yukarı

Hyundai Kona 2021: Asi Koreli yeni yüzüyle karşımızda

Yeniliğe doymayan Hyundai, makyajlanan Hyundai Kona ve yeni Kona N Line donanım paketiye 2021'e hazır...

kaynak: Hyundai

Teknik, taktik, estetik ataklarıyla dünyayı yeniliğe boğmaya doymuyor Hyundai. Eylül başında bir yandan yeni Tucson'dan kuplelerle nabız yükseltirken, bir yandan küçük zıpır SUV Kona'nın makyajlı haliyle, ona burun kıvıranları bile belli bir kıvama getirdi.

Sadece müthiş satış rakamlarıyla değil, dizelinden elektriklisine, hibritinden 4x4 çekiş seçeneğine, her türlü soruya cevap üretebilmesiyle de Hyundai'nin göz bebeği Kona. Bilemedin üç yılın sonunda gelen makyaj ise onu estetik açıdan daha oturmuş bir modele dönüştürmüş ki her modelin böyle bir lüksü olmaz.

Hyundai Kona 2021_arabazzi.com

Yenilenen Kona'nın genel tasarımı fazla değişmedi ama ayrıntılar bir hayli fark yaratmış. Bu değişiklikler özellikle Hyundai'nin yeniden tasarlanmış LED gündüz farları, yeni bir alt tampon, revize edilmiş siyah ızgara ile ön tasarımda daha belirgin.

Hyundai Kona 2021 makyajlı LED far grubu tasarımı

Yukarıdan aşağıya üç parçalı far grubu tamamen elden geçirilerek, sadece form değil konum açısından da daha güzel bir kombinasyon oluşturmuş. Gündüz farlarının arasındaki şakacıktan hava girişinin çöpe atılması, Hyundai logosunun kaputa çıkması ve ön ızgaranın genişlemesi de "Elinize sağlık" listemizde.

Makyajlı Hyundai Kona tasarımda olgunlaşmış_arabazzi.com

Arka tarafta yenilenen grafiklere sahip stop grubu dikkatimizi çekiyor. Elden geçirilmiş arka tamponla birlikte, 16, 17 ve 18 inç jantlar da yenilenen tasarımlarıyla makyajlı Hyundai Kona’nın kadrosuna katılmış.

Bir dizi benzersiz tasarım detayıyla yeni "N Line" paketli Kona N Line, normal versiyondan belirgin şekilde ayırıyor. Standart Kona'daki koruma plakasının yerine N Line donanımda açılı kanatları olan bir aerodinamik splitter'a yer verilmiş.


Hyundai Kona 2021'de N Line paketiyle sportifleşiyor_arabazzi.com

Hava girişleri genişletilen Kona N Line'ın motor kaputunun ön kısmında da hava girişi gibi duran yarıklar var. Umarız -gibi olmakla yetinmiyorlardır... Arka kısımda ise çift egzoz çıkışı ve performans paketlerinin olmazsa olmazı difüzör yer alıyor. Kısacası, ateşli cazibesiyle Kona N Line, "Pek yakında" afişindeki 275 hp'lik Kona N'e hazırlıyor bizi.

Hyundai Kona N Line çift egzoz ve difüzörüyle Kona N'e hazırlıyor bizi_arabazzi.com

2021 makyajlı Hyundai Kona’nın derisinin altında, bir dizi yeni motor seçeneği yer alıyor. Motor yelpazesinin tepesinde, 194 hp güç üreten ve 7 ileri çift kavramalı şanzıman ile eşleştirilmiş 1.6 litrelik T-GDI Smartstream var. Bu motor, önden ve dört tekerden çekişli seçeneklere sahip.

48 volt destekli yarı hibrit 1.6  Smartstream dizel motor da yenilenen Kona’daki bir diğer seçenek. Bu hibrit motor, 134 hp güç üretirken, 7 ileri çift kavramalı ya da 6 ileri Akıllı Manuel Şanzıman seçenekleriyle, gücünü "isteğe bağlı" olarak dört tekerleğe birden aktarabilecek.


Yeni Hyundai Kona ve yeni motor seçenekleri_arabazzi.com

Motor yelpazesinin en altında ise, 48 volt hafif hibrit teknolojisi ve Hyundai’nin 6iMT (manuel) şanzımanıyla donatılabilen 118 hp gücünde 1.0 T-GDI Smartstream benzinli motor bulunuyor. Müşteriler 48 voltluk yarı hibrit sisteme sahip olmamayı tercih ederlerse, 7 ileri çift kavramalı veya isteğe bağlı dört tekerlekten çekişli 6 ileri manuel arasında seçim yapabilecekler.

Hyundai Kona 2021'e daha konforlu süspansiyonlarla girecek_arabazzi.com

Kona'nın sportif karakterini olumsuz yönde etkilemeden konforu artırmak için bir dizi süspansiyon geliştirmesi de yapmış Hyundai. Ki bizce de bir müdahale gerekiyordu. En önemlisi, stabilizatör çubuklarının daha iyi bir sürüş konforu ve izolasyon için modifiye edilmesi. Direksiyon sisteminde de konfor ve netliği artıma amaçlı iyileştirmeler yapılmış.

Hyundai Kona 2021 iç mekanda da biraz macera istiyor sanki_arabazzi.com

Dışa kıyasla hayli "normal" iç mekânda 10,25" dijital gösterge paneli ve bölünmüş ekran işlevli 10.25" boyutunda bilgi-eğlence ekranı seçenekleri mevcut. Yapılan diğer güncellemeler arasında ambiyans aydınlatma, iki tonlu bej deri ve haki deri gibi bir dizi yeni renk ve malzeme seçeneği yer alıyor.

Hyundai Kona N Line'ın kokpiti az daha heyecanlı_arabazzi.com

Hyundai'nin "SmartSense" Aktif Güvenlik paketindeki temel güvenlik özellikleri arasında Kör Nokta Uyarısı, Çarpışma Önleme Asistanı, Arka Çapraz Trafik Çarpışmasından Kaçınma Asistanı, dur-kalk özellikli Akıllı Hız Sabitleyici, Önde Giden Araç Kalkış Uyarısı, Şerit Takip Asistanı, Akıllı Hız Sınırı Uyarısı, Güvenli Çıkış Uyarısı, Arka Koltuk Uyarısı ve Önden Çarpışmadan Kaçınma Yardımı bulunuyor... Tabii ki bu kadar becerikli asistanlar için yüklü bir opsiyon bedeli istenirse şaşırmamak lazım.

Küçük sportif SUV Kona N Line, tercihim kırmızı diyor_arabazzi.com

Makyajlı Hyundai Kona, 2021'in ilk çeyreğinde Hyundai'nin Avrupa showroom’larında yerini alacak. Biz de çok beklemeyiz diye düşünüyoruz. Zira milletçe sevdiğimiz küçük SUV sınıfında, sevdiğimiz bir model Hyundai Kona.