yukarı

MG ZS EV Türkiye'de: %100 elektrikli SUV satışa sunuldu!

MG Türkiye'nin satışa sunduğu ilk model olan MG ZS EV, 7 yıl garanti ve 394 bin TL’den başlayan fiyat listesiyle çok iddialı

03 Mayıs 2021 kaynak: MG Türkiye

İngiliz kökenli MG'nin yeniden doğuşundan neredeyse tek başına sorumlu MG ZS. Bu mütevazı kompakt SUV kullanışlılığı uygun fiyat etiketiyle buluşturarak 2017'den beri sadece Çin'de 300.000 adetten fazla satmıştı.

Avrupa'da da belli bir sempatiyle karşılanan modelin %100 elektrikli versiyonu ZS EV ile birdenbire kaşları kaldırmış, flaşların patlamasına sebep olup Avrupa'da şaşırtıcı bir satış grafiği yakalamıştı.

Doğan Trend Otomotiv’in Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği MG'nin Türkiye’deki ilk modeli de işte bu ZS EV oldu.

MG ZS EV Türkiye'de

"Türkiye’nin en ulaşılabilir %100 elektrikli SUV'u" olma hedefiyle yola çıkan ZS EV, 7 yıl ya da 150.000 km’lik üretici garantisi (bataryayı dahil), NCAP 5 yıldızlı güvenliği, 2. seviye otonom sürüşü destekleyen MG Pilot teknolojisi ve ülkemizde ilk kez devreye alınacak MG Değer Koruma Programı ile öne çıkmayı hedefliyor.

Adeta içten yanmalı motora sahip rakipleriyle rekabet eden lansmana özel fiyatları ve ilk kez elektrikli otomobil sahibi olmayı düşünenlerin akıllarındaki soru işaretlerini giderecek değer koruma uygulamasıyla MG ZS EV hayatımıza hızlı bir giriş yapmayı hedefliyor.

MG ZS EV fiyat listesi

Elektrikli SUV ile tanışmak isteyenler 12 Nisan’dan itibaren www.mg-turkey.com adresini ziyaret ederek ön satışla MG ZS EV’lerine sahip olabilecekler.

MG’nin elektrikli kompakt SUV modeli ZS EV, 394 bin TL’den başlayan fiyatlarla, Türkiye’nin en ulaşılabilir %100 elektrikli SUV'u olarak dikkat çekiyor.

MG ZS EV MG Türkiye'nin ilk modeli

Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, MG markasını temsil edecek olmanın verdiği heyecanın, ZS EV'yu kullandıkları an kuvvetli bir güvene dönüştüğünü ve iddialı bir lansman için cesaret verdiğini belirtiyor. ZS EV’yi "Yüzde yüz elektrikliye hiç bu kadar yakın olmadınız" sloganıyla lanse eden Doğan Trend Otomotiv, bu modelle elektrikli SUV sınıfının lideri olmayı hedefliyor.

Doğan Trend Otomotiv CEO'su Kağa Dağtekin

Dünyada yükselen trend elektrikli araçlar ve SUV’lar!

“2020 yılı tüketicilerin elektrikli araçları hayatlarının bir parçası olarak görmeye başladıkları bir sene oldu. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgının bir yan etkisi de insanların çevreye verdiğimiz zararı sorguladıkları, farkındalığın arttığı bir ortam yaratması oldu. Bunlar ve regülasyonların da etkisiyle 2021’de Avrupa’da satılan her 7 araçtan 1’inin elektrikli olması bekleniyor” açıklamasını yapan Kağan Dağtekin, geçtiğimiz yıl Norveç’te elektrikli araç satışının içten yanmalı motora sahip araçların satışını geçtiğine dikkat çekti.


Dünya devi SAIC, İngiliz MG’ye elektrikle hayat verdi!

İngiliz MG markasının Çinli otomotiv devi SAIC Motor’a (Shanghai Automobile Industry Corporation) bağlı olarak faaliyetlerini yürüttüğünü hatırlatan Kağan Dağtekin, “Volkswagen ve GM ile ortaklığı olan, 130 milyar dolarlık cirosuyla dünyanın en büyük 7. otomotivcisi olan SAIC’in iş elektriklilere gelince Tesla ve Volkswagen’in ardından dünya üçüncüsü olduğunun altını çizmek lazım” dedi.

MG ZS EV satışa sunuldu

Global trendlere uyum sağlayarak ağırlıklı olarak elektrikli ve SUV modellere odaklanan MG, geçen yıl tüm dünyada yarım milyon adedi aşan bir satışa imza attı.

Avrupa pazarına 2019 yılında giren marka, halen aralarında Fransa, Almanya, Norveç, İtalya, İspanya’nın da bulunduğu 14 ülkede bulunuyor. Markanın Avrupa’da satışa sunduğu ilk model olan ZS EV, sınıfında çok başarılı satış rakamlarına imza atarak ve İngiltere’nin altıncı, Norveç’in en çok satan yedinci elektrikli otomobili oldu.


MG ZS EV fiyat listesi ve ön satış detayları

Yeni ZS EV için 40.000 TL kaparo yatıranlar, Mayıs sonuna kadar fiyatı sabitleyecek ve Wallbox şarj cihazına ücretsiz sahip olacaklar.

Özel bir ön satış kampanyasıyla Comfort donanım seviyesindeki MG ZS EV 394.000 TL, daha yüksek Luxury donanımlı ZS EV ise 409.000 TL’lik anahtar teslim fiyatıyla satışa sunuldu.

Mayıs sonuna kadar geçerli olan bu fiyatlar, ön satışa özel ücretsiz Wallbox akıllı şarj cihazı ile kurulumunu da içeriyor. 40 bin TL kaparo yatıran MG ZS EV alıcıları Mayıs sonundan itibaren otomobillerini teslim almaya başlayacaklar.

MG ZS EV iç mekanı


Elektriklilere karşı soru işaretlerini dağıtan yenilik:
MG ValueGuard Değer Koruma Programı

Doğan Trend Otomotiv’in MG ZS EV’yi Türkiye’de sıra dışı bir şekilde pazara arz ettiğini vurgulayan Dağtekin, “Kimi müşterilerin elektrikli otomobillere dair aklındaki tüm soru işaretlerini silmek için, özel bir geri alım garantisi sunuyoruz. Bir Doğan Trend Otomotiv girişimi olan Suvmarket.com’un verdiği güç ile yarattığımız, MG ValueGuard isimli, aracın değerini koruyan bu program ile müşterimiz 1 senenin sonunda aracını başka bir MG ile değiştirmek isterse ZS EV Luxury’sini 390 bin TL’den takasa alırız diyoruz. Yani 409 bin TL’ye sattığımız arabayı 390 bin TL’den almayı garanti edeceğiz. Bizim aracımıza güvenimiz tam ama bir elektrikli araçla hayata uyum sağlayamadığını hisseden müşterilerimize de (Comfort donanım) araçlarını 370 bin TL’den geri almayı garanti edeceğiz” açıklamasında bulundu.


mg-turkey.com 12 Nisan’da yayında

MG Türkiye’nin 12 Nisan’da hayata geçecek olan websitesini ziyaret edenler MG’nin 100 yıllık tarihçesine, ZS EV hakkında detaylı bilgilere ulaşabilecekler.

Sitede MG Türkiye’nin elektrikli otomobille yaşam hakkında Emir Tunçyürek ile birlikte hazırlamış olduğu bilgilendirme videolarını da izlemek mümkün olacak.


Türkiye’nin ilk elektrikli kompakt SUV’u

Türkiye elektrikli otomobil pazarı için yepyeni bir başlangıcı ve ulaşılabilir elektriklileri temsil eden modelle ilgili bilgi veren MG Türkiye Marka Direktörü Tolga Küçükyumuk ise, “Yeni MG ZS EV, yenilikleri, teknolojiyi yakından takip eden, kaliteye önem veren, hayat tarzından ödün vermeden sürdürülebilir bir ulaşım arzu eden sürücüler için tasarlandı. ZS EV, çağdaş bir SUV tasarımını en güncel elektrikli araç teknolojisiyle harmanlıyor..." açıklamasını yaptı.

Elektrikli SUV MG ZS EV

Güç, menzil, batarya...

MG ZS EV, 143 hp (105 kW) güç ve 353 Nm tork üreten bir elektrik motoruna sahip. Motoru besleyen 44,5 kWs’lik batarya 263 km'lik bir menzile (WLTP) olanak tanıyor. Önden çekişli yeni MG ZS EV'nin 0-100 km/s hızlanma derecesi sadece 8,1 saniye.

WLTP’nin şehir döngüsü ile menzili 372 km’ye kadar çıkan ZS EV, DC şarjla sadece 40 dakikada bataryasını %80'e kadar şarj edebiliyor.

Ev veya iş yerindeki bir AC şarj cihazından 7 saatte %100 şarja ulaşabilen MG ZS EV, çok büyük yatırım yapmadan elektriğe geçmek isteyen şehirli aileler için ideal bir noktada duruyor.

MG ZS EV, 3 farklı sürüş modu ve 3 farklı seviyeye sahip enerji geri-kazanım seçeneği sunan rejenerasyon sistemiyle (KERS), farklı sürüş tarzları ve ihtiyaçlara cevap verirken, menzilinin de kontrol edilmesine olanak tanıyor.


MG ZS EV tasarım detayları

Londra’da bulunan “SAIC Advanced Design” Stüdyosu ve Şanghay’daki SAIC Tasarım Merkezi'nin ortak çalışmasının ürünü ZS EV.

4.31 m uzunluk, 1.81 m genişlik ve 1.62 m yüksekliğiyle ZS EV, kompakt boyutlu çevik ve dinamik bir SUV. Ön ızgaranın ortasındaki büyük MG logosu, tasarımın belki en dikkat çekici detaylarından biri. Zira bu logonun üzerine basıldığında, şarj bağlantı noktası ortaya çıkıyor.

MG ZS EV Bosphorus Blue mavi renk

LED teknolojisine sahip göz formundaki gündüz sürüş farları ve arka stop lambaları da ZS EV’ye özgün bir görünüm kazandırıyor. Otomobilin profili boyunca uzanan düzgün yüzeyler alt gövdedeki girinti ve güçlü omuz çizgisi ile hareketlilik kazanırken belirgin çamurluk kemerleri dinamizmi güçlendiriyor. Sportif görünümü destekleyen 17" jantlar ise aerodinamik yapılarıyla otomobilin menzilini artırıyor.

ZS EV’ye özgü Bosphorus Mavisi gibi zengin, iddialı renkler, otomobilin aerodinamik gövdesini ve dinamik karakterini daha da vurguluyor.


MG ZS EV kullanışlılık özellikleri

Aile kullanımı düşünülerek geliştirilen pratik bir elektrikli SUV olan MG ZS EV, bu boyutlardaki en ferah araçlarından biri olma iddiasında.

MG ZS EV, segment lideri seviyesindeki diz mesafesi, arka koltuktaki yolcular için sunduğu ek 55 mm omuz mesafesi ve segment ortalamasının 80 mm üzerindeki arka tavan yüksekliğiyle hem sürücü hem de yolcular için ferah bir iç mekân sunuyor.

MG ZS kullanışlı mı?

Düz zeminin sağladığı ek alan sayesinde sunulan, orta konsolun altındaki saklama alanı gibi çözümler kullanım kolaylığını destekliyor.

ZS EV'nin 448 litrelik bagaj hacmi ve iki seviyeli bagaj zemini sayesinde bebek arabası, valizler, outdoor spor ekipmanları veya haftalık market alış-verişi için bolca yer bulmak mümkün. İki parça halinde katlanan arka koltuklar sayesinde bagaj hacmi 1.116 litreye (DPA) kadar ulaşıyor.

MG ZS EV'nin 448 lt'lik bagajı

İç mekândaki kullanışlı saklama alanlarının yanı sıra, 75 kg port bagaj kapasitesi de işlevselliği destekliyor. Bir bisiklet taşıyıcı ile de donatılabilen MG ZS EV, 75 kg çeki demiri taşıma kapasitesi sunuyor.

Luxury donanımla sunulan 1.2 metrekarelik panoramik ve açılır cam tavan daha aydınlık ve daha ferah bir iç mekân isteyenlere ve özellikle arkada çocuklara hitap edecek.

Sürücünün vites seçimi yapmasını sağlayan çevirmeli kumanda da MG ZS EV’nin İngiliz seçkinliğini hatırlatan bir detay sanki. MG ZS EV'nin Eko, Normal ve Sport sürüş modları sayesinde, sürücünün aracın kullanım tarzını ve menzilini belirlemesi mümkün.

ZS EV'nin çevirmeli vites seçicisi

Apple CarPlay ve Android Auto uyumlu 8 inçlik dokunmatik bilgi-eğlence ekranı konfor ve kullanım kolaylığı sunuyor.

Çok fonksiyonlu direksiyon simidi ek kullanım kolaylığı sağlarken, Luxury donanımda sunulan ısıtmalı ve elektrikli deri koltuklar kış aylarında yolcularını fazlasıyla mutlu edecek.


MG ZS EV'nin Teknik özellikleri

Uzunluk: 4.314 mm
Genişlik: 1.809 mm
Yükseklik: 1.644 mm
Dingil mesafesi: 2.585 mm
Boş ağırlık: 1.518 kg
Batarya: 44,5 kWsa
Şarj süresi AC: 7 saat
Şarj süresi 0 -%80 40 dk
Elektrik motoru: PMS motor
Maksimum güç: 105 kW (142,8 HP)
Maksimum tork: 353 Nm
Maksimum hız: 140 km/s
Menzil NEDC: 335 km
Menzil WLTP: 263 km
Menzil 60 km/s ile: 428 km
Enerji tüketimi: 13,8 kWh/100 km (NEDC)
Hızlanma 0-50 km/s: 3,1 sn
Hızlanma 0-100 km/h: 8,2 sn
Bagaj hacmi: 448 litre

Bu taze elektrikli SUV hakkında daha ayrıntılı ve güncel bilgilere şuradan, aylar önce hazırladığımız MG ZS EV haberine buradan ulaşabilirsiniz... O zaman, hoş geldin MG!