yukarı

Nissan Juke Türkiye'de: Fiyat, motor ve diğer her şey...

Küçük SUV sınıfının çılgın çocuğu Nissan Juke, 2020'yi pas geçerek geldiği Türkiye'de kısa listelere iddialı bir giriş yaptı

27 Ocak 2021 kaynak: Nissan

Şu kriz arası kızarmış pandemili hayatta "iş" yapmak yeterince çılgıncayken, "şu modeli niye geç getirdin!" diye markalara sitem etmek iyiyce manasız bir hal aldı.. Elbette biz tüm modeller gelsin, tek tek bandırıp tadalım isteriz, o ayrı.

İşte bu ortamda, 2019 doğumlu yeni Nissan Juke yaklaşık bir yıl gecikmeyle Türkiye'ye geldi... Yeni Micra'nın kaç yılda geldiğini hatırlayınca, Juke'un hızlı bile geldiğini söyleyebiliriz. "Geldim işte, hadi buyrun alın" diyen yeni Nissan Juke'un fiyat listesi ile başlayalım isterseniz.

Nissan Juke 2021 Fiyat Listesi

Yeni Nissan Juke, Tekna, Platinum, Platinum Perso (İç dizaynı kişiselleştirilebilir özel versiyon) ve Platinum Premium'dan oluşan 4 farklı donanım seçeneği ile satışa sunuldu. Vergilerin hışmına uğramayan tek seçenek, giriş seviyesi olan Tekna donanımın manuel şanzımanlı hali. Neyse ki bu donanım paketi de sahibini kötü hissettirmeyecek kadar dolu.

Yeni Nissan Juke Türkiye'de

11 yıl önce küçük SUV'lara öncülük Nissan Juke, bugüne kadar dünya çapında yaklaşık 1,5 milyon adetlik bir satış başarısına imza attı. Bizce yeni nesil daha iyisini yapar.

Zira, ilk nesil Juke'taki kutuplaştıran tasarımını fazlasıyla cazip ve sevilesi bir kıvama getiren yeni Juke, klasik Juke detayları ile yeni nesil Nissan çizgilerini hakkıyla buluşturmuş.

Nissan Juke 2021 daha dinamik bir tasarım dili konuşuyor

Yine çift parçalı ama çok daha başarılı tasarlanmış ön farlar (üsttekiler gündüz farı), "V" formlu ön ızgara ve arkaya doğru coupé eğimli tavan, Nissan Juke MK2'yi daha dinamik gösteren detaylar.

Nissan Juke coupe tipi alçalan tavanı

LED ön ve gündüz farları ile LED stopları standart olarak sunan yeni Nissan Juke, Nissan’ın V-Motion ön ızgarasına eşlik eden yeni "Y" şekilli ön farlara sahip.

Nissan Juke 2021 Y şekilli ön farları

Özetle, bol kavis, bol köşe ve bol geometrili karakterini korumasına rağmen daha olgun, daha keskin ve hazmı kolay bir Juke bu.


Yeni Juke, yeni iç mekân

Modernleşme hamlesi, kabin tasarımı ve araç içi eğlence anlayışına da net bir şekilde yansımış. 8 inçlik dokunmatik ekran, Apple CarPlay - Android Auto sistemleri ve 7 inçlik gelişmiş sürücü yardım ekranı tüm Juke versiyonlarında standart.

Apple CarPlay ve Android Auto yeni Nissan Juke'da standart

Kullanıcı dostu kontrol özellikleriyle daha fazla konfor sağlayan Nissan Juke, orta konsol ve kapı içlerindeki yumuşak döşemeler, ambiyans aydınlatma, standart mono-form koltuklar ve yarı deri koltuk döşemeleri ile birleşerek kalite hissini çok ileri taşımış.

Baz donanım Tekna'da kaliteden muaf değiy Juke

Bir önceki nesille kıyaslandığında, arka sırada fazladan 5,8 cm diz ve +2,2 cm baş mesafesi sunan Nissan Juke, arkadaki yolcuları rahatlatırken, %20 artan hacmiyle 422 litrelik bagaj neredeyse bir üst sınıfın sınırlarına dayanmış. Benzer bir hamleyi müstakbel Qashqai'den de rica ediyoruz!

Zengin donanım ve 422 lt bagaj Nissan Juke'da standart

Özellikle orta paketten itibaren standart olarak sunulan ön koltuk ısıtma sistemi yolculukları daha keyifli bir hale getiriyor. Yeni Nissan Juke iki farklı kumaştan iç döşeme ve iki farklı süet/deri iç renk paketiyle sunuluyor. Ama nedense, panoramik cam tavan güzelliğine girişmeyi uygun bulmamış Nissan insanları. Belki de ikinci baharda diyelim...


Yeni gövde, yeni bir sürüş deneyimi

Eskisine nazaran 8,5 cm uzayıp 17 cm genişleyen Nissan Juke, Renault-Nissan-Mitsubishi ortak yapımı CMF-B platformunu kullanılıyor. 4.210 mm uzunluk, 1.595 mm yüksekliği ve 1.800 mm genişlik ölçüleriyle daha büyük boyut ve iç hacme sahip olan yeni Juke, 23 kilo hafiflemiş.

Nissan Juke'un sürüş kalitesi

Tüm bu yenilikler yüksek dirençli çelikten gövde ile birleşince, daha dinamik ve virajlarda daha dengeli ve yol tutuşu daha başarılı bir Juke ortaya çıkmış. 


Motor ve performans konuları

Motor cephesinde hiç kafa karıştırmayan Nissan Juke 2021, son Micra'da da kullanılan 3 silindirli 115 hp ve 180 Nm'lik 1.0 DIG-T benzinli motorla yollara çıkacak. Gaz pedalını suistimal ettiğinizde bu tork geçici olarak 200 Nm'ye çıkıp mesela sollamaları kolaylaştırıyor.

6 ileri manuel ya da 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzımandan (şükür ki CVT değil) birini seçebilirsiniz ama - fiyat konusuna değinirken bahsettiğimiz gibi - manuel şanzıman sadece giriş donanım Tekna'da sunuluyor.

0-100 hızlanması benim için çok kritik diyorsanız, "düz vites" Juke'un 10.4 sn, otomatik Juke'un 11.1 sn'lik derecesi de kritik olabilir. Ortalama tüketim değerleri ise sırasıyla 100 km'de 5.9 ve 6.1 litre.

Yeni Nissan Juke 1.0 DIG-T 115 hp, 180 Nm gücünüde

Yeni Nissan Juke'un 3 farklı sürüş modu (Eco, Standart, Spor) sayesinde sürücüler, sürüş seçeneklerini ihtiyaç ya da keyfine göre değiştirebilecekler.

İlerleyen aşamalarda, şarj edilebilir hibrit dahil, platform kardeşi yeni Captur'deki diğer motorları da görmeyi bekleyebiliriz. Bizim dışımızdaki normal dünyalılar çılgın bir Juke Nismo'yla da tanışır muhtemelen! Lakin Nissan Türkiye, basın toplantısında farklı bir güç ünitesi ve Juke'un elektriklenmesi konularında umut vermekten uzak göründü.


Nissan Juke teknoloji donanımları ve NIM (Nissan Intelligent Mobility)

Yeni Juke, Nissan’ın en son bilgi-eğlence ve sürüş destek teknolojileri ile donatıldı. Sınıfına örnek olacak bir şekilde, Tekna donanımdan itibaren, bisiklet ve yaya tanımalı Akıllı Çarpışma Önleme Sistemi, Akıllı Şerit Takip Asistanı, Akıllı Otomatik Uzun Far Asistanı, Trafik İşaret Tanıma Sistemini standart olarak sunmakta.

Nissan Juke ve Nissan İntelligent Mobility

Bunlara ek olarak, Platinum Premium versiyonunda mevcut olan Kör Nokta Uyarı Sistemi, Akıllı Yorgunluk Algılama Sistemi, Akıllı Arka Çapraz Trafik Uyarı Sistemi, Akıllı Çevre Görüş Sistemi ile de çok iddialı bir güvenlik teknolojileri paketi hazırlamış ikinci nesil Nissan Juke.


Bilgi, Eğlence ve BOSE Ses Sistemi

Nissan Juke'un bilgi ve eğlence sistemindeki Apple CarPlay ve Android Auto bağlantısıyla akıllı telefon uygulamalarını 8 inçlik dokunmatik ekran üzerinden kullanmak mümkün.

Platinium Premium donanım paketindeyse bunlara navigasyon özelliği eklenmiş. Opsiyonların en caziplerinden bir diğeriyse Bose® Personal® Plus imzası taşıyor. Koltuk başlıklarına entegre edilmiş iki adet UltraNearfield ses ünitesini içeren 8 hoparlör ile bu sistem, 360 derece kişiselleştirilebilir ve zengin bir müzik deneyimi sunuyor.

Yeni Nissan Juke BOSE müzik sistemi

Yeni Nissan Juke, 229.900 TL’den başlayan lansmana özel fiyatlarla, heyecanına eşlik edecek sahiplerini bekliyor. Ola ki bu haberi Ocak 2021 sonrası okuyorsanız, buraya tıklarsanız güncel Nissan Fiyat Listesi'ne erişir, hayal kırıklığına uğramamış olursunuz. Burası Türkiye sonuçta, fiyat listeleri hızla #tbt'ye dönüşür...

Yeni Nissan Juke 2021 nasıl?