yukarı

Ford E-Transit: Şampiyon ticari elektriklendi!

Ford’un 2022'de çıkacak ilk tam elektrikli ticari aracı E-Transit, Ford Otosan Kocaeli fabrikalarında üretilecek...

17 Mart 2021 kaynak: Ford

Pandemiyle birlikte, özellikle şehir içi teslimatlarda kullanılan ticari araç satışlarında patlama olduğu sır değil. Hatta hepimiz evlere kapanıp online ticareti patlatmadan önce de hafif ticari araç satışları büyük bir ivme kazanmıştı.

Kargo şirketleri talepteki rekor artışı karşılayacak araç bulmakta zorlanırken, mesela UPS'in iş hacmi ABD'de bir çeyrekte %21'lik rekor oranda artarken, kiralama ve leasing dahil her yola başvuruyorlar.

Elektrikli ticari araçlar işte tam bu noktada, elektrikli otomobilin belki de en gerçekçi ve faydalı kullanımlarıyla öne çıkıyor: Şehir içi ulaşım ve nakliye.

Ford E-Transit satış başarısını yeni dönemde elektrikli motoruyla sürdürecek gibi_arabazzi.com

Ticari araçlarda elektrikli ve hibrit motor teknolojisine geçişin özellikle önemli olduğunu belirten Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün de bizimle aynı fikirde: “Otomotiv sektöründeki elektrik dönüşümü büyük bir hızla devam ediyor. Elektrikli modellere geçiş, ticari araçlar için çok daha büyük öneme sahip. Elektrikli ticari araçlarla işletmelerin yakıt maliyetleri, bakım masrafları önemli ölçüde düşecek, verimlilik artacak".Artan ticari araç talebi, menziliyle günlük ortalama kullanımı rahatça karşılayan elektrikli araçların tam da aradığı büyüme fırsatı olsa gerek. Mesela, dünyanın en çok tercih edilen ticari aracı Ford Transit’in ilk tam elektrikli versiyonu Ford E-Transit.

67 kWs'lik kullanabilir batarya kapasitesiyle 350 km'ye varan menzile (WLTP normlarında) sahip olan Ford E-Transit, ortalama filo kullanıcılarının günlük sürüşlerinden 3 kat daha fazla mesafe kaydedebilecek.Maksimum 269 hp (198 kW) güç ve 430 Nm torka sahip olan elektrikli E-Transit, Avrupa’da satışa sunulan en güçlü tam elektrikli ticari araç olacak. Elektrikli E-Transit'i dizel Transit'ten ayıran en önemli tasarım farkı mavi yatay hatlı ön ızgara. Şarj noktası da bu ön ızfaradaki Ford logosunun tam altında.Yaklaşık 8,2 saatte %100 şarj olabilen Ford E-Transit'in bataryası, 115 kW DC hızlı şarj özelliğiyle 34 dakika içinde yüzde 15’ten yüzde 80 doluluğa ulaşabiliyor.

Ford'un Avrupa'da hafif ticari araçlar için ilk kez sunduğu 'Pro Power Onboard' özelliği, elektrikli E-Transit'i 2.3 kw'a kadar bir mobil jeneratöre dönüştürüyor. Böylece, araç sahiplerinin iş ortamlarında ve sürüş esnasında araç gereçlerini kullanmaya devam etmelerine ve şarj etmelerine yardımcı oluyor. Afet anında mobil enerji kaynağı sağlayan benzer uygulamalara da (Nissan RE-Leaf) rastlamıştık yakın zamanda. Yani elektrikli otomobiller durdukları yerde de çalışıp kazandırıyor desek yanlış olmayacak.Taşıma kapasitesinden ödün vermeyen E-Transit, van modelleri için 1.616 kg ve kamyonet modelleri için 1.967 kg'a varan yük kapasitesi sunmaya devam ediyor. 2022 yılının bahar aylarında yollara çıkması beklenen %100 elektrikli yeni Ford E-Transit, servis maliyetlerinde dizel modellere göre yaklaşık %40 tasarruf iddiasında. Yani sadece yakıt tüketimi değil, genel giderlerde de önemli bir tasarruf yaklaşıyor.Yatırım ve Ar-Ge çalışmalarını uzun zamandır elektrikli ve hibrit araçlara odaklanarak sürdüren Ford Otosan'ın Türkiye'de ürettiği ve segmentinin ilk hibrit motorlu modeli olan Ford Transit Custom Plug-In Hybrid ile "2020 Uluslararası Yılın Ticari Aracı" (IVOTY) ödülüne layık görülmüştü.Elektrikli Ford E-Transit ile ilgili son sözü yine Haydar Yenigün'e bırakalım: "... Efsane Transit markasının elektriklenmesi global olarak büyük önem taşıyor. Türkiye’nin lider ticari araç üreticisi olarak, tüm üretim planlarımızı buna göre yapıyoruz. Geldiğimiz noktada elektrikli ve hibrit modellerimizle, dünyada bu alanda rekabet edebilecek az sayıdaki üreticilerden biri konumundayız...""Türkiye’nin ticari araç üretimindeki öncü rolü, elektrikli araçlara geçişle birlikte çok daha artacak. Türkiye otomotiv sanayisi için kilometre taşı niteliğinde olan bu gelişme, ülkemizin ticari araç üretiminde üstlendiği sorumluluğu ciddi ölçüde artıracak. Ürettiğimiz elektrikli araçları yurtdışı pazarlara ihraç edeceğimiz ve ülkemizin dış ticaret açığını kapatmaya yönelik katkı sağlayacağımız için gurur duyuyoruz ”.

Ford Otosan Kocaeli-Gölcük fabrikası teknoloji ve verimliliğiyle dünyanın öncü üretim tesislerinden arabazzi.com

Ford E-Transit, teknolojisi ve verimliliği sayesinde 2019'da Dünya Ekonomik Forumu'nun “Öncü Fabrikalar Ağı”na seçilen 4 otomotiv fabrikasından biri olan Ford Otosan'ın Kocaeli/Gölcük fabrikasında üretilip Avrupa'ya yayılacak. Biraz gururlansak mı acaba?..