yukarı

IONIQ 5: Yeni bir elektrikli marka doğuyor

Hyundai’nin elektrikli modellerini topladığı yeni alt markası IONIQ, ilk modeli IONIQ 5'in görsellerini paylaştı

kaynak: Hyundai

Yeni bir elektrikli markanın doğuşu akla Terminatör filmini getiriyor... Gelecekten gönderilen makinelerin çevrelerinde elektrik akımı yaratarak günümüze gelişi kült bir sahne olarak hafızalarda yerini almıştı. Elektrikli modeller 20 sene sonra belki hepimize çok sıradan gelecek ama tasarım ve teknolojik açılımlarıyla, bugün için adeta gelecekten yollanmış makineler.

Hyundai gibi genç bir markanın Avrupalı rakiplerine nasıl da hızla kafa tutar hale geldiğini hepimiz biliyoruz. Şimdi de nispeten geç girdikleri elektrikli otomobil dünyasında, IONIQ isimli yeni alt markayla sağlam ve hızlı adımlarla ilerliyor Güney Koreli marka. Darısı başımıza diyelim…

Ioniq 5 pixel light aydınlatma sistemine sahip

Hyundai IONIQ aslında uzak bir isim değil. Ülkemizde de satılan IONIQ, hibrit motor sistemiyle ve o sistemi Japon rakiplerinden farklı olarak çift kavramalı bir şanzımanla eşleştirmeleriyle övgüyü hak eden bir model olmuştu.

Hyundai bu IONIQ ismini artık bir alt marka haline getirme kararını açıkladı ve bu taze markanın ilk model olacak IONIQ 5’in ön tanıtımını da gerçekleştirdi. Çok yakın bir tarihte resmi olarak tanıtılacak olan BEV (Bataryalı Eletrikli Araç) serisinin ilk modeli olan IONIQ 5, bir CUV'un tüm özelliklerini bünyesinde barındırıyor.

"Bu CUV da nesi şimdi?" derseniz, "SUV'lar gibi yoldan çıkmaya, maceraya atılmaya meyilli değilim ama yine de keyifli bir karakterim var" diyen, hafiften yerden yüksek modeller şeklinde özetleyebiliriz.
 
IONIQ markasıyla birlikte yeni bir mobilite çağını başlatacak olan Hyundai, bataryalı araçları için özel olarak ürettiği yenilikçi bir sistem olan Electric-Global Modular Platform’u (E-GMP) ilk olarak bu modelde kullanacak.

IONIQ 5’in yeni tasarım özellikleri arasında, Parametrik Pikseller ve analogla dijital duyguları birleştiren çevre dostu Renkli Malzeme Kaplama (CMF) dikkatleri çekiyor.

IONIQ 5’in ön tarafı, dijital teknolojisini simgeleyen yeni nesil aydınlatma sistemiyle kaplı. IONIQ 5’in motor kaputu da ön tarafı kaplayarak panel boşluklarını en aza indiriyor. Böylece yüksek teknolojili bir genel görünüm kazanılırken, aynı zamanda EV araçlar için gerekli olan düşük sürtünme katsayısı da elde ediliyor.

Aynı şekilde, yüksek aerodinamizm için optimize edilmiş jantlar, şimdiye kadar bir Hyundai EV modeline uygulanan en büyük jantlar olarak öne çıkıyor. IONIQ 5’teki 20 inçlik Parametric Pixel tasarımlı jantlar görselliği de zirveye taşımış.

Hyundai ıoniq5 konsepte çok yakın bir tasarıma sahip olacak

IONIQ 5, "geleneksel" elektrikli otomobillerin aksine, dışarıdan şarj edilebilmesinin yanı sıra, bataryalarındaki gücü bir başka araca aktarabiliyor veya genel bir güç kaynağı (110 / 220V) olarak kullanılabiliyor.

Araçtan Yükleme (V2L) teknolojisiyle desteklenen otomobil, çeşitli elektrikli aletleri normal priz çıkışıyla çalıştırabiliyor.Bir Nissan Leaf konseptinden sonra elektrikli ticari araçlarda da kullanılmaya başlayan bu uygulama yakın zamanda standartlaşırsa şaşırmayacağız.

iniq 5'in şarj kapasitesi çok yüksek

Ama daha da şaşırtıcı olanı, IONIQ 5'in çok yüksek kapasiteli bataryası. Dünyada 800 V'luk bataryaya sahip ilk seri üretim modellerden biri olacak Ioniq 5.

Sadece elektrikli otomobillere özel E-GMP platformu 800 V ve 400 V'luk ultra hızlı şarja izin verirken, bataryanın sadece 18 dakikada %10'dan %80 doluluğa ulaşmasını sağlıyor. Ayrıca IONIQ 5, sadece 5 dakikalık bir şarjla (WLTP Standardı) 100 km'den fazla yol alabiliyor.

Güç ve tork değerleri henüz belli değil ama Hyundai'nin, pardon IONIQ'in açıkladığı 5,8 saniyelik 0-100 km derecesi, beynimizde şimşeklerin çakması için yeterli olacak gibi.

ioniq5 0-100 hızlanma derecesi 5,8 saniye

IONIQ 5, Şubat’ta düzenlenecek online bir dünya prömiyeriyle görücüye çıkacak. Merakla bekliyoruz kendisini…