yukarı

Renault 5 Prototype: Renault ihtilalinin küçük starı

Yeni çağının vitrinine elektrikli Renault 5 konsepitini koyan Renault 'Renaulution' kodlu gelecek niyetlerini belli etti

kaynak: Renault

Pandemiden önce de işlerin pek öyle muhteşem gitmediği Renault, yıl ortasında Seat'tan Luca de Meo'yu kadrosuna katıp "Saldır Koçum" yetkileriyle donatmıştı. O da fazla uzatmadan camı kırıp düğmeye bastı nitekim.

14 Ocak 2021 tarihi itibariyle logoyu da yenileyen Renault semaları "Renaulution" (Renault ihtilali) sesleriyle yankılanırken, biz konuya her zamanki gibi sükûnetle, adım adım yaklaşacağız.

Renault 5 prototype "Renaulution"un bayraktarı

2025'te tüm adımların atılmış olacağı, üç aşamalı, bol kelime oyunlu (Resurrection, Renovation, Revolution), çok markalı (Renault, Dacia, Lada, Alpine, Mobilize) bir stratejik plan "Renaulution". Renault yazmak yeterince zor değilmiş gibi:)

Elektrikli Renault 5 ne zaman gelecek?

Hedef daha teknolojik, daha kaliteli, daha elektrikli (hatta hidrojenli), daha ekolojik, daha rekabetçi ve daha kârlı bir Renault. Elektrikli Renault 5 konsepti de işte bu fiyakalı planın, 2025'e kadar lanse edilecek 14 yeni elektriklenmiş (tam elektrik ya da hibrit) Renault modelinin bayraktarı sayılabilir.

Yeni Renault 5 fiyat listesi 20.000 Euro'dan başlayabilir

Yani R5 de 2025 öncesi, hatta belki de 2023'te satışta olacak kısmetse. "Renaulution" da kesmemiş olacak ki bu yeni modelleri Fransız sinemasının "Nouvelle Vague", yani "Yeni Dalga" akımıyla özdeşleştirmiş Renault. Kendi hayırları için, daha ziyade Hollywood tarzı bir gişe başarısı diliyoruz.

Renault 5 konsepti gerçeğe çok yakın

1972-1996 arasında, iki nesille dünyamıza sempati katan Renault 5, bu prototipte R5 olarak anılıyor. Renault'nun geçmişle geleceği nasıl kombunleyeceğinin işaretlerini veren R5, aslına sadık retro-modern tasarımıyla çok can yakacak gibi görünüyor. Özellikle elektrikli Mini SE ve Honda E'nin kaykıldığı yerde şöyle bir toparlandığını görür gibi olduk.

Yeni Renault 5 stop tasarımıyla çok havalı

Hiç merak etmeyin, Renault'nun muzaffer küçükleri Clio ya da Zoe'nun yerini almak gibi bir planı yok R5'in. Yani en azından kısa vadede... Sonuçta biri küçük sınıfın, biri elektriklilierin lideri. Lakin, mevzuatların her ay değişip sıkılaştığı Avrupa'da, R5 gibi bir joker Renault'nun çok işine yarayacak.

Elektrikli Renault 5 için en az 2023'ü bekleyeceğiz

Teknik detayları henüz açıklanmayan süper çekici R5'in başarısı, Renault'nun bu ebatlara ne kadar hakim olduğunu da düşününce kesin gibi göründü gözümüze. Zira seri üretim Renault 5'in de bu prototipe çok yakın görüneceği yönünde çok hoş söylentiler var.

Renault 5'in hayalet gösterge tarzı yeni bilgi-eğlence sistemi.

Diğer bir hoş söylentiyse fiyat listesinin 20.000 Euro civarından başlayacak olması.