yukarı
renault
renault

Fiat 126 Vision konsepti ve 40. yıla özel Fiat Panda

1972 doğumlu Fiat 126'nin elektrikli yorumu ve Fiat Panda'nın 40. yıl partisinden çok özel detaylar...

kaynak: Fiat / MA-DE Studio

Tasarım ülkesi İtalya'da geçmişte üretilen hemen her model bugünün dünyasına da güzellik katıyor. İşte yine devran döndü dolaştı ve Fiat'ın geçen yüzyılda döktürdüğü harikaların bu yüzyılda da nasıl güzel işlediğini göstermeye karar verdi sanki.

Elektriklenen 500'lerin nasıl güzel bir reenkarnasyon yaşadığı malumunuz. 3+1 kapılı yeni kasa tipi (500 3+1) ve düşen fiyatlarıyla kendisine ayrıca değineceğiz. Peki ya 126 Vision konseptine ne buyurulur!

Fiat 126 Vision efsane 126 BİS'in elektrikli yorumu_arabazzi.com

Milano yakınlarındaki MA-DE Studio'nun, Fiat'tan "bağımsız" çalışması elektrikli Fiat 126 Vision. Köşeli farlarından ince tavanına klasik 126'nın siluetini elektrik çağına çok güzel tercüme etmiş MA-DE tasarımcıları. 1972'den 2000'e yaklaşık 4,7 milyon adet satan bir minik efsaneden bahsediyoruz sonuçta, kolay değil.

Fiat 126 Vision ve orijinal Fiat 126_arabazzi.com

Yeni elektrikli 500'ün teknik başarısına bakarak, kabindeki son detayları şekillenmekte olan bu konseptin Honda E, Mini Electric ve Mazda MX-30'a şehri dar edeceğini söyleyebiliriz. Motor hazır, tasarım hazır, atyapı hazır... E ne duruyosun, Fiat yapsana...

Fiat 126 Vision küçük elektriklilerin çok güçlü oyunucusu olabilir_arabazzi.com

Gerçi Fiat geçtiğimiz yıl, Panda'nın köklerinden yetiştirdiği elektrikli "Centoventi" konseptini duyurdu ama fikrimizi sorarlarsa, yeni 126'yı muhakkak ve mutlaka gerçek hayatta görmeliyiz. Hem sonuçta o bizim de Fiat 126'mız, Bis'imiz!Bu arada, "Panda'nın kökleri" derken, bizim ilk günden beri hayranı olduğumuz ama nedense milletçe pek özümseyemediğimiz Fiat Panda, 40. yaşını özel bir seriyle kutluyor... Yeni Fiat Panda Sport.

Fiat Panda Sport 40. yıl özel serisi_arabazzi.com

40. yıla özel Panda Sport'un "Life", "Cross" ve nedense yine "Sport" isimli üç versiyonu ve aynı isimlerin garip bir şekilde tekrar edip durduğu donanım paketleri mevcut.

Fiat Panda sport kendi sınıfındaki en demokratik motor seçeneklerine sahip_arabazzi.com

Ama asıl önemli olan, bu yeni Panda'nın motor seçenekleri açısından "en demokratik şehir arabası" olması. Bu sınıfta aynı anda hibrit, benzinli, LPG'li ve CNG'li (sıkıştırılmış doğalgaz) motor seçenekleri sunan ve üstelik 4x4 çekiş opsiyonu da olan tek model Fiat Panda Sport. Manşetteyse 70 hp'lik 1.0 FireFly hibrit motor olacak gibi görünüyor...Dışarda özel tasarım tamponları, Seramik Mavi ve Mat Gri renkleri ve 16" jantlarıyla ayrışan Panda Sport, içeride geri dönüşümlü malzemelerden döşeme ve ön panelli, 7 inçlik dokunmaktik bilgi-eğlence ekranı ve yumuşak köşeli detaylarıyla sempati saçıyor.

Fiat Panda 40. yıl özel serisi kokpitte de donanımı yükseltmiş_arabazzi.com

Evet!.. Seni de istiyoruz, Türkiye'ye de istiyoruz Panda Sport.

Fiat Panda Sport'un kabin döşemesi ve ön panelde geri dönüşümlü malzemeler kullanılmış_arabazzi.com