yukarı

Ford Otosan’dan Türkiye’nin en büyük otomotiv yatırımı

%100 elektrikli dahil tüm yeni nesil Ford Transit Custom modelleri, 2 milyar Euro yatırımla Türkiye'de üretilecek

kaynak: Ford Otosan

Yakın zamandaki Ford E-Transit haberimizde Ford Otosan'ın Avrupa’nın ticari araç üretim lideri oldiğinin altını çizmiştik.

Aynı haberde altını çizdiğimiz bir diğer nokta elektrikli ve bağlantılı, yani mobil iletişimle daha verimli çalışan ticari araçların, "elektrikli" pazarının belki de en canlı talep sahibi olarak, elektrikli binek araçların gelişimi için can suyu olacağıydı.

Tam da bu yüzden, ticari araç üretimindeki liderlik göründüğünden çok da önemli aslında. Dün (16.03.2021), Ford Otosan'ın (ya da Türkiye diyelim isterseniz) bu liderliğinin yakın gelecekte de süreceğine dair güçlü işaretler barındıran bir olay gerçekleşti:

Ford Otosan, elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projelerinin hayata geçirilmesi için, 2026’ya kadar sürecek olan 20,5 milyar TL’lik yeni yatırım programının en önemli ayağını duyurdu.

Yeni Ford Transit Custom Ford Otosan Kocaeli fabrikasında üretilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley ve Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün'ün de katıldığı lansman toplantısında, Ford Otosan'ın Türk otomotiv sanayinin elektrikli dönüşümüne liderlik etme misyonuna vurgu yapıldı.

Ford Otosan Transit Custom yatırım toplantısı

Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim üssü ünvanını elinde bulunduran Kocaeli fabrikalarında gerçekleştirilecek bu yeni yatırımlar, önümüzdeki 10 yılı kapsayan bir vizyonun ürünü.

Yeni nesil Ford Transit Custom ailesinin dizel, şarj edilebilir hibrit PHEV (Plug-In Hybrid) versiyonları ile %100 elektrikli versiyonu 2023 yılı ortası itibarıyla kademeli olarak seri üretime hazır hale gelecek ve satışa sunulacak.

Yeni nesil Transit Custom ve Ford e-Transit

Ayrıca, Ford ve Volkswagen’in stratejik ortaklığı kapsamında, Volkswagen'in 1 tonluk yeni nesil ticari aracı da yine Ford Otosan tarafından, Türkiye’de üretilecek.

Türkiye’nin ihracat şampiyonu Ford Otosan'ın duyurduğu Türk otomotiv sanayisinin bu en büyük yatırımı ile, Kocaeli fabrikalarındaki çoğunluğu ihracata yönelik olan ticari araç üretim kapasitesi 650 bin adede çıkacak.
Batarya montajında ise yıllık 130 bin adetlik bir kapasitesiye ulaşılması bekleniyor.

Ford Otosan yatırımıyla ticari araç üretim kapasitesi 650.000 adet olacak

Ford Otosan bünyesindeki 12 bin kişiyi aşkın istihdam, bu yatırım ve 3 bin kişilik yeni istihdamla 15 bin kişiye yükselecek. Bu rakam, yan sanayide oluşacak ilave 15 bin kişilik istihdam öngörüsüyle birlikte, toplam 18 bin kişilik yeni iş imkânına ulaşmış olacak.

Yatırım tamamlandığında Türkiye’nin elektrikli ticari araç üretimindeki öneminin artması beklenirken, Ford’un elektrikli ticari araç üretim üssüne dönüşmesi hedefleniyor.

Ford Otosan Kocaeli Fabrikaları, 2022 yılı itibarıyla Ford’un tam elektrikli ilk ticari aracı E-Transit’in Avrupa'ya yönelik seri üretimini gerçekleştirecek ve bataryalarını da Kocaeli’de temin edecek.

 Ford’un tam elektrikli ilk ticari aracı Ford E-Transit Custom

Böylece, Kocaeli’de Türkiye’nin ilk ve tek elektrikli araç entegre üretim tesisi kurulmuş olacak. Ford Otosan, 2023 ilk yarı itibarıyla ise ‘Yeni Nesil Transit Custom’ ailesinin dizel ve şarj edilebilir, hibrit elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) versiyonları ile tam elektrikli ilk versiyonunu da üretmeye başlayacak.

Açıklanan 1,4 milyar € tutarındaki proje fazı ile Ford Otosan’ın 1 tonluk orta ticari araç kapasitesinin 405 bin adede yükselmesi planlanıyor.

Ford Otosan'dan Türkiye’nin en büyük otomotiv yatırımı

Uzun yıllardır, mühendislik ve teknoloji ihracatına da liderlik eden Ford Otosan, bu yatırım sayesinde, Türkiye adına katma değerli üretim ve ihracat için, global rekabet avantajı sağlayacak teknolojiler üzerinde çalışma fırsatı bulacak.

Yatırım ve üretimin başlamasıyla birlikte, yan sanayi ekosisteminin de gelişerek geleceğin otomotiv dünyasına hazır hale gelmesi ve pek çok global markaya hizmet verecek konuma ulaşması bekleniyor.