön ve arka tekerler arası) değişmemiş olması, arkadaki dizlerden çok bagajdaki valizlerin kârlı çıkacağını hissettirdi.

 

İleri-geri kayan arka koltuklardan da bahsetmemiş Toyota ama dur bakalım, hayırlısı...  Yerden 3 cm daha yukarıdan gidecek Yaris Cross'un yüksekliği de Yaris'ten 9 cm daha fazla olacak. Yani şehirde pratik, tatlı patikalarda cesur bir kardeşimiz yaklaşıyor.

 

Toyota Yaris Cross hibrit 2021'e hazırlanıyor

 

"SUV" tanımı konusunda ne kadar ciddi olduğunu göstermek için Toyota, Yaris Cross'u "akıllı 4x4" sistemi AWD-i ile donatmış. O sondaki -i eki elektrik/elektronik destekli, ön ve arka aks arasında mekanik bağlantısı olmayan bir dört çekeri tarif ediyor. Daha kompakt ve hafif olan bu sistem, hibrit motorlu bir küçük SUV'da ilk defa kullanılacak.

 

Toyota Yaris Cross kabinde tipik bir Toyota

 

Normal koşullarda önden çekişle yol alacak Toyota Yaris Cross, tutunmanın azaldığı kaygan yollar, zor koşullar ve ani hızlanmalarda torku arka tekerlere de gönderecek. Panik yok, fiyat listesinin üstünde sadece önden çekişli bir Yaris Cross da olacak.

 

Yaris Cross'un arkası önden başarılı desek?

 

Tıpkı yeni Yaris'te olduğu gibi, 3 silindirli 1.5 benzinli ve hemen yanındaki elektrik motorunun desteğiyle 116 beygirle yol alacak Yaris Cross. Şanzımansa e-CVT. Gaz pedalını zorladıkça kahve öğütücüsü sesi çıkarmasın bize yeter!

 

Toyota Yaris Cross 2021 hibrit motoruyla bir mantık abidesi

 

Avrupa için, Avrupa'da tasarlanıp Avrupa'da üretilecek Yaris Cross için, 2021'den itibaren yıllık 150.000 adet gibi ihtiraslı bir hedefi var Toyota'nın. Ne diyorsunuz? Olur mu, yapsın mı?