yukarı

Mini 2021: Brexit makyajı yeni Mini

Brexit karmaşasında yeni nesli biraz daha ötelenince makyaj tazeleyen Mini'nin özü, 2021'e görsel odaklı bir değişimle girdi

kaynak: Mini

Bol sezonlu bir yılan hikâyesi sonunda netleşen Brexit, sadece İngilizleri değil, onlarla iş yapan tüm markaları etkiledi. Her ne kadar BMW Grubu'na ait olsa da İngilizliği konusunda çok hassas olunan Mini de az kıvranmadı hani.

Mini Cooper 2021 makyajı

Ne olacak bu Mini'nin hali, nerede üretilecek, nasıl üretilecek derken, rutin süreçler aksadı haliyle. Bugün belki yeni model haberini konuşuyor olacağımız "Mini'nin özü" 3 ve 5 kapılı Mini biraz da bu yüzden, önümüzdeki birkaç yılı makyajlı (2018'den sonraki ikinci makyaj) haliyle geçirecek.

Yeni Mini 3 kapı ve 5 kapı_arabazzi.com

Yenilenen Mini'deki değişimler teknikten ziyade görsel odaklı. Ama nedense bu durumda şikâyet edecek bir detay bulamıyoruz! Neden mi? BMW şemsiyesi sayesinde motor seçeneklerinin teknolojik güncelliği konusunda sıkıntısı bulunmayan bir marka Mini.

Elektrikli Mini SE de makyajlandı_arabazzi.com

Elektrikli Mini SE de bunun taptaze kanıtı. Tasarım açısından Porsche 911 misali, ne kadar az değişirse o kadar memnun olduğumuz bir ikon zaten Mini. 5 kapılısı bile bünyemizi zorlamaya devam ediyor ayıptır söylemesi.

Makyaj konusunda bu sefer daha cesur davranmış Mini tasarımcıları... Oxford fabrikasından mezun Mini'nin makyajlı olduğu anlamak için, önce çerçevesi aşağıya doğru inen ön ızgaraya bakıyoruz.

Mini Cooper 2. makyajında daha cesur

Bu daha az krom çıtalı ve daha geniş ön ızgara dışında, iki yandaki sis farlarının yerini alan dikey hava girişleri diğer işaretler... Tamponun plakalığı ağırlayan bölümü de artık gövde renginde.

Yeniden şekillenen çamurluklar profili tazelerken, arka tampondaki sis lambası buharlaşıp minik bir LED lambaya dönüşmüş maalesef... Bagaj kapağındaki krom dekor da yerini siyah plastiğe bırakırken, tamponda trapez şeklinde yeni bir siyah çıta belirmiş.

Mini Cooper 2021 tasarım değişiklikleri

Fonksiyonel bir faydası olmasa da bu yeni şerit Mini'yi daha oturaklı gösteriyor. Stoplardaki bölünmüş İngiliz bayrağı (Union Jack) da Brexit yorgunluğundan olsa gerek biraz silikleşmiş durumda.

Mini 2021'in kokpiti geleneksel tarzını koruyor

Kokpitte yaşanan mülayim değişimleri, daha az krom detay, merkezde yeni hava girişi tasarımı, piyano siyahı dekorların ve 5" dijital göstergenin standart hale gelişi şeklinde özetleyebiliriz.

Mini Cooper 2021 kokpitte de hafiften makyajlı

Motor seçeneklerinde ise herhangi bir değişim yok ama uyarlanabilir süspansiyonlar elden geçerilmiş ve yeni sürüş destek donanımları kadroya katılmış.

Yeni Mini Cooper 3 renkli ton ton tavan seçeneğine sahip

"Daha sade ama daha özelleştirilebilir bir Mini" hedefine ulaşmak için, 5 yeni jant tasarımı, yeni renkler ve üst üste boyama tekniğiyle elde edilen geçişli renklere sahip çok tonlu tavan seçeneği menüye eklenmiş.

Dev bir dondurmasın Mini!