yukarı

MG ZS EV: AB pasaportlu Çin elektriklisi

Küçük keyif coupé'lerini unutun. MG hayatta kalacaksa ekonomik ve elektrikli SUV'ları sayesinde kalacak

kaynak: MG

İngilizlerin, küçük coupé'leriyle hatırladığımız keyif markası MG (Morris Garages), pek çok Avrupalı markanın başına geldiği gibi Çin sermayesinin, dolayısıyla SAIC'in (Shanghai Automotive Industry Corporation) hiyâmesinde hayata dönüş yapmıştı.

Ucuz olmaları dışında pek öyle kayda değer bir tarafı olmayan birkaç modelden sonra, elektrikli versiyonuyla birden bire kayda değer hale gelen SUV'u "ZS"yi üretti MG.

MG ZS EV nasıl?

Hikâye, Avrupa'da kendilerinin bile şaşırdığı bir satış grafiğiyle devam ediyor. Markanın en açık ara en çok satan modeli olan MG ZS, 2017'den beri sadece Çin'de 300.000'den fazla satmış durumda.

%100 elektrikli MG ZS EV

MG ZS EV, yani bu kompakt SUV'un %100 elektrikli halinin öyle süper kaliteli, uzun menzilli ya da viraj cambazı olmak gibi iddiası yok. Onun yerine, ortalama bir aile için yeterli sürüş özellikleri, şehir içi kullanım odaklı bir menzil, kullanışlı bir kabin ve inanılmaz düşük bir fiyat etiketine sahip ZS EV.

Tam da bizim TOGG'un hedeflemesi gereken bir rakip sanki...

MG ZS EV alınır mı

Düşük fiyattan kastımız, "harika minik" Renault Zoe'dan 2.000 Euro, benzer boyuttaki Peugeot e-2008'den yaklaşık 8.000 Euro daha düşük! Devlet destekleriyle birlikte Avrupa ortalamasında 20.000 Euro'nun biraz üzerinde bir fiyat diyebiliriz.

MG ZS EV 2021'de Türkiye'de olacak

SAIC'in farklı modellerde de kullandığı, %100 elektrikli modellere özel bir platformda yükseliyor MG ZS EV. Direksiyon ve sürüş kalitesi ZS'nin konfor ağırlıklı, sakin karakteriyle uyumlu, fiyatla orantılı bir normallikte.

Konfor odaklı elektrikli SUV MG ZS EV

Fiyatla orantısız olan şeyse, SAIC'in bünyesindeki Huayu'nun ürettiği 143 hp ve 353 Nm'lik elektrik motoru. Niye bu detay derseniz, Huayu aynı zamanda Volkswagen'in MEB platformlu elektrikli modellerine de motor üreten şirket.

MG ZS EV 260 km şehir içi menzile sahip

448 litrelik bagajın altındaki 44,5 kWs kapasiteli bataryanın 283 kg ağırlığına rağmen hafif bir elektrikli MG ZS EV. Bu da onun mütevazı gücüne rağmen 8,2 saniyede 0'dan 100'e çıkmasını ve yüksek torkla ara hızlanmalarda şaşırtmasını kolaylaştırıyor.

MG ZS EV 143 hp 353 Nm

260 km'lik gerçek hayat menzili en zayıf halka gibi dursa da Mazda ve Honda'nın da benimsediği bu yol, şehirlileri hedefleyen MG ZS'nin belki de en güçlü halkasıdır...