yukarı
mokka
mokka

Ford Kuga incelemesi: İşi bilmenin rahatlığı

Ford Kuga kendini geliştirirken görüntüden çok gerçek hayat çözümlerine odaklanmış. Detaylı inceleme öncesi biraz ısınalım mı?

kaynak: arabazzi

Her şeyden önce sürüşteki genetik üstünlüğüyle akla gelen yeni nesil Ford Kuga'yı nihayet mercek altına aldık... Gerçek hayatla yoğurulmuş test parkurlarından, özenle süzdüğümüz sentezleri Ford Kuga inceleme sayfalarında bulabilirsiniz. Ama dilerseniz, önce bir iki ısınma turu atalım...

Ford'un üçüncü Kuga denemesi, şu ana kadarki en iyi sonucu vermiş diyebiliriz. Çoğu rakibini kötü hissettirecek sürüş dinamikleri, kullanışlı iç mekânı, iyi düzeyde güvenlik ve teknoloji donanımlarıyla kaslarını güçlendirmiş bir Kuga bu.

Ford Kuga testi_arabazzi

Yakıt ekonomisi ve emisyon odaklı 2.5 litrelik şarj edilebilir hibrit motoruyla - ki bu vergiler ve kurlarla Türkiye fiyat listesinde olması çok şaşırtıcı - bizim açımızdan çok manalı olmasa da 1.5 lt EcoBoost benzinli ve 1.5 EcoBlue dizel motor seçenekleriyle sınıfında rekabetçi olmayı sürdürüyor Kuga.

Ford Kuga'nın gerçek hayatla imtihanı_arabazzi.com

Dış tasarımda Focus'a yakın bir cazibeye sahip olan Ford Kuga'nın akılda kalan küçük zayıflıkları ortalama bagaj hacmi, biraz eski hissettiren kokpit tasarımı ve iç mekânda yer yer göze çarpan kalite eksikleri.

Meraklısı için tüm bu hususlara Ford Kuga inceleme sayfalarında ayrıntısıyla değindik. Burada dilerseniz Kuga'nın geçmişine ve geleceğe giden rotasına şöyle bir göz atalım.

Ford Kuga incelemesi_arabazzi

Ford Kuga’nın soy ağacı aslında çok da eskilere dayanmıyor. 2008'de piyasaya sürülen ve yüksek sürüşlü bir Ford Focus'tan biraz daha fazlası olan birinci nesil Kuga güçlenen sınıfta ilk kozunu yine üstün yol tutuş ve neredeyse modern klasikler arasına giren tasarımıyla oynamıştı. Eksiklerine rağmen ilk nesil aslında oldukça sevilmişti çünkü Focus’a göre daha büyük beş kapılı aile otomobili olmasının yanında, pratikliği ve hatchback tarzı yol tutuşu övgüyü hak ediyordu.

İkinci neslinde tasarımı biraz daha yumuşayıp normalleşen Kuga, Peugeot 3008, Nissan Qashqai ve Kia Sportage gibi rakiplerin artan rekabeti ile mücadele edecekti. Rakiplerinin gerisinde kalan ve fazla iddialı olmayan tasarımı, nispeten eski teknolojileri ve ilk nesildeki keskin sürüş dinamiklerinin kaybı Kuga’yı rekabette biraz geri itti. Dizel-otomatik kombinasyonu sunmaması Türkiye özelinde Kuga'nın elini pek de güçlendirmeyecekti…

Ford Kuga 2022 yorumları_arabazzi.com

Üçüncü nesil Ford Kuga, ilk iki neslin farklı açıklarını başarıyla kapatmışa benziyor. Daha göz alıcı bir tasarım, tatminkâr düzeyde standart donanım, verimli bir motor yelpazesi ve sağlam güvenlik ekipmanlarıyla rekabete güçlü şekilde ortak oldu yeni Kuga. Sportif sürüş dinamiklerinin de tam kadro sahada olması, rakiplerinden en büyük farkı olmaya devam ediyor.

Ford Kuga 2022_arabazzi

2019'da tanıtılan bu yeni Kuga, Ford'un C2 platformunu temel alıyor, bu nedenle altyapısını Focus ile paylaşıyor. Sürüş ve yol tutuş, Kuga için öne çıkan özellikler olmaya geri döndü ve Toyota RAV4, Honda CR-V ve Hyundai Tucson gibi rakiplere kıyasla daha fazla sürüş keyfi sunmasını sağladı. VW Grubu’nda yer alan, Tiguan, Skoda Karoq ve SEAT Ateca'nın konforlu sürüşleri veya her zaman popüler olan Nissan Qashqai de bu rekabette eli güçlü oyuncular. Peugeot 3008 ve Citroen C5 Aircross ise son dönemin popülerliği yükselen modelleri…

Donanım seviyeleri baz paket Style ile başlarken, Titanium ve sonrasında sportif ST-Line ile devam ediyor. Giriş seviyesi donanımda, 17 inç alaşım jantlar, siyah arka cam, spor koltuklar, Ford'un SYNC 3 bilgi-eğlence sistemi gibi donanımlar yer alıyor.

Üst paketlerde ise daha büyük 19 inç jantlar, elektrikli bagaj kapağı, ısıtmalı koltuklar ve panoramik cam tavan gibi donanımlar eklenebiliyor. LED farlar, anahtarsız giriş, kristal netliğinde geri görüş kamerası, kısmi deri döşeme ve B&O premium ses sistemini de listeye ekleyebiliriz.

Ford Kuga incelemesi_arabazzi.com

Biraz daha sportiflik isteyenleri kendine çekmeyi amaçlayan ST-Line donanımında daha agresif gövde kiti, spor süspansiyon, ST-Line amblemi ve 12,3 inç dijital gösterge paneli yer alıyor.

Özetlersek, bir aile SUV'undan uzun vadede beklenecek ve günlük hayatta fark yaratacak hususlara ağırlık vermiş yeni Ford Kuga. İç tasarım ve malzeme kalitesi gibi çok da öncelik vermediği konular, çılgın SUV rekabetinde Kuga'nın elini zayıflatır mı dersiniz?..