yukarı
renault
renault

NIO ve Coupé SUV Nio EC6: Çin is Coming!

Kalitesiz ve teknik rekabetten uzak 'Çin malı' algısının pek yakında tarihe gömüleceğine dair yeni bir örnek Nio EC6

kaynak: NIO

Ağustos sonundaki HiPhi X haberimizden sonra bir kez daha, uzaklara, Çin Seddi'nin arkasına geçelim dedik. Ve bu sefer karşımıza "premium" elektrikli otomobil girişimi NIO çıktı. Markanın modelleriyle tanışma fırsatı bulanların aktardıkalıran bakarsak, bu "premium" iddiasının altını başarıyla doldurmuş Nio.

2022 geldiğinde, Avrupalıları geçtik, TOGG'umuzun rekabete girebileceği daha nice Çinli marka olacak gerçi: Aiways, BYD, Byton, Xpeng, MG... Ve bu markaların modelleriyle tanışma fırsatı yaklayanların gözlemlerine dayanarak naçizane önerimiz, hiçbirini "Çin malı" klişesiyle karşılamamak yönünde... Hatta, yakında bütün Avrupa'yı, Çin'e karşı Trumpvari bodoslama (ya da panik) hamleler yaparken görürsek şaşırmayın.

Çinli elektrikli otomobil markası Nio 3. SUV'unu lanse etti_arabazzi.com

Nio adını ilk kez Nürburgring'de rekor denemesi yaparken ve Formula-E yarışlarında duymuştuk. Sonra dünyanın dört yanından beyin ve iş ortaklıkları, Çin pazarında büyümeleri ve 150 kWs kapasiteli, 900 km menzilli batarya projesiyle takıldılar radarımıza.

Ve şimdi de, 2021'in ikinci yarısında, Kopenhag'dan başlayarak Avrupa içlerine sızma niyetini açıkladı Nio. Sızma projesinin adı da çok manalı bir şekilde "Marco Polo"...

Nio ES8 Nio'nun 7 kişilik SUV'u_arabazzi.com

Başlangıç ve büyümesini "SUV'dan sedana doğru" kurgulamış Nio. Çin pazarıyla uyumlu olarak, açılışı büyükten küçüğe SUV'lar ES8, ES6 ile yapan bu körpe Çinli üretici, pandeminin sillesiyle geçen iki yılda 60 bin adedin üzerinde bir satış gerçekleştirdi.

Nio ES6 Çinli markanın elektrikli kompakt SUV'u_arabazzi.com

Uzatıp sıkmak istemeyiz ama Nio'nun seyyar tuvaletleri anımsatan otomatik batarya değişim istasyonları (NIO Power Swap) fena halde ilginizi çekebilir...

Nio Power Swap batarya değişim istayonunda 3 dakikada dolu batarya takılabiliyor_arabazzi.com

Şarjınız mı azaldı? İstasyonun önünde Nio'nuzdan iniyorsunuz, o içeri giriyor ve üç dakika içinde yeni, tam dolu bataryasıyla geri çıkıyor. Ve inanamazsınız, bu "swap" işlemi önceki güne (06.11.2020) kadar tam 700.000 kere gerçekleştirildi!

Nio EC6 elektrikli Coupé SUV_arabazzi.com

Bugünkü konuğumuz olan Nio EC6 ise ES6'dan uyarlanan 5 kişilik bir coupé SUV. Henüz edilen EC6, 100 kWs'lik bataryasıyla (çok iyimser NEDC normlarında) 615 km'lik bir menzile sahip. 70 kWs'lik de bir alternatife daha sahip olan Nio EC6, en az 430 km'lik bir resmi menzile iddiasında. Ama siz iyisi mi bu rakamları en az bir %25 düşük hayal edin.

Nio EC6 615 km'lik resmi bir menzile sahip_arabazzi.com

Her bir aksta birer elektrik motoruyla toplam 544 hp ve 725 Nm torka hükmeden Nio EC6, standart olarak 4x4 çıkıyor yollara. Bu güce 0,26 Cd'lik sürtünme katsayısı da eklenince 0-100 km hızlanması için 4,5 saniye yeterli oluyor.

Nio EC6'nın kokpiti premium malzeme ve işçiliğe sahip_arabazzi.com

2.9 m'lik aks mesafesinin (ön ve arka tekerler arası) tadını çıkaran iç mekân ise, bulut tabanlı yapay zekâ ve duygusal etkileşimi buluşturan asistan "NOMI"den (hani şu boncuk boncuk bakan şey) döşemelere kadar teknolojinin dibine dalmış durumda.

Nio EC6'nın kokpitinin zirvesindeki NOMI isimli kişisel asistan pek sevimli_arabazzi.com

Gösterge panelini 9,8 inçlik dijital bir ekranda toplayan Nio EC6, bilgi ve eğlence sistemini de 11,3 inçlik dikey ekrandan yönetiliyor. Onun üstündeki küçük yuvarlak ekransa, sesli komutlarla çalışan ve insan mimiklerini taklit eden animasyonlarıyla, kişisel asistan NOMI'nin ekranı.

Nio EC6 Çinli markanın Avrupa çıkarmasının ilk neferi olacak_arabazzi.com

Ömür boyu ücretsiz bakım, ömür boyu garanti, ömür boyu batarya değişimi, ömür boyu yol yardımı ve ömür boyu uzaktan güncelleme gibi detaylar ise bize farklı bir gezenden haberler gibi geldi!.. Bu özellikler ve devlet desteği öncesi (Avrupa ülkelerinde tabii ki)  yaklaşık 52.000 dolardan başlayan fiyat etiketi, Nio EC6'yı daha da ilginç hale getiriyor.

Nio EC6 yaklaşık 52.000 dolarlık bir fiyat etiketine sahip_arabazzi.com

Ne kadar sürdürülebilir olduğundan emin olmamakla beraber, NIO markası bu avantajları Avrupa'da da sunabilirse kamuoyu ve markalar arasında derin çatlaklar oluşabilir...