yukarı

Opel Mokka-e: 25.000 Euro Altındaki En İyi Otomobil

Auto Bild'den Altın Direksiyon, Top Gear'den Yılın Tasarımı ödülünü alan Opel Mokka-e, artan menziliyle 2022'de Türkiye'de olacak

05 Ocak 2022 kaynak: Opel

Elektrikliye geçiş hamlesine hız veren Alman üretici, %100 elektrikli Opel Mokka-e ile Alman Auto Bild dergisinin her yıl düzenlediği “2021 Altın Direksiyon Ödülleri”nde "25.000 Euro Altındaki En İyi Otomobil" seçildi.

Böylelikle Opel, Corsa-e’nin ardından Mokka-e ile de Altın Direksiyon ödülü kazanarak, elektrik çağındaki başarısını Alman okurların oylarıyla bir kez daha onaylatmış oldu. Mokka-e'nin 2021 sonunda İngiliz Top Gear dergisinden (ve topgear.com) "Yılın Tasarımı" ödülü aldığını da ekleyelim. Oradaki marka ismi Vauxhall olsa da Almanya-İngiltere finallerinden hiç bu kadar keyif almamıştır herhalde Opel!

Yaz aylarında kendisiyle yaşadığmız kısa deneyimden aklımızda kalan tortu, Opel Mokka-e'nin günlük hayata ve alıştığımız sürüşe son derece yakın bir elektrikli olduğu yönünde.

Opel Mokka-e: 25.000 Euro Altındaki En İyi Otomobil_arabazzi.com

Opel Vizör’e entegre Şimşek logosunun hakkını veren %100 elektrikli Opel Mokka-e, 100 kW/136 hp ve 260 Nm maksimum torka sahip elektromotoruyla neredeyse sessiz bir sürüş sağlıyor.

50 kWs kapasiteli batarya, WLTP normlarına göre tek bir şarjla maksimum 338 km menzil sunuyor. Bu menzile geçtiğimiz günlerde yapılan bazı iyileştirmelerle ulaştı Opel Mokka-e. Havalandırma sistemi daha az enerji harcayacak şekilde revize edilirken, bu iyileşmenin özellikle kış aylarında fark yaratacığını belirtiyor Opel. Aktarma organları ve A+ dereceli yeni 17" lastikler de artan menzile katkı yapan unsurlar.

Opel Mokka-e'nin bataryası 100 kW DC şarj istasyonunda 30 dakikada %80’e kadar hızlı şarj edilebiliyor. Maksimum hız ise elektronik olarak 150 km/s ile sınırlandırılmış.

Opel Mokka-e Türkiye'ye ne zaman gelecek derseniz, son açıklama 2022'nin ilk yarısı şeklindeydi. Tabii ki bu tarihi biraz da bizim ekonomik dalgalarımız ve çip tedariğindeki global gelişmeler belirleyecek. "Yok, ben o kadar bekleyemem, acil Mokka lazım!" derseniz, onun da çaresi hemen şuracıkta...

Opel CEO’su Uwe Hochgeschurtz_arabazzi

Bol ödüllü bir geçmişe sahip olan Opel, şu ana kadar 19 adet “Altın Direksiyon Ödülü’nü” müzesine götürmüş durumda. Geçen yıl Opel Corsa-e ile “Altın Direksiyon Ödülü’nü” kazanan Opel, 2017 yılında Ampera-e ile de ödüle aşina. Mokka-e ise Opel’in üçüncü elektrikli ve ilk SUV’u olarak ödül kazandı.

Teşekkür konuşmasına “Opel Mokka-e modelimiz sıradan bir otomobil değil ve bu yıl layık görüldüğü ‘Altın Direksiyon Ödülü’ ile bunu bir kez daha kanıtladı” diyerek başlayan Opel CEO’su Uwe Hochgeschurtz, “En ileri teknolojiler ve benzersiz tasarımıyla Mokka-e, elektrikli ulaşımı her yönden eğlenceli hale getiriyor...” sözleriyle devam etti.

Hatırlamak gerekirse, 2024 itibariyle tüm Opel modelleri bir şekilde elektriklenmiş olacak. 2028'den itibaren ise Opel'in odağı tamamen %100, yani bataryadan elektrikli modellerde olacak.