yukarı
renault
renault

Skoda Enyaq 2021: Tarihin ilk elektrikli Skoda SUV'u

Kullanışlı olduğu kadar cazip de modeller üretmeye başlayan Skoda, elektrikli SUV'u Enyaq iV'nin şalterini kaldırdı...

kaynak: Skoda

Güncel Skoda'nın Citigo-e iV'den sonraki ilk elektriklisi Skoda Enyaq iV. Citigo yakında tedavülden kalkacağına göre, Enyaq bir süre tek başına kalacak gibi görünüyor.

Üstelik öncü birlik vazifesi üstlenen Enyaq iV, Volkswagen'in "skateboard" mimarili MEB platformuyla, VW ID.4'ten önce çıkacak yollara.

Skoda Enyaq iV_arabazzi.com

"Güncel Skoda" vurgusuna takılanlar için... İkinci Dünya Savaşı yıllarında petrol ithalatı zorlaşınca, Pilsen'deki fabrikalardan şehirdeki restoran ve barlara bira taşımak için, 1938 yılında şarj edilebilir bataryalı ve 3 ton taşıma kapasiteli bir pikap üretmişti Skoda.

Yıllar sonra, 1992'de özel sipariş üzerine bin yüz adet elektrikli (ve manuel şanzımanlı!) "Skoda Favorit Eltra" üretilecek ve bazıları posta idaresine verildikten sonra çoğu İsviçre'ye gönderilecekti. Amma ve lakin petrol lobisi, elektrik altyapısının yetersizliği, bataryaların zayıflığı falan derken, gerisini biliyorsunuz.

Skoda Enyaq iV'ye, yani günümüze dönüş yaparsak... Skoda Enyaq'ın 4,65 m uzunluk, 1,88 m genişlik ve 1.62 m'lik yükseklik ölçüleri Kodiaq'a yakın değerler. Elektrik mimarisi sayesinde iç mekân hacminde hayli iddialı olan bu büyük SUV, bataryasını zeminin, motorunu 585 litrelik bagajın altına yerleştirmiş.

Skoda Enyaq elektrikli SUV_arabazzi.com

Menzili 510 km'ye kadar çıkabilecek Skoda Enyaq, üç farklı batarya kapasitesi ve beş farklı motor gücüyle sahaya çıkacak. Standart Enyaq'ta çekişten arka tekerler sorumluyken, en üst batarya-motor kombinasyonlarında dört tekerden çekiş avantajı var.

Skoda Enyaq SUV hızlı şarj-arabazzi.com

Giriş seviyesi Enyaq 50, 52 kWs'lik bataryası ona 148 hp ve 220 Nm'lik motorla 340 km'lik bir menzile sahip. Yine arkadan çekişli Enyaq 60 ise 62 kWs - 180 hp - 310 Nm - 390 km'lik bir kimlik kartı taşıyor. Zirvedeki temsilci Enyaq 80'e gelirsek, 82 kWs - 204 hp - 310 Nm ve 510 km'lik menzille uzun yolcuları da rahatlatan bir menü hazırlamış.. En azından teorik olarak...

Skoda Enyaq elektrikli SUV_arabazzi

Bitmedi! 4x4 çekişli "Enyaq 80x" 265 hp ve 415 Nm torka karşın, menzilini 460 km'ye düşürüyor. Enyaq vRS için de aynı durum geçerli. 0-100 km hızlanması 11,4 ila 6,2 saniye arasında değişirken, azami hız 160 km/s ile (vRS 180 km/s) sınırlandırılmış.

Skoda Enyaq elektrik şarj_arabazzi

Evdeki prizden ya da 7 kW'lık Wallbox'tan da şarj edilebilen Skoda Enyaq iV, en büyük batarya ile hızlı şarj noktasında 125 kW'a kadar şarj imkânı sunuyor. Bu ideal kombinasyonda %10'dan %80 doluluğa ulaşma süresi 38 dakika.

Pratik buluşlarıyla ünlü Skoda, elektrik çağında da boş durmamış, şarj kablosu temizleyici, priz koruyucu ve bagaj zemini altında, şarj sırasında kablonun zarar görmesini önleyen özel bir bölüm hazırlamış. Artık depo kapağında olmasa da büyüteçli buz kazıyıcı da kadroda mevcut, merak etmeyin:)

Skoda Enyaq pratik özellikler_arabazzi

Tüm Skoda
'lar içinde en büyüğü olan 13 inçlik bilgi ve eğlence ekranı hemen tüm fonksiyonların yönetildiği kumanda merkezi niteliğinde. Sürücünün karşısındaysa 5.3 inçlik ve dört farklı grafik tasarıma sahip dijital gösterge paneli yer alıyor.

Skoda Enyaq elektrikli SUV kokpit_arabazzi.com

Bir adet eSIM kartın uzaktan güncelleme ve mobil bağlantılardan sorumlu olacağı sistem sesli komutlarla da kontrol edilebilecek.

Skoda Enyaq Skoda tarihinin en büyük bilgi ve eğlence ekranına sahip_arabazzi.com

İçeride, temiz enerjinin ruhuna uygun olarak, doğal, sürdürülebilir ve geri dönüşümlü malzemelere ağırlık vermiş Skoda. Cep, göz ve saklama alanlarının nitelik ve niceliği konusunuda şimdiden çok iyimser olmakta hiç sakınca yok. Nitekim, kol dayamanın altındaki 6.2 lt. hacimli Jumbo Box ile orta konsolun altındaki 11.4 lt. alan yeterince fikir veriyor.

Skoda Enyaq Founders Edition ve LED aydınlatmalı ön ızgarası_arabazzi.com

Skoda'nın kuruluş yılına atıfla 1895 adet üretilecek kuruculara saygı serisi "Founders Edition" arkadan aydınlatmalı "Crystal Face" ön ızgara, matriks LED farlar, 21 inç jantlar, 125 kW şarj kapasitesi ve siyah deri döşeme gibi imtiyazlara sahip.

Skoda Enyaq LED aydınlatmalı ön ızgara ile tel taktırmış gibi_arabazzi.com

130 adet LED ile aydınlanacak ve eve giriş-çıkışlarda animatik şov yapacak bu Crystal Face ön ızgara, en üst donanım paketinde standart sunulacak.

Skoda Enyaq iV Founders Edition havalı detaylara sahip_arabazzi.com

Almanya dışında üretilen ilk MEB platformlu araç olan Skoda Enyaq, dünyaya Çek Cumhuriyeti'nin Mladá Boleslav kentindeki Skoda fabrikasından doğru yayılacak. Sipariş toplamaya yıl sonunda başlayacak olan Skoda, teslimatlara Mart 2021'de başlayacak.

Skoda Enyaq elektrikli SUV 35.000 Euro açılış fiyatıyla satışa sunulacak_arabazzi.com

Fiyat listesinin başındaysa, Avrupa ülkelerinin devlet destekleriyle birlikte 35.000 Euro civarında bir rakam olacak gibi görünüyor. Darısı başımıza...