yukarı

HiPhi X: Elektrikli Çin akınları başlıyor!

Pandemiydi, ticaret savaşıydı derken, ABD-Çin arasında bir de otomotiv savaşı başlıyor: HiPhi X

kaynak: Human Horizon

Yalnız bu Trump Çinlilere kızmakta haklı... Adamlarda öyle bir para var ki Human Horizon diye bir şirket kuruyorlar, Jaguar'dan mühedisleri, BMW'den, Bugatti'den tasarımcıları topluyorlar...

 

HiPhiX elektrikli SUV 2021'de yollarda olacak_arabazzi.com

 

Yetmiyor, Microsoft ile yapay zekâ, Bosh ile yazılım, 5G teknolojisi ve motor, Meridian Audio ile akustik, Givaudan ile araç kokusu konusunda işbirliğine gidip "HiPhi X" adını verdikleri elektrikli ve lüks SUV modelleri üretiyorlar. TOGG'a "toplama araba" eleştirisi yaparken bu detayları hatırlamakta fayda olabilir.

 

HiPhiX Çin'in elektrikli SUV'u_arabazzi.com

 

İsim benzerliği yanıltmasın, en son HiPhi X modelini tanıttıkları bu serinin çiçek çocuklarla hiçbir ilgisi yok efendim. Derler ki "Hi-Fi-Ex" şeklinde telafuz edeceksiniz, yanlış olmasın. 26 Eylül'de Pekin fuarında tanıtılacak HiPhi X, fark ettiyseniz kanatlanan tavanıyla bodoslama Tesla Model X'e doğru süzülüyor.

 

HiPhiX kendi kendine öğrenen süper SUV_arabazzi.com

 

Dünyanın ilk kendi kendine öğrenen süper SUV'u olarak lanse edilen HiPhi X, HiPhi 1 konseptinin daha bir somutlaşmış hali. Markanın "insan odaklı mimari" anlayışıyla tasarlanan bu 5.20 m'lik SUV, artık alıştığımız üzere uzaktan güncelleme özelliğiyle doğacak.

 

HiPhiX öncesi konseptin adı HiPhi1 idi_arabazzi.com

 

"Öğrenme" kısmıysa sürücü ve yolcuların alışkanlıkları, akıllı trafik şebekesi, çevre ve diğer araçlarla iletişimi kapsıyor. EBA TV'nin bi tık gelişmişi diyebiliriz:)

 

HiPhiX elektrikli SUV akıllı ve interaktif stoplara sahip_arabazzi.com

 

Bulut tabanlı işleyen ve 6 adet süper beyin tarafından yürütülen karmaşık işlemlerin temelindeyse yakında yeni bir çağ açması beklenen 5G teknolojisi var. 3. derece otonom sürüşe de hazırlarmış ki teknolojiyi şimdilik bir kenara bırakıp biraz da sürüşten bahsedelim...

 

HiPhiX elektrikli SUV Çin'in Tesla Model X rakibi_arabazzi.com

 

Arkadan ya da 4 tekerden çekişli edinebileceğiniz HiPhi X, 0'dan 100'e 3,9 saniyede çıkacak. 96 kWs'lik en güçlü batarya alternatifi, 3 sırada oturan 6 yolcusuna 610 km'lik bir menzil sunma iddiasında. Konseptte 200 kW'lık Bosh motoru kullanılmıştı ama fiyat gibi güç değerleri için de fuarı bekleyeceğiz gibi. 

 

HiPhiX elektrikli SUV interaktif stoplara sahip_arabazzi.com

 

Üretimin yıl sonunda, teslimatların 2021'de yapılacağı Çin'den gelen diğer bilgiler arasında.

 

HiPhiX elektrikli SUV 3 sırada 6 koltuklu_arabazzi.com