yukarı

Suzuki Swift Hibrit Türkiye'de! (İstedik, oldu)

Aylar önce uzaktan hipnoz yöntemiyle ikna ettiğimiz Suzuki Türkiye, Suzuki Swift Hibrit satışına başladı...

kaynak: Suzuki

Şaka bir yana, dünyadaki meslektaşlarımızın da söylemlerine bakarak çok özendiğimiz ve şu haberimizde evrene mesajını gönderdiğimiz bir model Suzuki Swift Hibrit. Genelde temenni mesajlarımıza dönüş olmaz ama bu sefer oldu, hatta belki de tam zamanında oldu.

Suzuki en sevilen modellerinden olan Swift’in hibrit versiyonu Suzuki Swift Hibrit, "Suzuki Akıllı Hibrit Teknolojisi" isimli yarı hibrit sistemiyle, düşük tüketim ve mantıklı fiyatıyla sağlam bir başlangıç yapıyor.

Suzuki Swift Hibrit Türkiye'de_arabazzi.com

12 Volt bataryalı bu yarı hibrit sistemin Suzuki Swift'e performanstan çok tüketim avantajı sağladığı söylenebilir. Şehir içi dur-kalklarda motoru elektrik desteğiyle harekete geçiren hibrit Swift, ara hızlanmalarda lityum-iyon bataryadan güç alıp gerekmeyen zamanlarda benzinli motorunu kapatma özelliğine sahip.

İçten yanmalı motora destek olmak ve emisyonu azaltmak için kullanılan entegre marş jeneratönü (ISG), marş anında, kalkışlarda ve tork desteğine ihtiyaç olduğunda devreye giriyor. Sonuç olarak, benzinli Swift’e oranla, şehir içi kullanımlarında %20’yi aşan yakıt tasarrufu ve emisyon değerlerinde ciddi bir düşüş söz konusu.

Suzuki Swift Hibrit 12 Voltluk batarya desteğiyle yarı hibrit bir şehir otomobili_arabazzi.com

Hem jeneratör hem de marş motoru görevi gören ISG, ilk hareket ve hızlanma esnasında motora destek verirken, frenleme sırasında oluşan mekanik enerjiyi de elektrik enerjisini de 12 Volt’luk bataryada depolanıyor. Ürettiği 2,3 kW güç ve 50 Nm torkla Dualjet motora destek olan hibrit sistemin toplam ağırlığının sadece 6,2 kg olduğunu eklemeden geçmeyelim.

Küçük boyutlu otomobiller için ideal sayılabilecek bu "light hibrit" sistemin şarj edilebilir (PHEV) hibritlere göre ciddi bir hafiflik ve fiyat avantajına sahip olduğunu da unutmamak lazım.

Bahsi geçen 1.2 litrelik ve 83 hp gücündeki Dualjet motor, CVT otomatik şanzıman kombinasyonuyla, 107 Nm torku 2.800 devirden itibaren kullanıma sunuyor. Resmi 0-100 km hızlanma değeriyse 12,2 saniye.

Suzuki Swift Hibrit 1.2 Dualjet motordan güç alıyor_arabazzi.com

Rakamlar göz kamaştırıcı olmasa da 3,85 m uzunluğunda ve sadece 935 kg'lık bir otomobil için gayet yeterli aslında. Darısı 140 hp'lik ve yine yarı hibrit seçeneği sunan 1.4 Boosterjet motorun başına diyeceğiz ama... tasarruf edeyim derken matrah çarpmışa dönmek de var!

Elimizdeki cevhere dönersek... 1.2 Dualjet, NEDC normuna göre, şehir içi kullanımda 100 km'de ortalama 4,1 lt. karma yakıt tüketerek, muadillerine kıyasla %20 yakıt tasarrufu sağlayan bir motor.


Zengin donanım seçenekleri

Üçüncü nesil Swift’in ekolojik türevi de sayılabilecek Suzuki Swift Hibrit, kendi sınıf standartlarında çok zengin konfor, güvenlik ve teknolojik donanımlarıyla bizi aylar önce de şaşırtmıştı.

Türkiye'de GL Techno ve GLX Premium donanım paketleriyle satışa sunulan Swift Hibrit, LED farlar ve LED stoplar, 16 inç alaşım jantlar, 9 inç ekranlı dokunmatik multimedya sistemi ve navigasyon, LCD yol bilgi ekranı, anahtarsız çalıştırma ve çift renk seçeneği gibi hayli zengin bir donanım listesine sahip.

Çift renk tavan opsiyonlu yeni Suzuki Swift Hibrit_arabazzi.com

Suzuki Swift Hibrit'in iç mekânı konforlu olduğu kadar, teknolojiyi eğlenceyle buluşturan kokpite sahip. Alt kısmı düz direksiyon, vitesi manuel olarak değiştirebilen kulakçıklarla sürüş keyfini daha da artırıyor.

Her iki donanım seviyesinde de yer alan LCD yol bilgi ekranında ortalama yakıt tüketimi, ortalama hız, sürüş G-kuvveti, arka park sensörü ve hızlanma-fren işlevi gibi fonksiyonlar izlenebiliyor.

Swift Hibrit’in yüksek çözünürlüklü 9 inç dokunmatik ekranlı multimedya sistemi ve navigasyon, akıllı telefon bağlantısı, Bluetooth, USB girişi, radyo ve direksiyon kontrolü gibi fonksiyonlara sahip.

Suzuki Swift Hibrit basit ama keyifli bir kalite/tasarım kombinasyonu sunuyor_arabazzi.com

Swift Hibrit’in GL Techno donanım seviyesinde LCD yol bilgi ekranı, otomatik farlar ve yükseklik ayarı, 9 inç dokunmatik multimedya ekranı ve navigasyon, 16 inç alaşım jantlar ve LED farlar ve LED stop lamba grubu standart olarak yer alıyor.

GLX Premium donanım seviyesinde ise ek olarak anahtarsız çalıştırma sistemi, otomatik klima, direksiyondan vites değişimi, 16 inç parlak alaşım jantlar ve otomatik katlanabilir yan aynalar standart.


Güvenlik teknolojileri

Suzuki Swift Hibrit, kullanıcı ve yolcuların ihtiyaç duyabileceği hemen tüm modern güvenlik donanımlarını bünyesinde toplamış.

Adaptif Hız Sabitleme (ACC) sistemi, sürüşü daha akıcı ve daha rahatlatıcı hale getirmek için hız sabitleme sistemiyle radarı bir arada kullanıyor. Sistem, öndeki araca olan mesafeyi ölçmek için radarı kullanıyor ve mesafesini korumak için hızını otomatik olarak ayarlıyor.

Suzuki Swift Hibrit üst sınıflarda bile sunulmayan şaşırtıcı bir donanım listesine sahip_arabazzi.com

Suzuki Swift Hibrit’in tüm versiyonlarında inanılmaz ama standart sunulan güvenli sürüş teknolojileri şu şekilde:

Çift Sensörlü Fren Destek Sistemi (DSBS), Şerit Takip Sistemi (LDWS), şerit değiştirme uyarısı, yalpalama uyarısı, Geri Manevra Trafik Uyarı Sistemi (RCTA), Trafik İşareti Tanıma Sistemi (TSR), Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSM), Adaptif Hız Sabitleme (ACC) ve Uzun Far Asistanı (HBA).

Suzuki Swift Hibrit'in fiyat listesi açıklandı_arabazzi.com

1.2 Dualjet motorlu Suzuki Swift Hibrit, 216.900 TL’den başlayan fiyatlar ve "Türkiye’nin en donanımlı hibrit otomobili" olmak gibi güçlü bir iddiayla, meraklıları tarafından test edilip onaylanmaya hazır.