yukarı

Aiways U5 2021: Robot işler, el övünür

Yine bir Çin markası, yine teknoloji geçidi... Çin'de rüştünü ispatlayan elektrikli SUV Aiways U5 Avrupa yollarında

kaynak: Aiways - BYD

Çinli markaların kavimler göçü sürdükçe biz de yavaştan Çin'in Fahri Otomotiv Büyükelçisi hissetmeye başladık... Neylersiniz ki taze ve bol soslu haberler bu aralar hep Son İmparator'un ülkesinden geliyor.

"İçten yanmalı Çinli" modellerden kalan önyargıyla bir süre görmezden geldiğimiz (itirafa gel!) bazı Çinli marka ve modeller, önümüzdeki süreçte sandığımızdan de büyük etki yapacak gibi görünüyor.

Aiways U5 elektrikli SUV

Mesela Aiways U5... Mercedes EQC muadili boyutları ama 38.000 Euro'dan başlayan fiyatlarıyla Almanya ve Hollanda'ya yaptığı çıkartmanın ardından, 11 Ocak'ta Belçika'nın otomotiv devi Cardoen ile satış ve servis operasyonunu başlattı %100 elektrikli Aiways U5.

Aiways U5 2021'de Avrupa'da

Son zamanlarda "Her köşeden bi Çinli marka çıkmaya başladı" düşüncesine kapılmış olmanız doğal. Lakin, içten yanmalılar zamanında yaşadıkları acemilikler elektrik çağında tekrarlanmayacak gibi görünüyor. O bakımdan, bir sonraki paragrafa geçmeden önce - konuya aşina olmayanlara - kemerleri bağlayıp koltuğu dik pozisyona getirmeyi öneriyoruz.

Otobüsten scooter'a, tekerlekli ve elektrikli ne varsa üreten Çinli otomotiv devi BYD'nin markalarından sadece biri Aiways. Daha net bir fikir vermesi açısından, geçen sene Tesla tarafından geçilene kadar dünyanın en çok elektrikli otomobil üreten şirketiydi diyelim.

Aiways U5 fiyat listesi 38.000 Euro'dan başlıyor

Ölçeğin parasal tezahürü ise markanın şekilde gördüğünüz U5'eri üretmek için, 1.7 milyar Avro yatırım ile Shangrao'da yılda 150.000 araç kapasiteli bir fabrika kurmuş olması.

"Vallahi inanmam" diyen Avrupalılara kapak olsun diye, Xi-an'dan Frankfurt'a 14.231 km yol kat ederek "Prototip bir elektrikli bir araçla en uzun yolculuk" rekorunu kırmış Aiways U5. 12 ülkeden geçen bir "Elektrikli İpek Yolu" adeta... Bu tarz imaj cilalama çalışmalarını bizim TOGG ekibine de şiddetle tavsiye ediyoruz.

"Prototip bir elektrikli bir araçla en uzun yolculuk" rekoru Aiways U5'in elinde

Ben bu işi biliyorum, kendim yaparım dememiş, Avrupa'da başarıyı sağlam kazığa bağlamış Aiways. Mekanik ve elektronik iş ortaklarından bazıları Alman devleri Robert Bosch, BASF, Benteler Automotive ve Siemens.

Aiways U5'ini kabin tasarımı

Alüminyum ve çok yüksek dirençli çelik karması şasi İsviçreli Georg Fischer'in, iç mekân yine İsviçre ve İspanya'dan prestij tasarım firmalarının elinden çıkmış.

Aiways U5 Mercedes EQC boyutlarında

Fabrikanın robotik altyapısı İsvçre-İsveç ortaklığı ABB, üretim robotlarıyla Alman efsanesi Kuka'dan. Lityum iyon batarya ise dünyanın en büyük batarya üreticisi CATL'nin elinden çıkma.

O batarya ki 63 kWs'lik mütevazı sayılabilecek kapasitesiyle Aiways U5'e WLTP normlarında 410 km'lik bir menzil sağlıyor. Beslediği Amerikan BorgWarner imzalı elektrik motoruysa 190 hp'lik gücüyle sahibini 9 saniyede 0'dan 100'e taşıyor. Ama çok daha ilginci Aiways'in bulduğu bir şarj çözümü.

Aijays U5 190 hp gücünde ve 63 kWs'lik bataryaya sahip

CARL ismindeki küçük şarj robotları, GPS kullanarak konuşlandıkları otoparklarda park halindeki aracınızı buluyor. Mesela öğle yemeğinizi yiyip arabaşa döndüğünüzde bir bakıyorsunuz, boş bıraktığınız U5'iniz 1 saatte %80 şarja gelmiş!

Aiways U5 ve şanj robotu CARL

Nio'nun batarya değişim istasyonlarıyla birlikte, Volkswagen'in de fena kafayı taktığı bu şarj robotları yakın geleceği pek eğlenceli yapacak gibi. Bu bilgi de arabazzi'yi sonuna kadar okuyanlara hediyemiz olsun!

Elektrikli SUV Aiways U5 Avrupa'da